İşçi masada kaldı, memur can çekişiyor: Yüzde 15 isterken yüzde 8’e imza

Barış Düdü yazdı...

207,714BeğenenlerBeğen
7,872TakipçilerTakip Et

Türk-İş kamu işçisinin 2019-2020 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirlendiği 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi’nde AKP hükümetiyle anlaşarak masadan kalkmayı tercih etti. Mutabakatla sonuçlanan toplu sözleşmeye göre kamu işçisinin ücreti 3 bin 500 liranın altında ise 150 lira iyileştirme, tüm işçilere ise 2019 yılı için 8+4, 2020 yılı içinse 3+3 ve enflasyon farkı oranında zam yapılacak. Türk-İş ilk altı ay için %15 ve 300tl seyyanen zam talep ederken taleplerinin çok altında kalan bu sözleşmeyi neden imzalamıştır? Başkan Atalay bayram öncesi hükümetin teklifini yüksek sesle red ederken, bayram sonrası 3 aşamalı bir eylem planı açıklamışken, bugün hangi şartlar gereği toplu sözleşmeyi imzaladığı akıllarda soru işaretleri yaratmıştır. Sayın bakan Selçuk toplu sözleşme sonrası basına yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisinin 3,5 kat büyüdüğünü söylemiş ancak kamu işçisinin %3’lük refah payı talebini tereddütsüz red etmiştir. Yani sözde büyüme yine işçiye, emekçiye yansımamıştır. Türk-İş başkanı Atalay ise basına hiç bir açıklama yapmayarak bir nevi memnuniyetsizliğini göstermiştir. 2019-2020 toplu sözleşmesi kamu işçileri için hüsranla sonuçlanmış, işçiler açlık ve sefalet ücretine mahkum edilmiş, bir halk deyimiyle işçi masada kalmıştır.

Memur Sen’in talebi gerçeklerden uzak!

Memurlar içinse toplu sözleşme sürecinde son bir haftaya girilmiştir. AKP hükümeti adına Çalışma Bakanı Selçuk 16 Ağustos’ta zam tekliflerini açıklayacaktır. 20 Ağustos’ta ise görüşmeler sona erecektir. Bilindiği üzere Memur sen 2020 ve 2021 yıllarını kapsayan toplu sözleşmesi için 25 Temmuz’da hükümete yaptığı teklifte kamu çalışanlarının taban aylığına seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı talep etmiştir. Kamu çalışanlarınca bu talep ihtiyacın çok altında ve ekonomik gerçeklikten uzak bulunmuş, mutfaktaki yangını söndürmeyeceği, gerçek enflasyonun %50 leri bulduğu belirtilerek Memur Sen’e ağır eleştiriler yöneltilmiştir. Geçen toplu sözleşmede yaşananlar da emekçilerin Memur Sen’e olan güvenini büyük oranda sarsmıştır. Gelinen süreçte kamu işçilerinin durumuna bakılırsa, 16 Ağustos’ta hükümet Memur Sen’in talebinin de çok altında bir teklifle masaya gelecektir. Yıl sonunda enflasyonda tek hane söylemini yükselten hükümet bu vesileyle kamu emekçilerinin kemerlerini daha da sıkacaktır. Benim tahminim hükümet tarafından ilk yıl için %4+4 ve 120 TL seyyanen, ikinci yıl için %3+3 ve enflasyon farkı teklif edilecektir. Refah payının memurlara da verilmeyeceğini tahmin etmek zor değildir.

3600 ve Vergi Dilimi

Memurlarca yüzdelik zam kadar önemle takip edilen bir diğer konu ise vergi diliminin %15’de sabitlenmesi ve 1 yıl önce söz verilen 3600 ek göstergenin bir an önce verilmesidir. Tüm çalışanlar vergi dilimlerindeki adaletsizlikten ve sömürüden son derece rahatsızdır. Yıl içinde %20’lik vergi dilimine girmeyen çalışan yoktur. Hatta bir çok memur %27’lik vergi dilimine girmekte ve bu haksız düzene isyan etmektedir. Vergi diliminin %15’de sabitlenmesi kamu çalışanları için büyük bir kazanım olacaktır. Ancak Memur Sen’in mücadeleden çok uzak olan sendikal anlayışı ve emekçinin sorunlarından bi haber bürokratik sendikal yapısı, vergi dilimi kazanımını toplu sözleşme masasından söküp almaya asla yetmeyecektir. 3600 ek gösterge ise Cumhurbaşkanı tarafından iki defa vaat edilmiştir. Bu toplu sözleşmede de verilmezse ilk seçimin vaadi olmak üzere tozlu raflardaki yerini alacaktır.

Üzülerek görüyoruz ki kamu işçilerinin umutları toplu sözleşme masasında kalmıştır. Memurların umutları ise can çekişmektedir. Tabiri caizse bir hafta sonra sözleşme masasında iki ceset görürsek şaşırtıcı olmayacaktır.

Barış DÜDÜ
Birleşik Kamu-İş
3.Dönem MYK üyesi

loading...

Muharrem İnce’den yeni mesaj: Korkmuyorum siz de korkmayın

Erdoğan'ın konuşması nedeniyle Haber Global'de sözü kesilen Muharrem İnce, sosyal medya hesabından bir mesaj daha paylaştı.

Son seçim anketi: Erdoğan bir sonraki seçimi kaybedecek

Avrasya Araştırma Şirketi’nin yaptığı yeni araştırmaya göre olası bir seçimde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’a oy vereceklerin oranı yüzde 39 düzeyinde kalacak.

Muharrem İnce’den yandaş yayıncılığa tarihi ders: Türkiye bu faşist düzenden kurtulacak

CHP’li Muharrem İnce, kendisinin konuk olduğu programın bölünerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarının canlı olarak verilmesine tepki göstererek canlı yayını terk etti.

Erdoğan: Dünyanın dört bir yanından heyetler ülkemizi ziyaret ediyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’nin açılış töreninde konuştu.

Meclis’teki tek sosyalist partinin başkanı net konuştu, AKP’nin sonunu açıkladı!

'Atakan Sönmez'le Satır Arası' programına konuk olan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, artan polis şiddetinden, erken seçim tartışmalarına, ittifak söylentilerinden yeni partilere kadar pek çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.
207,714BeğenenlerBeğen
7,872TakipçilerTakip Et