İşçiler neden sendikalara değil de ucuz gıdaya yöneldi

Mehrali Yücedağ yazdı...

201,488BeğenenlerBeğen
8,795TakipçilerTakip Et

İşçiler sendikalara neden üye olur? Ve hangi etmenler işçileri sendikalara yönledirir?

Pandemi (Covıd-19) sürecinde en çok işçilerin etkilendiğini biliyoruz. Bu konuyla ilgili DİSK-AR bir saha araştırması yapmış ve araştırmasında işçilerin yaşadığı olumsuzlukları ortaya koymuş.

-Salgın işçilerin çalışma biçimlerinde ciddi değişikliklere neden oldu.

-İşçiler ciddi ücret ve gelir kayıpları yaşadı.

-DİSK üyesi işçilerin yüzde 75’i ekonomik zorlukla karşılaştı ve borçları arttı.

-Kadın işçiler Covid-19 salgınından daha yoğun etkilendi.

-DİSK üyesi işçilerin yüzde 63’ü gelir akışı kesilirse 1 aydan daha az süre geçinebiliyor.

-Covid-19 döneminde işçilerin yüzde 40’ı ucuz besinlere yöneldi.

-İşçilerin yüzde 82’sini Covid-19 nedeniyle işini ve kendini tehlikede hissediyor.

-İşçilerin yüzde 84’ü Covid-19’u kişisel ekonomik durumu için büyük tehlike olarak görüyor.

Saha araştırmasının sonucu böyle.

Bu sonuç sokakta, fabrikada mahallede örgütsüz işçilerle yapılmış bir araştırmanın sonucu olsa durum vahimdir. Ama DİSK üyesi işçilerle yapılmış olması çok çok vahim ve içler acısıdır.

DİSK üyesi işçilerin durumu bu ise diğer işçilerin durumunu hiç konuşmayalım.

Pandemi sürecinin olumsuz etkilerini sendikalar aza indirmiş midir? Elbetteki bir etkisi olmuştur. Ama gerekli mücadele verilmişmidir tartışılır.

Ama tüm olumsuzluklara rağmen pandemi salgını işçilerin örgütlü olması gerektiğini ortaya çıkartmıştır.

İşçiler, sendikalara yukarıdaki sonuçları yaşamamak için üye olur.
Şu bir gercektir ki, DİSK-AR’ın ortaya çıkarttığı sonuç işçilerin sendikalara üye olma ve yönlenme gerekçeleridir.

İşçiler, iyi bir ücret, iş garantisi ve güvencesi, insana yaraşır çalışma koşulları yoksa arayışa geçer, sendikalara yönelir. Öyleyse DİSK-AR’ın araştırması sonucuna göre işçiler sendikalara yönelmiş olması gerekir. Ama öyle olmamış gibi gözüküyor.

İşçiler sendikalara değil, ucuz gıdaya yönelmiş durumdadır. Tamda burada sorulacak soru,işçiler bu süreçte dahi sendikalara, örgütlenmeye neden yönelmedi?

Sendikalara ve sendikacılara olan güvensizlik gibi bir çok neden sıralayabiliriz.

Ama mutlaka “İşçilerin sendikalara yönelmesi için pandemi sürecinde sendikacılara ne yaptıklarını” sormamız gerekir. Cevabını almak içinde ısrar etmeliyiz.

Pandemi sürecinde sendikacılar çok şey yaptıklarını söyleyecek, kendilerine göre cevap vereceklerdir. Ama ortada bir gerçek var,işçiler ucuz gıda almaya yönelmiş. Salgın süresince gelirleri azalmış, borçları ve kaygıları artmıştır. Raporda yok ama raporun sunumunda işsiz kalan işçilerin sayısının milyonları bulduğu belirtilmiştir.

Bunun bir gerekçesi olmalıdır.

Evet, AKP iktidarına suçu atalım. Örgütlenme ve sendikalar uzerinde ki baskısına vurgu yapalım. Unutmayalım ki gelmiş geçmiş tüm iktidarlar işçi sınıfı karşısında parababaları ile birlikte davranmıştır. Bunun bilinciyle davranıp sendikal mücadeleyi yada sınıf mücadelesini ağlama duvarına çevirmeyelim. Mücadele edelim.

Elmizde bir çok kişinin öngördüğü bir saha araştırmasının sonucu var.
DİSK-AR’ın ortaya çıkardığı bu sonucun ana nedeni sendikal faaliyetlerin askıya alınmasıdır.
Bu durum hem pandemi süreci hemde öncesi için geçerli oldugunun altını çizerim.

Sendikal faaliyetlerin askıya alınması sadece siyasi iktidarlar, parababaları aracılığı ile olmaz. Onların her zaman işbirlikçileri olur. Onlar aracılığı ile de sendikal faaliyetler askıya alınır. Biz onlara sarı,yandaş, işbirlikçi sendikacılar diyoruz.

AKP bir yasa ile sendikal faaliyetleri askıya aldı.

Toplu iş sözleşme görüşmeleri 3 ay yapılmadı. Grevler etelendi.

İşçiler sendikaya üye olsa, sendikalar çoğunluk sağlasada yetki sendikalara gönderilmedi. Sendikacılardan ses çıkmadı. Hatta DİSK”te dahil işçi konfederasyonları biz talep ettik dedi. İşçiler böyle bir durumda sendikalara gitmez.

Sendikal faaliyetlerin yasaklanması sadece pandemi süreci ile ilgili olmadığını vurgulamıştım. Şuanda, yetki tespit davasının bitmesini bekleyen binlerce işçi var. 3 ay değil 3-5-10 yıl sözleşme görüşmeleri yapılamıyor.
İş kolu barajı ile sendikalar saf dışı bırakılmak isteniyor.
Grevler pandemi sürecinden öncede yasaklanıyordu.
Sendikal faaliyetler askıya alınmış olmasına başka kanıta ihtiyaç var mı? Bu konularla ilgili DİSK, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve bağlı sendikaların tepkisi ve çalışması yok. Oysa bu konular sendikaların mücadelenin önündeki en büyük engeldir.

Bu arada hakları gasp edilen sendika üyesi işçileri unutmayalım. O işçilere sendikası sahip çıkmıyor. Sendikasiz işçilere hiç değinmeyelim. Ki onların orani % 90 civarındadır.

Haklarını arayan işçilere destek verilmiyor. Görmezlikten geliniyor.

Sendikaların üyesi olmasada hakları gasp edilen işçilerin yanında olması sendikal bir faaliyettir, bir görevdir. Ama yıllardır sendikacıların çok büyük oranı bu faaliyetleri askıya almış durumdadır.

Bu nedenle sendikacılar önce (haydi sadece pandemi sürecinde) sendikal faaliyetlerin askıya alınması karşısında neden sessiz kaldıklarının cevabını vermeleri gerekir. Çünkü ortada eylem adına pratikte bir şey yok.
Ne yapılıyor? Bol bol demeçler veriliyor.
Sendikacılık televizyonlara, gazetelere demeç vermek değildir.

Televizyonda, gazetede görünür olmak belki kişi olarak tanınırlığınızı artırır ama İşçi Sınıfımızın sorunlarını çözmez.

İşçi Sınıfımızın sorunlarını çözecek olan DİSK’in ilkeleri, mücadele geleneğidir. DİSK’in tarihinden gelen mirasını bitirmeden, ilkelerine, mücadele geleneğine sahip çıkmak gerekiyor.

Bu noktada, Nakliyat-İş Sendikasının, tutumunu, yapmış olduğu eylemleri unutmuyor ayrı bir yere koyuyoruz. Nakliyat-İş Sendikası pandemi sürecinde de direnişlerini sürdürdü. Muğla, Şanlıurfa, Kastamonu,Karabük Tüvtürk Direnişleri, Uzel Makina, Real, Makro Direnişleri. İstanbulda Samsun/Çorum Ambarı Grevi. Milas Çınartaş Direnişi. Ki bu işyeri pandemi sürecinde örgütlendi.

Yine pandemi sürecinde ‘işçilerin sağlığı patronların,kapitalistlerin kârından önemlidir, değerlidir’ sloganıyla. Farklı illerde eylemler yaptı. Demekki pandemi sürecinde de hak aranabiliyormuş.

Bir durum değerlendirmesi yapalım.Hepimizin ortak kabulüdür. Pandemi sürecinde ençok işçiler etkilendi. Işçiler işe gitti, çalıştı. Sendikacıların bir kısmı sendikalarına gitmedi. Kapıya kilit vurup evde kaldılar. Şunu açıkça söyleyebiliriz, sendikalar işçilerin yaşadığı sorunları için mücadele etmek yerine pandemi var diyerek sorunları öteleme yolunu seçti.

Bu anlamda değerlendirdiğimizde, İşçi Sınıfımızın sorunlarıyla ilgili durum tesbiti yapıp bunu rapor olarak yayınlamak sendikacılık değildir. Ama illaki durum tespiti yapmak gerekiyorsa önce sendika ve sendikacıların durumunun tespit edilmesi gerekir. Gerekir ki sendikacıların İşçi Sınıfımızın sorunlarını çözecek güçleri var mıdır, ne kadar inançları vardır, kapasiteleri nelerdir herkes görmüş olur. Böylelikle yapılan saha araştırmaları da havada kalmaz, boşa gitmez. En azında sorunların ne kadarının çözüme kavuşacağını tahmin edebiliriz.

DİSK-AR’ın araştırmasında iki sonuç ortaya çıkmıştır.

Salgın süresince işçilerin gelirlerinin azalmış borçları ve kaygıları artmış, işçiler sendikalara değil ucuz gıdaya yönelmış. Eksiği vardır ama doğrudur. Bu birinci sonuçtur. Ve açıklanmıştır.
İkinci sonuç ise açıklanmayan ama açıklanan sonucun aynada ki yansımasıdır. O yansımada, sendikalar ve sendikacılar görevlerini yerine getirmemiş olmasıdır.

Bundan dolayıdır ki işçileri pandemi sürecinde bu kadar çok olumsuz etkilenmiştir. Ve faturası işçilere çıkartılmıştır ve çıkartılmaya devam etmektedir.

Sendikalar, sendikacılar görevlerini yerine getirdi, getiriyor diyenler var mıdır?
Eğer varsa;
Salgın süresince işçilerin gelirlerinin azalmış, borçları ve kaygılarının artmış olmasını, hak gaspları yaşamasını, işçiler sendikalara değil ucuz gıdaya yönelmesininin açıklamasını da beraberinde yapmalıdırlar.

Buyrun bekliyorum….

Mehrali Yücedağ

spot_img

Gündem