İbrahim Kaboğlu: OHAL başkanlık için ilan edilmedi

Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu, bireysel mücadele etme dönemi olmadığını belirterek birlikte mücadele çağrısı yaptı ve “OHAL yeni Anayasa yapılmak için ilan edilmedi” dedi.

Kocaeli Demokrasi Girişimi, OHAL kapsamında yayımlanan 686 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Marmara Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun katılımıyla anayasa paneli düzenledi.

Evrensel’in haberine göre panelde konuşan Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, “Artık bireysel değil, birlikte mücadele etme zamanı. Sadece bu son yaşananlar dahi referandumda nasıl bir Türkiye ile karşılaşacağımızı bizlere gösteriyor” dedi.

Kocaeli Demokrasi Girişimi tarafından düzenlenen ‘Kocaeli Yeni Anayasayı Tartışıyor’ başlıklı panel Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneğinde (KYÖD) gerçekleşti.

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Demokrasi Girişimi Sözcüsü ve Eski Kocaeli Milletvekili Bekir Yurdagül, yaptığı konuşmada Türkiye’nin çok zor bir dönemden geçtiğinin altını çizerek özellikle OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lerle hükümetin kendisine karşı olan muhalif tüm kesimlere karşı bir savaş açtığını söyledi.

Yurdagül, konuşmasının sonunda Kocaeli’de KHK’lerle ihraç edilen öğretim görevlileri ve kamu kurumlarında çalışan KESK üyelerinin ismini tek tek sıraladı.

Panelde moderatörlük yapan Yard. Doç. Hülya Kendir’in konuşmasının ardından söze başlayan Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, 1876 yılında yazılan Kanuni Esasi’nin kimler tarafından hazırlandığını isim isim bildiğini fakat 2016’nın sonunda hazırlanan Anayasa taslağının kimler tarafından hazırlandığını bilmediğini, belli olmadığını söyledi. Anayasanın değiştirilecek maddeleri ile ilgili de konuşan Kaboğlu, meclisin tasfiye edileceğine dikkat çekerek, bütün gücün tek kişide toplanacağını vurguladı.

‘OHAL ANAYASA YAPMAK İÇİN Mİ İLAN EDİLDİ?’

OHAL sürecinde yapılacak anayasa değişikliğinin olumsuzluklarından söz eden Kaboğlu, “Olağanüstü hal, olağanüstü hale neden olan nedenleri ortadan kaldırmak için kullanılmakta. Ancak bu durum anayasal ve uluslararası sözleşmelere bağlı kalmak zorunda. OHAL yeni Anayasa yapılmak için ilan edilmedi. OHAL 15 Temmuz gecesini bize yaşatanlara karşı ilan edildi” dedi.

Kazanımların gerisine düşülmemesi gerektiğine değinen Kaboğlu, “Türkiye İslam coğrafyasına bir istisna yarattı. Çoğunluk ve demokrasi rejimini inşa etti. Bu başarının temeli laikliktir. Laikliği çarpıtmayalım. Anayasa hak ve özgürlükleri güvence altına alan bir metindir. Toplumun barış içerisinde yaşaması sağlamak için yazılan bir metindir. Cumhuriyet Ortadoğu’ya örnek oldu. Şimdi bunu kaybetmemeliyiz. Bu ilerleme tarihsel bir ilerlemedir. Kazanımlarımız çok önemlidir. Evet diyen arkadaşlara sesleniyorum. İyi de, lütfen bana bu anayasaya göre ileri bir nokta sayın. Bana göre ileri değil geridir. Çağdaş demokrasilerde kazanımların gerisine düşülmez. Bu düzenleme kazanımlarımızın gerisine düşmemize neden olacak” ifadelerini kullandı.

‘BİRLİKTE MÜCADELE ETME ZAMANI

Konuşmasının sonunda, “Artık bireysel değil, birlikte mücadele dönemi başlamıştır” sözlerini kullanan Kaboğlu sürecin bir rejim değişikliği sürecine kadar dayanacağını belirterek, “15 Temmuz’da darbe girişimi olduğundan hemen sonra ülkede 20 Temmuz itibari ile OHAL ilan edildi. OHAL’in ilan edilmesinin ardından KHK’lar çıktı. Darbecilerle mücadele etmek için çıkarılan KHK’ler daha sonrasında nasıl olduysa bu ülkede muhalif olan tüm kesimleri kapsamaya başladı. Sadece bu yaşananlar dahi referandumda nasıl bir Türkiye ile karşılaşacağımızı bizlere gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu: Açık ve net çağrı yapıyorum, Erdoğan’ın avukatlarının mal varlıklarını araştırın

Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu'nda 2020 yılı Bütçe Kanunu teklifi üzerine CHP Grubu adına konuşuyor.

İmamoğlu ilk kez veto hakkını kullandı

Ekrem İmamoğlu, ilk kez veto hakkını kullanarak, İBB Meclisi’nin ekim ve kasım aylarında aldığı 3 kararı, yeniden görüşülmek üzere Meclise iade etti.

Meclis’te dikkat çeken görüntü! Bahçeli, HDP eş başkanlarıyla tokalaştı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis’te HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli ile tokalaştı.

AKP’de liderlik çatlağı: Kendi reklamını yapıyor

Berat Albayrak'ın "Türkiye İçin Değişim Başlıyor” sloganıyla gerçekleştirdiği il ziyaretleri AKP'de rahatsızlık uyandırdı. Parti içerisinde bazı çevreler, Albayrak'ın Erdoğan sonrasında "lider" olmak için kendi tanıtımını ve reklamını yaptığı öne sürdü.

‘Kamuoyu 17 yıllık iktidar boyunca gizli kalan pek çok şeyi öğrenecek’

AKP’den kopuşlar sürerken eski ortakların hukuksuzlukları da bir bir ortaya çıkıyor. Eski AKP'liler ve AKP'liler arasındaki krizi değerlendiren gazetesi-yazar Murat Yetkin, "Kamuoyu 17 yıllık iktidar boyunca gizli kalan pek çok şeyi öğrenecek" dedi.
210,570BeğenenlerBeğen
4,589TakipçilerTakip Et