İktidarın ‘sosyal medya düzenlemesine’ CHP’den tepki: ‘AKP kara geçmişini silmeye çalışıyor’

AKP'nin büyük yaptırımlar içeren sosyal medya düzenlemesine tepkiler büyüyor. Düzenlemenin içeriğini inceleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, "AKP, 'unutulma hakkı' adı altında kara geçmişini silmeye çalışıyor" dedi.

AKP’nin hazırladığı sosyal medya düzenlemesi bu hafta TBMM’ye geliyor. Dün düzenlemeyle ilgili bilgilendirme yapan AKP Grup Başkanı Vekili Özlem Zengin’in “Vatandaş ‘kişilik haklarını ihlal eden bazı internet siteleriyle ilişkilendirilmesinin engellenmesini’ talep edebilecek” açıklaması kafaları karıştırdı.

“İSMİM BU İNTERNET SİTELERİYLE YAN YANA GELMESİN”
Telaffuz etmeden ‘unutulma hakkı’na değinen Özlem Zengin, şunları söyledi:

Siz yargı kararlarına başvuruyorsunuz, mevcut hukuk sistemi içerisinde sonuç alıyorsunuz. Fakat tüm bunlara rağmen adınızı yazdığınızda, bu konuya dair bir şey girdiğinizde sizinle alakalı geriye dönük tüm bilgiler önünüze geliyor. Bu düzenlemeyle; ilgili kişi, ‘kişilik haklarını ihlal eden bazı internet siteleriyle ilişkilendirilmesinin engellenmesini’ talep edecek. “Benim ismim bu internet siteleriyle yan yana gelmesin” talebinde bulunabilecek.

ADIGÜZEL: AKP’NİN YOLSUZLUKLARINA ERİŞİM ENGELLENECEK
AKP’nin sosyal medya düzenlenmesini ve Zengin’in açıklamalarını değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, teklifin ‘unutulma hakkı’ adı altında “AKP kara geçmişini silmeye çalışıyor” diyerek şu yorumları yaptı:

* AKP’nin getirdiği kanun teklifinin söylendiği gibi Almanya ile aynı olmadığını, bunun Almanya’da yasalaşmadan önce iki yıl tartışıldığını anlattık. İktidarın mevcut uygulamalarına da bakmak gerekiyor. Almanya’da haber sitesi erişim engellemesi görülmedi.

* Kollektif hafızayı silecek bir durum sözkonusu. AKP’nin yoksulluk, FETÖ ile ilişkileri, yolsuzluklarına ilişkin erişim engellenecek. Getirilen yasa teklifinde ifade özgürlüğüne, toplumun haber alma özgürlüğüne kısıtlamalar var.

* Teklif konusunda tartışılması gereken çok unsur var. Mesela ekonomik anlamda, girişimcinin desteklenmesi konusunda sorun yaratacak. Reklam kısıtlamasına gidildiğinde eksi yansımaları olacak.

AMAÇLARI KİMSE SESİNİ ÇIKARMASIN
* Bu düzenlemeler, kendilerinin eleştirildiği mecraları daraltmaya yönelik. Amaç sosyal medyayı zapt-u rapt altına almak, kimsenin sesi çıkmasın, kuşatılsın. Bizim önerimiz, bir komisyon oluşturup, bütün partilerin katılımıyla bu konuda çalışılması. Neyin ifade özgürlüğü, neyin kişilik haklarına aykırı olduğunun belirlenmesi. Bu süreçte servis sağlayıcılarla konuşulması, üniversitelerin sürece dahil edilmesi.

Son Haberler