İmtiyaz kararı oy birliğiyle alındı! Vekillerin anne-babasına ücretsiz sağlık hizmeti…

Eski ve yeni milletvekilleriyle yüksek yargı mensuplarının bakmakla yükümlü olmadıkları anne ve balarıyla 25 yaşından büyük kız çocuklarına getirilen imtiyaz tüm partilerin oy birliğiyle komisyondan geçti. AKP milletvekillerinin hazırladığı kanun teklifinin kabul edilmesi ile vekillerin bakmakla yükümlü olmadıkları, muhtaç durumda bulunmayan anne ve babaları ile 25 yaşından büyük bekar kız çocuklarına da, ücretsiz sağlık hizmeti geldi.

Eski ve yeni milletvekilleriyle yüksek yargı mensuplarının bakmakla yükümlü olmadıkları anne ve balarıyla 25 yaşından büyük kız çocuklarına getirilen imtiyaz tüm partilerin oy birliğiyle komisyondan geçti. AKP milletvekillerinin hazırladığı kanun teklifinin kabul edilmesi ile vekillerin bakmakla yükümlü olmadıkları, muhtaç durumda bulunmayan anne ve babaları ile 25 yaşından büyük bekar kız çocuklarına da, ücretsiz sağlık hizmeti geldi.

CHP ve HDP aynı imtiyazın Saray kadrolarına verilmesine şerh koydu.

İçişleri, Jandarma, Sahil Güvenlik ve göçmenlerle ilgili yasalarda bir dizi değişiklik öngören 95 maddelik torba yasa teklifine, AKP tarafından sıkıştırılan iki madde hem eski ve yeni milletvekillerine hem de cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi gereği göreve atama yoluyla gelen bakan ve cumhurbaşkanı yardımcılarına çok geniş imtiyazlar getiriyor.

SARAY’A  5 YILDIZLI HİZMET

Torba teklifin 47’nci maddesine göre; Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, bu görevlerde bulunmuş olanlar ile bunların eşleri, anne ve babaları ile bakmakla yükümlü oldukları çocuklarının ve ölenlerden SGK ile ilişiği bulunmayan dul ve yetimlerinin sağlık giderleri ömür boyu TBMM üyelerinin tabi oldukları esaslar çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı bütçesinden ödenecek. Bu isimler, hiçbir kamu görevlisi ve sigortalının yararlanamadığı ücretsiz implant dahil 5 yıldızlı sağlık hizmetlerinden faydalanacak.

1 GÜN BİLE GÖREVDE KALSA YARARLANACAK

Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanların bu haklardan yararlanmak için sadece 1 gün o görevi yapmaları bile yeterli olacak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi nedeniyle, bakanlar ve cumhurbaşkanları atama yoluyla göreve geliyor.

Halen 16 kişilik kabinenin 4’ü milletvekilleri arasından, 1’i Genelkurmay Başkanlığından, 11’i de dışarıdan atamayla bakan oldu. Teklifin yasalaşmasıyla hem o bakanların hem de cumhurbaşkanı yardımcılarının tüm aileleriyle birlikte sağlık giderleri ömür boyu bütçeden karşılanmaya başlanacak.

MUHALEFETTEN İTİRAZ

Torba yasada bu madde tartışılırken, muhalefet milletvekilleri itiraz etti. CHP’li Ali Öztunç, “Bunlar kamu görevlisi, atanmış kişiler, seçilmiş değiller. Bu kamu görevlileri arasında bir ayrım anlamına gelecektir. Eşitlik ilkesine aykırıdır” dedi ve benzer imtiyazların memurlara sağlanmadığını hatırlattı.

HDP’li Zeynel Özen ise “Bu maddenin, gerçekten, neden getirildiği de, gerekçesi de açıklanmıyor ama gördüğümüz kadarıyla halkın vergilerinden ömür boyu imtiyaz elde edecek ayrıca bir kesim oluşuyor. Bu maddenin kanun teklifinden çıkarılmasını istiyoruz çünkü sarayın bu Türk halkına yeterince büyük maliyeti var. Şimdi de o atanmışların bile ömür boyu bu hizmetlerden yararlanması söz konusu. Bu, eşitlik ilkesine de aykırı” dedi.

CHP’li Yaşar Tüzün ise, cumhurbaşkanı yardımcılığı ya da bakanlık görevini 2 gün süreyle yapacak bir bürokratın bile bu imtiyazlara sahip olacağını hatırlattı, “Dışarıdan atanan bakanların bir gün süreyle de görev yapma ihtimalleri var” dedi.

‘MUHTAÇ OLMA’ ŞARTI KALDIRILDI

Torba yasaya sonradan sıkıştırılan bir başka maddeyle de milletvekillerinin bakmakla yükümlü olmadığı anne ve babaları ile 25 yaşından büyük bekar kız çocuklarına ücretsiz sağlık hizmeti geliyor.

Düzenlemeden mevcut milletvekilleri ile 3 bin 500 eski vekil ve yüksek yargı mensuplarının anne baba ve 25 yaşından büyük bekar kız çocukları yararlanacak.
51. maddeyle getirilen yeni imtiyazlar eski ve yeni milletvekilleri, yakınlarıyla birlikte 14 bin kişiyi kapsıyor. Milletvekillerine ücretsiz sağlık hizmeti konusunda yeni ayrıcalık getirecek bu düzenlemeye ise, komisyonda hiçbir itiraz gelmedi. Madde okundu, oylandı ve kabul edildi.

Halen eski ve yeni milletvekilleri ile bakmakla yükümlü oldukları aile fertlerinin tüm tedavi masrafları TBMM tarafından karşılanıyor. Ancak anne, baba ve 25 yaşından büyük bekar kız çocukları için ‘Muhtaç olma şartı’ aranıyor. Teklifle artık o şart da aranmayacak.

İçişleri, Jandarma, Sahil Güvenlik ve göçmenlerle ilgili yasalarda bir dizi değişiklik öngören 95 maddelik torba yasa teklifine son anda sıkıştırılan ‘imtiyaz’ maddelerine muhalefetin itirazı sadece Beştepe kadrolarıyla sınırlı kaldı, milletvekillerine gelen imtiyazlara karşı ‘çatlak ses’ ses çıkmadı.

ŞERH, BEŞTEPE KADROLARIYLA SINIRLI

Hem CHP, hem HDP teklife muhalefet şerhi koyarken, şerhini 47. maddeyle, yani Beştepe kadrolarına getirilen imtiyazlarla sınırlı tuttu. CHP’nin şerhinde AK Parti’nin teklifinin Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanların, bakmakla yükümlü olmadıkları anne ve babaların da sağlık giderlerinin de milletvekillerinin tabi olduğu hükümler çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı bütçesinden ödenmesinin öngörüldüğü belirtildi, “ömür boyu tanınmış bir imtiyaz niteliğindedir“ diyerek Anayasaya aykırılık itirazında bulunuldu.

Muhalefet şerhinde şu ifadeler yer aldı: “Düzenleme Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar için bir ayrıcalık, diğer kamu görevlileri açısından ayrımcılık oluşturmaktadır. Anayasamız, ‘hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamayacağına’ hükmetmektedir. Düzenleme, Anayasanın 2’nci maddesinde belirlenen ‘hukuk devleti’ ve 10’uncu maddesinde tarif edilen ‘Kanun önünde eşitlik’ ilkelerine ve 60’ıncı maddesinde tanımlanan ‘sosyal güvenlik hakkına’ da aykırıdır.”

HDP’nin muhalefet şerhinde de sadece Beştepe kadrolarına yönelik imtiyaza itiraz vardı. Şerhte, “Yeni sistemde göreve gelen Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanların ile yakınlarının sağlık giderlerinin Cumhurbaşkanlığı bütçesinden karşılanması amaçlanmaktadır. Böylece yurttaşların vergilerinden karşılanacak şekilde ömür boyu imtiyaz elde edecek bir ayrıcalıklı kesim oluşacaktır. Bu maddenin kanun teklifinden çıkarılması gerekmektedir” denildi.

2 YORUM

  1. NEDEN BU ZAMANA KADAR BEKLEDİNİZ GEÇ ALINMIŞ BİR KARAR… HAYIRLI OLSUN BEN ALIŞTIM AMA ELİ BİLMEM. ELİMDEN BİŞEY GELMEZ Kİ HİÇ BİR ŞEYE İTİRAZ EDEMEM Kİ… HAYIRLISINI ALLAH BİLİR NAPALIM…..

  2. Ben kendi hakkımı haram ediyorum. İnananlar bunun nedemek olduğunu biliyorlar. Ya banada 35 yıllık memur olarak verirler yada haram zehir zıkkım olsun. Kim yaralarlanırsa.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

AKP panikte…50 bin üye istifa etti!

Eylül-Kasım ayları arası 57 bin kişinin ayrıldığı AKP'nin üye sayısı, son 4 ayda 114 binlik bir düşüş gösterdi. CHP ve İYİ Parti ise 4 ayda 30 binden fazla yeni üye kazandı.

Eski Fazilet partili Bülent Arınç’tan Gelecek Partisi’ne veryansın!

Milli Nizam, Milli Selamet, Refah ve Fazilet partileri ile AK Parti'de önemli görevlerde bulunan, eski Başbakan Yardımcısı ve eski Meclis Başkanı Bülent Arınç, gazeteci Ömer Şahin'in kaleminden bugün piyasaya çıkan, kendi hayatının anlatıldığı 'Küçük Erbakan' kitabıyla ilgili konuştu.

‘Kanal İstanbul’ ‘Katar İstanbul’ olma yolunda!..

Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza’nın Başakşehir’de 100 bin lira sermayeli şirket kurup 1.5 ay kadar sonra Kanal İstanbul güzergahında 44 dönüm arazi satın aldığı ortaya çıktı.

Davutoğlu’na ‘Vekil isterse veririm’ demişti… AKP’den yanıt geldi

Siyaset dünyasında ‘kiralık vekil’ tartışması başladı. AKP Ünal, İYİ Parti lideri Akşener’in ‘Yeni partiler vekil isterlerse veririm’ açıklamasını eleştirdi. Ünal, “Türk siyasetinde bir bidat adeta oluşturdular. Bu, ‘kiralık vekil’ çok çirkin bir ifade farkındayım. Milletin iradesi kimsenin tekelinde değildir” dedi.

MHP’den çok sert Davutoğlu açıklaması

MHP'li Edip Semih Yalçın, Türkiye'de eski kirli defterlerin açıldığını savunarak ‘’MHP, tehditlere karşı devletin elini güçlendirmek için millî mutabakat zemini oluşması yönünde çaba sarf etmiştir” dedi. Yalçın, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘Cambaz oynatıcısı’, Ahmet Davutoğlu’na da ‘’Yalancı pehlivan” dedi.
210,491BeğenenlerBeğen
4,596TakipçilerTakip Et