İngiltere’de 66 bin, Avrupa’da 150 bin kişi daha ölecek, karantina 18 ay daha sürecek

201,488BeğenenlerBeğen
8,817TakipçilerTakip Et

The Irish Times’dan Paul Cullen’ın yaptığı habere göre koronavirüsle mücadele, yakın zamanda son bulmayacak. Yine İngiltere sağlık bakanlığındaki yetkililere göre karantina koşulları 18 ay daha sürebilir. Komplo teorilerinden ya da dünyayı yöneten 4-5 zenginin komplosundan bahsetmiyorum. Bilimsel raporlara göre henüz daha kötüsünü görmüş değiliz.

ABD’deki Washington üniversitesi sağlık metrikleri ve değerlendirme enstitüsü tarafından koronavirüsün ilk dalgasının sonuçlarına dair kapsamlı bir araştırma yapıldı. Araştırma, 29 Avrupa ülkesinde koronavirüsün tahmini yayılımını ve etkisini inceliyor. Bu araştırmaya göre pandeminin ‘ilk’ dalgası sırasında Avrupa’da 150 binden fazla insanın ölebileceği öngörülüyor. Çalışma, İngiltere’de ilk dalganın sonucunda 66,300 bin kişinin daha yaşamını yitirebileceğini, İrlanda’da ise ağustos ayına kadar 401 kişinin daha COVID-19 nedeniyle yaşamını kaybedeceğini öngörüyor.  

Avrupa’daki verilerin salgına ilişkin iyi sinyaller vermediğini söyleyebilirim. Toplumun virüse karşı bağışıklık kazanması meselesi de ciddi bir kumara dönüşmüş durumda. 

Çünkü İrlanda basınında ortak bir düşünce hâkim. O düşünceye göre her hasta kendi
Covid-19 hikayesini yaşıyor. Yani hastalık gencinden yaşlısına her hastada farklı semptomlar gösterebiliyor. Gençlerin çoğunluğunun istatistiksel olarak etkilenmediği düşünülse de kronik hastalığı olmayan genç hastaların dahi bu salgından dolayı yaşamını yitirdiğini göz önünde bulundurmak zorundayız. Aşı ya da ilaç bulunmazsa salgın 3 büyük dalgada görülmeye devam edecek. 

Salgının yaz aylarında uykuya dalabileceği söyleniyor. Ancak bu insanlarda ‘virüsten kurtulduk’ algısına yol açmamalı. Zira hastalık ekim ya da kasım aylarında tekrar ortaya çıkabilir. Yeni girip sezonunda koronavirüsle tekrar yüzleşmek zorunda kalabiliriz. Ayrıca salgının yaz ayında uykuya dalacağı da tartışmalı bir konu. Her halükârda 1. Dalga diye adlandırılan sürecin Ağustos’a kadar devam edeceğini söyleyebiliriz. Aşı ya da ilaç bulunmazsa yeni bir dünyaya hazırlanmak zorundayız. Bilim insanlarının öngördüğü karantina sürelerinin uzunluğu düşünüldüğünde (18 ay) ülke ekonomilerinin bunu kaldırmaları imkânsız. Hali hazırda 5milyon nüfuslu İrlanda’da binlerce kişi işini kaybetmiş durumda. Bu rakamları Türkiye nüfusuyla oranladığımızda 4,5-5milyon kişinin biranda işsiz kalması gibi bir gerçekle yüzleşiyoruz. 

SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞINA GERİ DÖNMEK ZORUNDA KALABİLİRİZ

Avrupa’dan gelen bu verileri değerlendirdiğimizde halihazırda ekonomilerin durgunluğa girdiği ve aynı zamanda küresel bir ekonomik krizin içerisinde olduğumuzu görüyoruz. Ülkelerin aşı ve ilaç için tanıdıkları süre bilim insanlarının öngördükleri süreyle örtüşmüyor. Piyasaların bu süreyi kaldırabilmesi mümkün değil. Ayrıca dünyadaki her ülkenin aynı zenginliğe sahip olmadığı da düşünülürse sistemin bu krizi aşması daha zor bir hal alıyor. Bu yüzden iki ay sonra yoğun bakımdaki İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un ‘sürü bağışıklığı’ tezini yeniden gündemde kendisine yer bulduğunu görebiliriz. Sistemi işletebilmek için çarklar yeniden dönecek ve insanlar işlerinin başına dönecek. Bu aşamada güçlü olanların ayakta kaldığına ve zayıfların elendiğine şahit olabiliriz. İnsanlığı öncelemeyen ve sadece kârı düşünen kapitalist sistemle devam etmekte ısrarcı olursak, Sosyal Darwinist anlayışın acı sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kalabiliriz. 

 

Yazarın Diğer Yazıları