Cumartesi / 4 Temmuz 2020

İbrahim Kaboğlu: OHAL başkanlık için ilan edilmedi

Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu, bireysel mücadele etme dönemi olmadığını belirterek birlikte mücadele çağrısı yaptı ve “OHAL yeni Anayasa yapılmak için ilan edilmedi” dedi.

207,044BeğenenlerBeğen
7,854TakipçilerTakip Et

Kocaeli Demokrasi Girişimi, OHAL kapsamında yayımlanan 686 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Marmara Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun katılımıyla anayasa paneli düzenledi.

Evrensel’in haberine göre panelde konuşan Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, “Artık bireysel değil, birlikte mücadele etme zamanı. Sadece bu son yaşananlar dahi referandumda nasıl bir Türkiye ile karşılaşacağımızı bizlere gösteriyor” dedi.

Kocaeli Demokrasi Girişimi tarafından düzenlenen ‘Kocaeli Yeni Anayasayı Tartışıyor’ başlıklı panel Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneğinde (KYÖD) gerçekleşti.

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Demokrasi Girişimi Sözcüsü ve Eski Kocaeli Milletvekili Bekir Yurdagül, yaptığı konuşmada Türkiye’nin çok zor bir dönemden geçtiğinin altını çizerek özellikle OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lerle hükümetin kendisine karşı olan muhalif tüm kesimlere karşı bir savaş açtığını söyledi.

Yurdagül, konuşmasının sonunda Kocaeli’de KHK’lerle ihraç edilen öğretim görevlileri ve kamu kurumlarında çalışan KESK üyelerinin ismini tek tek sıraladı.

Panelde moderatörlük yapan Yard. Doç. Hülya Kendir’in konuşmasının ardından söze başlayan Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, 1876 yılında yazılan Kanuni Esasi’nin kimler tarafından hazırlandığını isim isim bildiğini fakat 2016’nın sonunda hazırlanan Anayasa taslağının kimler tarafından hazırlandığını bilmediğini, belli olmadığını söyledi. Anayasanın değiştirilecek maddeleri ile ilgili de konuşan Kaboğlu, meclisin tasfiye edileceğine dikkat çekerek, bütün gücün tek kişide toplanacağını vurguladı.

‘OHAL ANAYASA YAPMAK İÇİN Mİ İLAN EDİLDİ?’

OHAL sürecinde yapılacak anayasa değişikliğinin olumsuzluklarından söz eden Kaboğlu, “Olağanüstü hal, olağanüstü hale neden olan nedenleri ortadan kaldırmak için kullanılmakta. Ancak bu durum anayasal ve uluslararası sözleşmelere bağlı kalmak zorunda. OHAL yeni Anayasa yapılmak için ilan edilmedi. OHAL 15 Temmuz gecesini bize yaşatanlara karşı ilan edildi” dedi.

Kazanımların gerisine düşülmemesi gerektiğine değinen Kaboğlu, “Türkiye İslam coğrafyasına bir istisna yarattı. Çoğunluk ve demokrasi rejimini inşa etti. Bu başarının temeli laikliktir. Laikliği çarpıtmayalım. Anayasa hak ve özgürlükleri güvence altına alan bir metindir. Toplumun barış içerisinde yaşaması sağlamak için yazılan bir metindir. Cumhuriyet Ortadoğu’ya örnek oldu. Şimdi bunu kaybetmemeliyiz. Bu ilerleme tarihsel bir ilerlemedir. Kazanımlarımız çok önemlidir. Evet diyen arkadaşlara sesleniyorum. İyi de, lütfen bana bu anayasaya göre ileri bir nokta sayın. Bana göre ileri değil geridir. Çağdaş demokrasilerde kazanımların gerisine düşülmez. Bu düzenleme kazanımlarımızın gerisine düşmemize neden olacak” ifadelerini kullandı.

‘BİRLİKTE MÜCADELE ETME ZAMANI

Konuşmasının sonunda, “Artık bireysel değil, birlikte mücadele dönemi başlamıştır” sözlerini kullanan Kaboğlu sürecin bir rejim değişikliği sürecine kadar dayanacağını belirterek, “15 Temmuz’da darbe girişimi olduğundan hemen sonra ülkede 20 Temmuz itibari ile OHAL ilan edildi. OHAL’in ilan edilmesinin ardından KHK’lar çıktı. Darbecilerle mücadele etmek için çıkarılan KHK’ler daha sonrasında nasıl olduysa bu ülkede muhalif olan tüm kesimleri kapsamaya başladı. Sadece bu yaşananlar dahi referandumda nasıl bir Türkiye ile karşılaşacağımızı bizlere gösteriyor” ifadelerini kullandı.

İşte Sakarya’nın Hendek ilçesinde patlamanın olduğu fabrikanın sahibi!

Sakarya'nın Hendek ilçesinde patlamanın meydana geldiği havai fişek fabrikasının MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun ve 2 ortağına ait olduğu ortaya çıktı.

Süleyman Soylu’dan havai fişek fabrikasındaki patlama hakkında açıklama: ‘7 kaybımız var, 4’ü vefat’

Süleyman Soylu, Sakarya'daki havai fişek patlaması hakkında açıklama yaptı.

Öztrak: ‘Çoklu baro’ projesi; avukatlara partilerine, etnik kimliğine, dini inancına göre cübbe dikme projesidir!

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, çoklu baro' teklifinin "Avukatlara partilerine, etnik kimliğine, dini inancına göre cübbe dikme projesi' olduğunu söyledi. Öztrak baro başkanlarının Meclis kapısında bekletilmesine ise "Bu utanç, sadece ucube saray hükümetine ait değildir, sarayın vesayeti altına girmeyi tercih eden buna destek veren iktidar ve koalisyon ortakları da bu utanca ortaktır" sözleri ile tepki gösterdi.

Meral Akşener’den ‘erken seçim tarihi’ yorumu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Sözcü TV'de Nevşin Mengü'nün sorularını yanıtladı.

Ankara’da baro başkanlarına polis müdahalesi: Milletvekilleri darp edildi

Çoklu baro görüşmeleri ikinci gününde devam ediyor. Baro başkanlarının Meclis bahçesindeki bekleyişini haber yapan Artı TV muhabiri Sibel Hürtaş'ın gözaltına alınmasına tepki gösteren milletvekilleri darp edildi.
207,044BeğenenlerBeğen
7,854TakipçilerTakip Et