Bu iddia çok konuşulur: Takside fişleme dönemi!

CHP'li milletvekili yurttaşların rızası olmadığı halde taksilerde ses ve görüntü kaydı yapıldığını öne sürdü.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, “ses ve görüntülerinin kayıt altına alındığına ilişkin” seçmenlerinden gelen yoğun şikayetler üzerine yapılan araştırmada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yer alan bazı taksilerde “İtaksi” uygulaması adı altında, kişilerin rızası olmadan ses ve görüntülerinin kayıt altına alındığı ve depolandığı tespit etti. CHP’li Milletvekili, bu fişleme uygulamasının son bulması için konuyu yargıya taşıdı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün konuyla ilgili genelgesinin iptal edilmesi talebiyle dosyayı mahkemeye sunan İlgezdi, bu durumun özel hayatın gizliliğine aykırı olduğunu belirtti. Buradan doğacak istismara engel olunamayacağını vurgulayarak “Uygulama hukuka aykırıdır, iptali gerekmektedir” dedi.

GENELGE NE DİYOR?
İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün 16.02.2017 tarih ve 35662 sayılı yazısı gereği, “Başta terör olayları olmak üzere, meydana gelen adli olayları araştırılması, delillere ve faillerine ilişkin bilgilere hızla ulaşılması ve nihai olarak suçların aydınlatılabilmesi amacıyla şehir içi yolcu taşımacılığında kullanılan taksi, minibüs ve otobüs cinsi taşıtlarda en az 7 (yedi) gün süreyle kayıt yapabilen, ön dış ve iç kamera ile kayıt cihazlarının bulundurulması ve aktif halde tutulması” zorunluluğu getirilmiş, işbu zorunluluğa uymayan araç sahipleri hakkında Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı düzenlenerek, aracın taşıma faaliyetlerinden men edileceği belirtilmişti.

Son Haberler