İlber Ortaylı AKP’ye verdi veriştirdi!

Tarihçi İlber Ortaylı, AKP iktidarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin faaliyetlerini baltalamasını çok sert eleştirdi.

Hürriyet yazarı tarihçi İlber Ortaylı, “Zavallı İstanbul. Türklerin ve Ortadoğu, Balkan dünyasının büyük başkenti” dediği yazısında “Türklerin ve Ortadoğu, Balkan dünyasının büyük başkenti. İnsanların oturduğu binaların sadece fiyatı pahalı, kalitesi o nispette düşük. Belediye hizmetleri tam anlamıyla ne zaman düzelecek? Bütün ulusal kurumların bu şehri desteklemesi gerekirken faaliyetleri baltalanıyor. İstanbul’dan İzmir’e kaçış bir kurtuluş değil. Hiç değilse Suriçi İstanbul’u düzenlemeye başlasak…” ifadelerini kullandı.

Hürriyet’teki köşesinde bugün yayımlanan yazısında “Merkezi hükümetle İstanbul Belediyesi arasında çatışma, bir rekabet ve ucuz siyasi manevra alanı olmaktan daha korkunç bir duruma geldi” diyen Ortaylı, “İnsanlar evlerine gidemiyor. Ortalıkta taksi diye birtakım tekelci kuruluşların saldığı sorumsuz bir esnaf grubu var. Canlarının istedikleri yolcuları alıyor, istemediklerini almıyorlar” ifadelerine yer verdi.

İstanbul’da ev satışının yabancılara mülk satma kurallarının dışına çıkarılması gerektiğini belirten Ortaylı, “Zira artık insanlar Ortadoğu’dan gelen lüks tüketim akımıyla rekabet edemez hale düştü. Büyükşehirle merkezi hükümet şehirdeki birkaç bin taksiye söz geçiremez haldedir. Unuttukları bir şey var; halkla en yakın temasta oldukları/olacakları ve not alacakları alanlardan biri ulaşımdır” dedi.

 

Son Haberler