İbrahim Kaboğlu: OHAL başkanlık için ilan edilmedi

Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu, bireysel mücadele etme dönemi olmadığını belirterek birlikte mücadele çağrısı yaptı ve “OHAL yeni Anayasa yapılmak için ilan edilmedi” dedi.

Kocaeli Demokrasi Girişimi, OHAL kapsamında yayımlanan 686 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Marmara Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun katılımıyla anayasa paneli düzenledi.

Evrensel’in haberine göre panelde konuşan Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, “Artık bireysel değil, birlikte mücadele etme zamanı. Sadece bu son yaşananlar dahi referandumda nasıl bir Türkiye ile karşılaşacağımızı bizlere gösteriyor” dedi.

Kocaeli Demokrasi Girişimi tarafından düzenlenen ‘Kocaeli Yeni Anayasayı Tartışıyor’ başlıklı panel Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneğinde (KYÖD) gerçekleşti.

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Demokrasi Girişimi Sözcüsü ve Eski Kocaeli Milletvekili Bekir Yurdagül, yaptığı konuşmada Türkiye’nin çok zor bir dönemden geçtiğinin altını çizerek özellikle OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lerle hükümetin kendisine karşı olan muhalif tüm kesimlere karşı bir savaş açtığını söyledi.

Yurdagül, konuşmasının sonunda Kocaeli’de KHK’lerle ihraç edilen öğretim görevlileri ve kamu kurumlarında çalışan KESK üyelerinin ismini tek tek sıraladı.

Panelde moderatörlük yapan Yard. Doç. Hülya Kendir’in konuşmasının ardından söze başlayan Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, 1876 yılında yazılan Kanuni Esasi’nin kimler tarafından hazırlandığını isim isim bildiğini fakat 2016’nın sonunda hazırlanan Anayasa taslağının kimler tarafından hazırlandığını bilmediğini, belli olmadığını söyledi. Anayasanın değiştirilecek maddeleri ile ilgili de konuşan Kaboğlu, meclisin tasfiye edileceğine dikkat çekerek, bütün gücün tek kişide toplanacağını vurguladı.

‘OHAL ANAYASA YAPMAK İÇİN Mİ İLAN EDİLDİ?’

OHAL sürecinde yapılacak anayasa değişikliğinin olumsuzluklarından söz eden Kaboğlu, “Olağanüstü hal, olağanüstü hale neden olan nedenleri ortadan kaldırmak için kullanılmakta. Ancak bu durum anayasal ve uluslararası sözleşmelere bağlı kalmak zorunda. OHAL yeni Anayasa yapılmak için ilan edilmedi. OHAL 15 Temmuz gecesini bize yaşatanlara karşı ilan edildi” dedi.

Kazanımların gerisine düşülmemesi gerektiğine değinen Kaboğlu, “Türkiye İslam coğrafyasına bir istisna yarattı. Çoğunluk ve demokrasi rejimini inşa etti. Bu başarının temeli laikliktir. Laikliği çarpıtmayalım. Anayasa hak ve özgürlükleri güvence altına alan bir metindir. Toplumun barış içerisinde yaşaması sağlamak için yazılan bir metindir. Cumhuriyet Ortadoğu’ya örnek oldu. Şimdi bunu kaybetmemeliyiz. Bu ilerleme tarihsel bir ilerlemedir. Kazanımlarımız çok önemlidir. Evet diyen arkadaşlara sesleniyorum. İyi de, lütfen bana bu anayasaya göre ileri bir nokta sayın. Bana göre ileri değil geridir. Çağdaş demokrasilerde kazanımların gerisine düşülmez. Bu düzenleme kazanımlarımızın gerisine düşmemize neden olacak” ifadelerini kullandı.

‘BİRLİKTE MÜCADELE ETME ZAMANI

Konuşmasının sonunda, “Artık bireysel değil, birlikte mücadele dönemi başlamıştır” sözlerini kullanan Kaboğlu sürecin bir rejim değişikliği sürecine kadar dayanacağını belirterek, “15 Temmuz’da darbe girişimi olduğundan hemen sonra ülkede 20 Temmuz itibari ile OHAL ilan edildi. OHAL’in ilan edilmesinin ardından KHK’lar çıktı. Darbecilerle mücadele etmek için çıkarılan KHK’ler daha sonrasında nasıl olduysa bu ülkede muhalif olan tüm kesimleri kapsamaya başladı. Sadece bu yaşananlar dahi referandumda nasıl bir Türkiye ile karşılaşacağımızı bizlere gösteriyor” ifadelerini kullandı.

En çok okunan haberler

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Damadın üstü çizildi, bakın yerine kim geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kabine içinde tartışılan isimlerin başında gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın üzerini çizdiği iddia edildi

Nurgül Yeşilçay’dan Diyanet’e sert tepki: Biz pisliğiz şiddetliyiz saykoyuz

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın aylık Aile Dergisi’nde çizgi filmlerin çocukların üzerinde olumsuz etki yapabileceğine vurgu yapılması üzerine oyuncu Nurgül Yeşilçay, Diyanet’e tepki gösterdi.

İstanbul için korkutan deprem uyarısı: ‘7.5’le sallanacak, 2.5 dakika sürecek’

İstanbul’da beklenen depremle ilgili uzmanlardan korkutan bir uyarı geldi. Prof. Dr. Cenk Yaltırak en az 7,5 şiddetinde olması beklenen depremin 2,5 dakika süreceğini söyledi.

Abdülkadir Selvi’den dikkat çeken çıkış: Devlet pusuya mı yattı?

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, "Hadi şeytanın avukatlığını yapayım. Devlet pusuya mı yattı?" diye sordu.

Ferhat Tunç hakkında yakalama kararı

Tunç, yakalama kararının soruşturma aşaması tamamlanmadan, savcılık ifadesi alınmadan verildiğini aktardı

Bülent Arınç: Karşımıza çıkıp parti kurarlarsa…

YİK üyesi Bülent Arınç, yeni parti kuracağı konuşulan Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Gül hakkında açıklamalarda bulundu.

Kadıköylülerin gönlü Pülümür’deki çocuklar için birleşti

Kadıköy'de Acıbadem Gönüllü Evi, Rasimpaşa Gönüllü Evi ve Koşuyolu Gönüllü Evi üyesi yurttaşlar güçlerini birleştirdi, Tunceli'nin Pülümür ilçesindeki ilk öğretim çağındaki çocuklar için elini taşın altına koydu. Pülümür Belediyesi ile birlikte ilçedeki çocukların okul ihtiyaçları Kadıköylülerin destekleriyle sağlanacak.

Belediye meclis üyesine kayyum atandı

Diyarbakır Kayapınar Belediyesi'nde HDP’li Meclis üyesi Adnan Akgül’ün yerine Kayapınar Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Mehmet Zülküf Güler kayyum olarak atandı.

Erdoğan’dan Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’na davet yok

AKP'nin 18. kuruluş yıl dönümü etkinliklerine Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan davet edilmedi.

Oğuz Kaan Salıcı’dan genel başkanlığa aday mı sorusuna yanıt: Onu Kaftancıoğlu’na sormak lazım

CHP Parti Örgütü ve Örgüt Yönetiminden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun genel başkanlığı aday olabileceğinin sinyalini verdi.

Yargıtay üyeleri de Saray’a gitmeyecek: Yargı bağımsızlığını zedeler

Cumhuriyet’in haberine göre Yaklaşık 20 Yargıtay üyesi, adli yıl açılış törenin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilmesi nedeniyle rahatsızlık duyarak Saray’a gitmeme kararı aldı.

Taştekin: ‘İdlib’in ‘kale kapısı’ düştü, Türkiye’yi bunaltacak başka hamleler gelebilir’

Suriye ordusu, Astana sürecinde "gerilimi düşürme bölgesi" olarak öngörülmüş İdlib'in güneyinde mayıs ayından beri yürüttüğü operasyonda sonunda Han Şeyhun kasabasına girdi. Türkiye'nin kurduğu 12 askeri gözlem noktasından dokuzuncusu Morek, kuşatma altında kaldı.