Irak Başbakanı Kazımi’ye suikast girişimi!

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi suikast girişimine uğradı. Evi silahlı insansız hava aracının (SİHA) saldırısına uğrayan Başbakan Kazımi'nin yara almadığı açıklandı.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin Bağdat Yeşil Bölge’de bulunan evinin silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile saldırıya uğradığı bildirildi. Kazımi’nin olaydan yara almadan kurtulduğu açıklandı.

Bölgedeki güvenlik güçlerinin önlem almayı sürdürdüğü belirtildi. Irak Başbakanı, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Ben iyiyim, ailemin yanındayım. Herkesi sakin olmaya ve serin kanlı kalmaya davet ediyorum” dedi.

Şİİ LİDERLER TEHDİT ETMİŞTİ

İran’a yakın Fetih Koalisyonu ve Şii Haşdi Şabi destekçileri, 10 Ekim’de yapılan seçim sonuçlarına itiraz ederek Yeşil Bölge önündeki oturma eylemini sürdürüyor. 5 Kasım Cuma günü eylemcilerle güvenlik güçleri arasında yaşanan arbedede 1 gösterici güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu ölmüştü.

Bunun üzerine tansiyonun yükseldiği olay yerine gelen Şii milis gücü Asayib Ehlilhak Hareketi lideri Kays Hazali, Kazımi’ye yönelik tehditler içeren ifadeler kullanmıştı. Hazali, ölen eylemci için kurulan taziye çadırından dün yaptığı açıklamada Kazımi’ye yönelik tehdit içeren ifadeler kullanmıştı.

Hazali’nin yanı sıra Fetih Koalisyonu lideri Hadi Amiri ve Şii milis güçlerden Ebu Ala el-Velayi de Kazımi ve hükûmete yüklenerek sert eleştirilerde bulunmuştu. Amiri göstericinin öldürülmesinin cezasız kalmayacağını açıklamıştı.

SUİKAST GİRİŞİMİ KİME, NASIL BİR MESAJ?

Gazeteci Işın Eliçin, suikast girişiminin ardından kişisel Twitter hesabında değerlendirmelerde bulundu. Kasımi’nin 2016’da İstihbarat Servisi Başkanlığı’na getirildiğini hatırlatan Eliçin, “SİHAlı Kasım Süleymani suikastine yol vermekle suçlanmış ilginç bir kişi. Sonra İran ile arayı düzeltip 2020 Mayıs’ta başbakan oldu” dedi. Eliçin şöyle devam etti:

“Suudi veliaht prensi MBS’ye çok yakın. Keza Birleşik Arap Emirlikleri, ABD ve İngiltere’ye de. Bu arada Suudi Arabistan-İran arasında ilişkilerin düzeltilmesi için yapılan görüşmelerin evsahibi/arabulucusu. Kazımi hem İran hem de ABD’nin desteğini arayarak, seçim sonrasında yine Başbakan olmak istiyor.

Seçimde aday olmadı, partisi de yok ama Irak’ta başbakanlık için meclise seçilmek gerekmiyor. Asıl iş ABD ile İran dengesini tutturup koalisyonu kurmakta. Bunu yine başarabilecek mi? Bu suikast girişimi kime nasıl bir mesaj?”

Son Haberler