İş ciddiye biniyor: Fabrikalarda Nazilere yer yok!

Almanya'da yükselen yeni sağ ve AfD'nin seçim başarıları, fabrikalardaki emekçileri ve çalışma ortamını tehdit edici sonuçlar yaratmaya başladı.

Dünyanın en büyük otomobil devlerinden olan Mercedes’in Untertürkheim/Stuttgart fabrikasında ırkçılar aylarca Türkiye kökenli işçileri mesaj, mobbing vb. ile tehdit etmişti. Tehditlerin açığa çıkması üzerine firma iki ırkçının çıkışını vermişti. Irkçılara çıkış verilmesinde sendikanın önemli bir yeri oldu. Zira sendikalar başından itibaren işçileri bölmeye karşı çıkmış, ırkçılıkla müdahale ederek hak ve özgürlüklerden yana olmuşlardır. Bu konu yazılı ve görsel medyada yeteri kadar işlendi.

Öteden beri mücadeleciliği ve sendika üyesi oranının yüksekliği ile bilinen Untertürkheim Mercedes fabrikasında yeni sürtüşmeler ve ırkçıların yeni atılımları ortaya çıktı. IG Metall sendikasının her eyleminde kitlesel ve coşkulu biçimde yer alan işçilere karşı bir bölüm ırkçı, sendikal hareketi bölmek amacıyla “Zentrum Automobil” başlığı altında yeni bir örgütlenmeye gitti. Böylece, 150 ulustan işçinin bir arada çalıştığı fabrikada ırkçı propaganda başladı.

AŞIRI SAĞCI “SENDİKACILAR”

Aşırı sağcı “sendikacılar”, mahkemenin işten atılmaları yönünde aldığı kararı bir üst mahkemeye taşıdılar. 5 Aralık saat 11.00 de davanın görüleceği duyulur duyulmaz sendikalar ve demokratik kurumlar harekete geçti.

Mercedes işçi temsilciliği ve sendika temsilcileri sabah saat 7’de mahkeme önüne gelerek bilgilendirme masası açtılar. Dağıttıkları el ilanlarında “Zentrum Automobil”in gerçekleri ters yüz edip ırkçılık yapan yalancılar olduklarına dikkat çektiler. İşçilerin giymiş oldukları kırmızı yeleklerdeki “Nazilere yer yok” parolası eyleme damgasını vurdu.

Dört tarafına ırkçılığı kınayan pankartlar asılan sendika binası önündeki alanda miting saat 10’da başladı. DGB Baden-Württemberg Başkanı Martin Kunzmann konuşmasında “Bizler şu an faşizme karşı mücadelesi ile öne çıkan Hans Böckler meydanında toplanmış bulunuyoruz. Çok renkli dünyanın kirletilmesine seyirci kalamayız.İşçilerin birliğine zarar veren her kimse sendika olarak karşılarında duracağız” dedi.

Ver.di Stuttgart Başkanı CunoBrune-Hägele de “Yaşasın uluslararası dayanışma!” sözleriyle katılımcılara teşekkür etti. Brune-Hägele, “Irkçılık bir tehdit olarak varlığını sürdürmektedir. Sendika olarak hayatın bütün alanlarında ırkçılığa karşı mücadeleyi desteklemek görevimizdir” diye konuştu.

IG Metal ve gençlik temsilcileri de ırkçılığı kınayan konuşmalar yaptı.

ULUSLARARASI DAYANIŞMA

Mitinge katılan 300 kişi sürekli sloganlar atarak ırkçıları protesto etti. Saat 11’de ırkçı naziler 10 kişi kadar geldiler. Kitle nazilerin önüne geçerek mahkeme salonuna girişlerini engelledi. Miting alanının etrafı tam teçhizatlı onlarca polis ile kuşatıldı. “Naziler dışarı!” sloganlarını atan gençlerin üzerine biber gazı sıkıldı ve ırkçılar polis koridorunda mahkeme salonuna alındı.

Mahkeme devam ederken hâkimin “kırmızı yelekler çıkarılmazsa duruşmayı başka bir güne erteleyeceği” uyarısı iki kişi üzerindeki sendikanın yeleklerini çıkardı.

Mahkeme, bir kez daha fabrikada ırkçılık yapan iki kişinin çıkışını onayladı.

ALİ ÇARMAN – STUTTGART

 

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Şehitlerin kimlikleri belli oluyor: Acılı haberler ailelere ulaşmaya başladı

Suriye’nin İdlib kentinde düzenlenen saldırıda dün gece 33 asker şehit oldu. 32 asker ise yaralı olarak Cilvegöz Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye getirilerek Hatay’da tedavi altına alındı. Acı haberler ailelere ulaşırken, şehitlerin kimlikleri de netleşmeye başladı.

TSK paylaştı: Suriye askerleri böyle vuruldu

Edinilen bilgiye göre, son 17 günde bin 709 Suriye askeri öldürüldü.

Rusya’dan kritik hamle: Fırkateynler yola çıktı

İdlib’de meydana gelen saldırı sonucu 33 Türk askerinin şehit olması sonrası Rusya’dan kritik bir hamle geldi. Rus Donanması, seyir füzeleri bulunan iki fırkateynin Suriye kıyılarına gönderildiğini açıkladı.

SON DAKİKA… Hatay Valisi’nden yeni açıklama: Şehit sayısı 29’a yükseldi, 36 yaralı var!

Hatay Valisi İdlib'deki saldırıda şehit olan asker sayısının 29'ye yükseldiğini açıkladı. Hastanelerde 36 yaralı var.

Erdoğan İdlib sessizliğini korurken damadı konuştu: Allah ordumuzu muzaffer kılsın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib'den gelen şehit haberlerinin ardından sessizliğini korurken hükümetten Damat Berat Albayrak'tan tweet geldi.
209,096BeğenenlerBeğen
5,087TakipçilerTakip Et