İlber Ortaylı’dan el öpme açıklaması: Şeyh olmasıyla alakası yok

Tarihçi, yazar İlber Ortaylı, Cerrahi Tarikatı’nın şeyhi olarak anılan gerici İnançer’in elini öpmesiyle ilgili yaptığı açıklamada ‘Bu çok eski bir İstanbul adetidir, yobazlık değildir. İnançer'in şeyh olmasıyla alakası yok’ dedi.

208,787BeğenenlerBeğen
7,603TakipçilerTakip Et

Kültür ve Turizm Bakanının danışmanı, tarihçi, yazar İlber Ortaylı, Cerrahi Tarikatı’nın şeyhi olarak bilinen ve kadın düşmanı açıklamalarıyla tepki toplayan Ömer Tuğrul İnançer’in elini öpmesiyle ilgili açıklama yaptı.

‘O BENİM BEN ONUN ELİNİ ÖPÜYORUM’

Ortaylı “Ben onun elini öpmüyorum. O benim elimi öpüyor ben de onun elini öpüyorum. Bu çok eski bir İstanbul adetidir, yobazlık değildir. Bunun İnançer’in şeyh olmasıyla ilgili alakası yok. Benim çok eski bir arkadaşımdır. Bu arkadaşlığa binaen yapılır. Biz okul arkadaşımız olan ablalara da böyle yaparız” dedi.

Ortaylı’nın imza gününe gelen İnançer’in elini öptüğü görüntüler, sosyal medyada yayımlanmasının ardından tepkilere yol açmıştı.

İlber Ortaylı “Hamile kadın sokağa çıkmamalı” diyen tarikat liderinin elini öptü

Adı Cerrahi Tarikatı’nın şeyhleri arasında anılan Ömer Tuğrul İnançer, harf devrimi için “köpekleştirme” demiş ve kadın düşmanı şu sözleriyle gündeme gelmişti:

“Hamileliği davul çalarak ilan etmek bizim terbiyemize aykırıdır. Böyle karınla sokakta gezilmez. 7-8 aydan sonra anne adayı biraz hava almak için beyinin otomobiline biner, biraz dolaşır”
“Kadının ekonomik özgürlüğü aldatmaca, çalışan kadın yuvasını dağıtıyor”
“Hem evlenmem hem hamile kalırım diyenler var. Hürriyetmiş! Or…luğun adının hürriyet olduğu dünyaya tükürürüm”.

Koronavirüs testi yaptırmak istemeyen kadın böyle direndi!

Yapılan sağlık taraması sonucunda ateşinin yüksek olduğu tespit edildiği için koronavirüs testi yapılmak istenen bir kadın sağlık ekiplerine direndi.

Didem Arslan’a kızan Mehmet Çilingiroğlu Habertürk’ü terk edip CNN Türk’te Ahmet Hakan’a katıldı!

Habertürk TV canlı yayınına bağlanan Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, sözlerinin kesilmesine tepki göstererek yayını terk etti. Çilingiroğlu yarım saat sonra CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın Tarafsız Bölge programına katıldı. 

Halka yardımı engellemeye pes dedirten açıklama… Soylu: İmamoğlu’ndan işkilleniyorum

CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hakan'ın sorularını cevapladı

Süleyman Soylu: Şehirler arası seyahati daha da zorlaştıracağız

Süleyman Soylu, "100 binin üzerinde uçak ve otobüsle şehir değiştirme talebi var. Şehirler arası seyahati daha da zorlaştıracağız." ifadelerini kullandı.

Fahrettin Koca yutkundu, gözleri doldu… Kaç sağlık emekçisi koronavirüse yakalandı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından kameralar karşısında geçti. Koca, basın toplantısının ardından sorulara yanıt verdi. 
208,787BeğenenlerBeğen
7,603TakipçilerTakip Et