İşçilerden Pegasus Genel Müdürlüğü önünde eylem

Pegasus Hava Yollarında 40'a yakın çalışan DİSK'e bağlı Nakliyat İş Sendikası'na üye oldukları için işten atıldı. Atılan işçiler, Pegasus Genel Müdürlüğü önünde eylem yaptı.

DİSK’e bağlı Nakliyat İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan Pegasus işçileri, Pegasus Genel Müdürlüğü önünde protesto eylemi gerçekleştirdi. İşçiler, işlerine geri dönene kadar mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

Pegasus işçileri, “Pegasus’ta işten atmalara son, Direne Direne Kazanacağız” yazılı pankart ve sloganlar eşliğinde Pegasus Genel Müdürlüğü’ne yürüyüş gerçekleştirdi. Eyleme Nakliyat İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, sendika yöneticileri, işçiler ve Birleşik Metal İş Sendikası şube yöneticileri katıldı.

Resim

Pegasus Genel Müdürlüğü önünde konuşan Nakliyat İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu eylem yapmalarındaki amacın Pegasus işvereninin işçi ve sendika düşmanlığını protesto etmek olduğunu belirtti.

“İŞ AKİTLERİNİN FES EDİLDİĞİ TELEFONLA BİLDİRİLMİŞTİR”

İşverenin 4857 sayılı yasanın gereğini bile yerine getirmeden işçilerin iş akitlerini fes ettiğini belirten Küçükosmanoğlu kanunsuzluğun daha buradan en baştan başladığını ifade ederek, “Çünkü 4857 sayılı yasaya göre eğer bir işçinin iş akdi fes edilecekse bunun yazılı olarak işçilere bildirilmesi gerekir, ancak Pegasus işverenin sistematik bir mobing haline dönüştürmüş olduğu davranışları sonucu işçilere iş akitlerinin fes edildiği bir telefon ile bildirilmiştir” dedi.

40 İŞÇİ İŞTEN ÇIKARTILDI

Küçükosmanoğlu, Pegasus işvereninin Nakliyat İş Sendikası örgütlenme çalışması başlatmadan önce toplu bir işçi çıkarma girişimi olduğunu belirtti. Küçükosmanoğlu, “Pandemi koşullarının da bahane gösterilmesiyle birlikte bazı işçiler ücretsiz izine çıkarılmış, bazıları kısa çalışma ödeneğine mahkûm edilmiş, yapılması gereken ücret zamları yapılmamıştır” dedi. Küçükosmanoğlu, Nakliyat İş Sendikası’na üye olan işçilerin üzerinde istifa baskısı olduğunu söyledi. Küçükosmanoğlu, 2 Temmuz itibariyle Nakliyat İş Sendikası üyesi olan, olmayan yabancı ve yerli pilot, kabin amirleri olmak üzere 40 işçinin işten çıkartıldığını belirtti.

Resim

PEGASUS İŞVERENİNE SESLENDİ

Anayasal haklara saygılı olduğunu iddia eden Pegasus işverenine seslenen Küçükosmanoğlu, yasalara dayanarak demokratik koşullarda bir sandık kurularak işçilerin kendi sendikalaşma haklarına kendilerinin belirlemesini istedi. Küçükosmanoğlu, sandık sonucu çıkan her sonucu kabul edeceklerini belirtti. Küçükosmanoğlu açıklamasının sonunda, “Sendikamız bu haksız, hukuksuz işten çıkartılmalara ve örgütlenmemize engel olma çalışmalarına karşı gereken her türlü mücadeleyi vereceğiz” dedi.

Küçükosmanoğlu’nun ardından işten atılan Pegasus işçisi Serkan Babacan konuşma yaptı. Babacan konuşmasında; anayasal haklarına kullanarak sendikaya üye olduklarını ve işten atıldıklarını belirtti. Bundan sonra anayasal haklarına sahip çıkarak mücadeleye devam edeceklerini ve haklarını alana kadar Pegasus Genel Müdürlüğü önünde hep olacaklarını belirtti.

Resim

İşten atılan Pegasus işçisi Gökçe Elif Karaltı’da Dünya Sendikalar Federasyonu’nun (DSF) dayanışma mesajının okudu.

Resim

Son Haberler