İkinci Ebubekir Sifil vakası: Rektör danışmanı, ‘dini nikahlı’ ikinci evliliği böyle savundu

Gümüşhane Üniversitesi öğretim üyesi ve Rektör Danışmanı Mustafa Çalık, ‘dini nikahlı’ ikinci evliliğini savundu, kendisine boşanma davası açacak olan eşine karşı Medeni Kanun’u hedef aldı.

Gümüşhane Üniversitesi öğretim üyesi ve Rektör Danışmanı Mustafa Çalık, sosyal medya hesabından tepki çekecek paylaşımlarda bulundu.

‘Dini nikahlı’ ikinci evliliğini savunan Çalık, kendisine boşanma davası açacak olan eşine karşı Medeni Kanun’u hedef aldı.

Çalık, ” “Kemal Paşa eliyle ve zorla dayatılan tahdit ve kayıtları da İsviçre Medenî Kanununun alâkalı kaidelerini de tanımıyorum” dedi.

Çalık’ın paylaşımları şöyle:

“Bir yakınım tarafından eşimin bana “zinâ davası” açacağı iletildi. Umarım doğru değildir; ama doğru ise aha şuraya yazıyorum: 1) Ben zinâ edecek çağda da değilim, tıynette de. Hukuken evli iken, Allah’ın emri ve Peygamber’in kavli ile yeniden ve zarûreten evlendim. Mevzu bu!”

MEDENİ KANUN’U DA HEDEF ALDI

Mesajının devamında Mustafa Kemal Atatürk’ü de hedef alan Çalık, Medeni Kanun’un ‘aldatma’ ile ilgili maddelerini tanımadığını söyledi:

“Millî an’ane ve İslam’ın verdiği ruhsatın rağmına, 20’lerde Kemal Paşa eliyle ve zorla dayatılan tahdit ve kayıtları da İsviçre Medenî Kanununun alâkalı kaidelerini de tanımıyorum! Herkes ve her merci elinden geleni yapabilir. Yalnız eşim ve çocuklarım için üzgünüm. Bu kadar!”

İKİNCİ EBUBEKİR SİFİL VAKASI

Yalova Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Doç. Dr. Ebubekir Sifil, geçtiğimiz yıl bir erkeğin farklı illerde evi ve eşi olabileceğini, bu durumun ‘meşru’ olduğunu öne sürmüştü.

Son Haberler