İlkokul öğretmeninden şort giyen kadınlara kafa kesme tehdidi

Fas'ın küçük bir köyünde gönüllü bir projeye katılan 37 kişilik grup içinde yer alan üç Belçikalı genç kadın şort giydikleri gerekçesiyle köyün ilkokul öğretmeni tarafından kafa kesme tehdidiyle karşılaştı ve ülkeyi terk etme kararı aldı. Geçen yıl aralık ayında iki İskandinav kadın turist Faslı cihatçılar tarafından kafaları kesilerek öldürülmüştü.

Belçika merkezli uluslararası gönüllü çalışma örgütü Bouworde’nin yol inşaatı için Fas’ın Adar köyüne gönderdiği 37 kişilik grup içinden üç Belçikalı genç kadın, köyün ilkokul öğretmeninin şort giydikleri gerekçesiyle kafalarının kesilmesi gerektiği tehdidiyle karşılaştı.

Kadınların şantiye alanında şortlarıyla çalışırken çekilmiş görüntülerini sosyal medya hesabında paylaşan öğretmen, sosyal medyada İslam’a saygı göstermeyenlere ders verilmesi gerektiği iddiasıyla cihatçılara kadınların kafalarının kesilmesi için çağrı yaptı.

‘FAS’A YENİ GRUP GÖNDERİLEMEYECEK’

Bunun üzerine üç Belçikalı Fas’ı terk etme kararı aldı.

Bouworde’den de Fas’taki kampları iptal kararı geldi. Örgüt “Bize Fas’a yeni grup gönderilmemesi tavsiye edildi. Tavsiyeye uyup Fas’ta gelecekte yapacağımız kampların hepsini iptal ettik” dedi.

Bouworde, Faslı yetkililerin bu grubun güvenliğiyle ilgili garanti verdiğini, bunun üzerine diğer 34 kişinin kalmaya karar verdiğini aktardı.

Sputnik’teki habere göre, gözaltına alınan 26 yaşındaki zanlının ise terör eylemine teşvik suçlamasından yargılanacağı açıklandı.

ŞORTLULARA DESTEK EYLEMLERİ

Facebook ve diğer sosyal medyada olaya yoğun tepki gösterilirken “YES WE SHORT!”, “Herkese şort” gibi başlıklarla eylem örgütlendi. Fas’ın Kazablanka kentinin meşhur plajı, bugün Belçikalı kadınlara destek gösterisine sahne olacak.

Eylemle ilgili Facebook’ta ‘aşırılıkçı düşünceleri dayatıp ülkemizin imajını yok etmek isteyen gericilere mesaj’ verildiği belirtilirken Belçikalı gönüllülere teşekkür için Bouworde’ye çiçek gönderilmesi çağrısı yapıldı.

ŞORT DESTEĞİNE ‘LAİK TERÖRİZM’ TEPKİSİ

Faslı milletvekili Ali el-Asri ise sosyal medyada Belçikalı kadınlara destek için yazılan mesajlara tepki gösterdi. Facebook hesabından “Avrupalılar ne zamandan beri yüzme kıyafetleri ile yol çalışmaları yapıyor?” paylaşımını yapan El Asri, gelen tepkileri ise “Laik terörizm” olarak niteledi.

Aralık ayında Norveçli Maren Ueland ile Danimarkalı Louisa Vesterager Jespersen Atlas Dağları’nda kafaları kesilerek öldürülmüştü. Yakalanan ve geçen ay ölüm cezasına çarptırılan katiller, IŞİD’e biat ettiklerini belirtmişti.

 

Albayrak: Türkiye ekonomisi büyük bir değişimin başlangıcında

50’nci Dünya Ekonomik Forumu’na katılmak üzere İsviçre’nin Davos kasabasına giden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Türkiye ile ilgili olumlu bir süreç var. Türkiye ekonomisi büyük bir değişimin başlangıcında” ifadelerini kullandı.

Bilal Erdoğan: Cumhurbaşkanımız geçmiş önümüze yara yara gidiyor, arkayı iyi desteklememiz lazım

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu ve Darülaceze İdare Meclisi Üyesi Bilal Erdoğan, “Bu ülkenin geleceği için gençlerine mesajlar veren, motivasyon veren kimimiz var? Cumhurbaşkanımız geçmiş önümüze yara yara gidiyor, Libya’da mücadele, Doğu Akdeniz’de mücadele, Suriye’de mücadele, dünyanın dört bir yanında dünyanın en büyük aktörleriyle masaya oturuyor artık bizim arkadan gelenler olarak bu arkayı iyi desteklememiz lazım” dedi.

Gelecek Partisi’ne katılanların akrabaları geleceklerinden kaygılı! Bir bir işten çıkartılıyorlar…

Gelecek Partili Selçuk Özdağ, partinin bazı idarecilerinin akrabaları, kardeşlerinin görevden alındıklarını belirterek, “Feramuz Üstün’ün damadını görevden aldılar. Benim kardeşimi Genel Müdür Yardımcılığından aldılar. Sayın Davutoğlu’nun dünürünü İstanbul Ticaret Odasında Başkanvekiliydi, görevi bırakması istendi” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın ‘AKP’de FETÖ’cü varsa ispatlayın’ sözlerine CHP’den ‘belgeli’ yanıt

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Engin Altay, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısıyla AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘FETÖ’nün siyasi ayağı araştırması için “Meclis’i buna karıştıramazsın” ve “Haydi ispatlayın” sözlerine yanıt verdi.

AKP’li Başkanın hesabından skandal Rahşan Ecevit paylaşımı

AKP’li Korgan Belediye Başkanı Tuncay Kiraz sosyal medya hesabından Rahşan Ecevit’in vefatı ile ilgili bir paylaşımın altına “Ateşi bol olsun inşallah” yorumu yapması büyük tepki çekti.
209,956BeğenenlerBeğen
4,673TakipçilerTakip Et