İBB’deki vurgunu böyle tarif etti: Ye yandaşım ye devrinden yiyen yiyene…

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, AKP'nin İBB'deki vurgununu yazdı.

Murat Ağırel, bugünkü “Ye yandaşım ye” devrinde yiyen yiyene…” başlıklı yazısında, “Tesadüf bu ya işlerinin çoğunuda İBB ve iştiraklerinden almışlar.” ifadelerini kullandı.

İşte o yazı:
AKP tam anlamı ile hısım-akraba ve ahbap-çavuş ilişkilerine dayalı bir yönetim modeli kurdu.
Bu modelde liyakat esası kayboldu ve “benden” mantığı ile AKP’li başkanların çevresindeki kişiler zengin edildi.

Bugün sizlere bahsedeceğim isim Ekrem İmamoğlu seçilmeden önce İBB Genel Sekreteri görevini yürüten Hayri Baraçlı.

Ama önce başka birini anlatmak istiyorum.

İETT’nin eski Genel Müdürü Mehmet Öztürk…

Özelleştirme karşıtlığıyla tanınıyordu. Hatta 2008’deki aylık koordinasyon toplantısında “ulaşım bir kamu hizmetidir ve kamu eliyle yapılmalıdır” diyerek tavrını da açıkça koymuştu. Görevden alınacağını bilmesine rağmen bunları söyledi ve beklediği gibi de oldu.

2009 yılında İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı oldu.

Bakın neler var anlatayım…

Konu hakkında daha önce Cumhuriyet ve Aydınlık gazetesinde haberler çıkmıştı.
Özetleyeyim.

İstanbul’da şehir içi turistik hat taşımacılığı 2002 yılında başladı. İETT de, hattın işletmesi için Plan Tours’la anlaştı. İki otobüsle bu hatta taşımacılık işine giren Plan Tours, 2013 yılına kadar İETT ile sözleşme yaptı. İETT, 2010 yılına kadar iki yeni hat daha açtı: Sultanahmet-Çamlıca ve Sultanahmet-Dolmabahçe. Bu iki hattın ihalesine ise tek şirket girdi. Bu şirketin Ticaret Sicili’ndeki adı Gök Global Turizm A.Ş. firmanın yönetim kurulu başkanı Ömer Gündoğdu. Aydınlık gazetesinde yer alan habere göre, şirketin SSK’ya ve çalıştığı Türkiye Finans Katılım Bankası’na gönderdiği resmi yazılarda ortaklar olarak Halil Aydın, Said Kavurmacı ve Abdülhamit Erbay’ın isim ve imzaları yer alıyordu.

Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın amcazadesi olan Said Kavurmacı’nın şirketi Gök Global Turizm A.Ş’nin tek başına girdiği ve aldığı ihalenin şartnamesine göre bu hatta 10 yıl boyunca 13 otobüs kiralayarak turist taşımacılığı yapacak ve bunun karşılığında İETT’ye 1 milyon 212 bin tam bilet karşılığı bir para ödeyecekti.

Bugünkü tam bilet bedeli üzerinden hesaplandığında Gök Global’in ödeyeceği miktar 3 milyon lira. İşte bu ihale yapıldığında İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı’ydı.

Kavurmacı’nın şirketi 2010 yılından itibaren bu hatta çalışmaya başlıyor. İETT’ye 10 yıl boyunca ödeyeceği miktar sadece 3 milyon TL. Aynı şirket şehir turu yaptırdığı her turistten aldığı bilet bedeli ise 33 Avro.

26.11.2015 tarihinde yapılan “İstanbul genelinde turizm sektöründe hizmet vermek üzere 7 adet otobüs ile tek hat üzerinde 10 yıl süreli turistik hat kiralama” ihalesine 16 şirket katılıyor. İhaleyi Globalist Turizm Seyehat Ltd. Şti. 23 milyon 900 bin tam bilet karşılığı kazanıyor. Bu rakamın bugünkü karşılığı ise 60 milyon lira ediyor. Otobüs sayısı Kavurmacı’nın şirketi Gök Global’ın işlettiği otobüs sayısının yarısı, İETT’ye ödeyeceği para ise Gök Global’ın 18 katı olmasına karşın İETT, 24.12.2015 tarihinde ihaleyi nedensiz iptal ediyor.

İETT iptal edilen bu ihale nedeni ile tam 60 milyon TL zarar ediyor.

Devam edelim…

Hayri Baraçlı, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde uzun süre öğretim görevlisi olarak çalıştı. Ekrem İmamoğlu seçildikten sonra tekrar Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi oldu.

Hayri Baraçlı, İETT ve İBB Genel Sekreterliği döneminde üniversitedeki öğrencilerini unutmamış veya öğrencileri Sayın Baraçlı’yı unutamamış olmalı ki Baraçlı göreve gelince şirket kurup ticarete atılmışlar. Tesadüf bu ya işlerinin çoğunuda İBB ve iştiraklerinden almışlar.

Sarmal ağı sizlere anlatmaya devam edeyim…

ABE MEDYA

Sahibi ve aynı zamanda ortağı Atakan Genç gözüküyor. Atakan Genç, Yıldız Teknik Üniversitesinden Hayri Bey’in öğrencisi. Hatta Genç’in tez danışmanı da Baraçlı. Baraçlı’nın kitaplarının yayıncısı da ABE Medya.

ABE Medya, Yıldız Teknopark’ın, İBB, İSTAÇ, İETT, İSPARK, BİMTAŞ, AĞAÇ PEYZAJ, İstanbul Enerji gibi bir çok belediye şirketinin ve kamu kurumlarının işlerini yapıyor. Şirkete ait internet sitesini incelediğiniz zaman referanslar bilgisini görebilirsiniz.

ABE Medya, Baraçlı İETT’de görevli iken 239 bin TL değerinde iki ihale almış. İBB Genel Sekreteri olunca ise toplamda 12 milyon değerinde 14 ihale daha almış. Son ihalesini 31 Mart seçimlerinin 3 gün öncesinde 2019/140702 ihale kayıt numarası ile almış.

ABE Medya’nın adresi “Şişli/Kuştepe”de bir adres gözüküyor. Ne var bunda değil mi?

Ya ben size bu adreste başka bir şirket daha var ve bu şirkette sayın Baraçlı’nın akrabalarının şirketi var desem?

Evet.

ABE MEDYA’nın aynı adresinde bir şirket daha var adı da Stratejik Kurumsal Danışmanlık. Sahipleri kim peki ?

Hanife Baraçlı, Abidin Cüneyt Baraçlı, Sait Sağlam, Zekeriya Yüksel ve Atakan Genç.

Hanife Baraçlı, Hayri Baraçlı’nın eşi. Abidin Cüneyt Baraçlı ise Hayri Baraçlı’nın kardeşi, AKP İl Başkanlığı Disiplin Kurulunda görevli!..

Peki bu firma İstanbul Büyükşehir Belediyesinden iş almış mı?

Almaz olur mu, BİMTAŞ, İDO, İGDAŞ ve AYEDAŞ olmak üzere toplamda 2 milyon TL’lik iş almış.

Bu arada Hayri Baraçlı ile konuştum. Aydınlık gazetesinin ”Kavurmacılar’ın damadı” iddiasını yalanladı. Yazımda bahsettiğim eşinin ve öğrencisinin aynı adreste iş yeri olduğu bilgisini ise doğruladı. Söz konusu şirketler ile ilgili herhangi bir bağının bulunmadığını da belirtti.

Takdir kamuoyunun tabii ki.

Şair Orhan Veli sanki bugünler için söylemiş:

Bu düzen böyle mi gidecek?

Pireler filleri yutacak,

Yedi nüfuslu haneye,

Üç buçuk tayın yetecek…

En çok okunan haberler

AKP’de Süleyman Soylu istifası: Devleti küçük düşürdü

"Partimden; Kuruluş ilkelerinden uzaklaşması, Doğu Perinçek ve Osman Öcalan’la aynı çizgide buluşmasından duyduğum rahatsızlık ve icra makamındaki bakanımızın Diyarbakır HDP il binası önünde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve partimizi düşürdüğü aciz durumu aklım ve vicdanımın kabul etmemesi neticesiyle çok sevdiğim Ak Partimden üzülerek istifa kararı almış bulunmaktayım. "

Hayatını kaybeden Neslican Tay’ın ardından alçak mesaj: Cennete gidecekmiş, bu çıplaklıkla zor

Neslican Tay'ın ölümü tüm Türkiye'yi yasa boğarken Akferaset adlı hesaptan alçakça bir mesaj paylaşıldı. 

“Erdoğan’ın diploması yok” diyen yazara şok!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasına ilişkin 'Diplomasız' adlı kitabı yazan Ergün Poyraz'a dava açıldı.

Erdoğan’dan vakıflarla ilgili açıklama: ‘Ben bu boyutta olduğunu bilmiyordum’

Erdoğan, MYK toplantısında vakıflar konusuna değinerek, İmamoğlu ile konuşacağını belirtti.

Ekrem İmamoğlu 90’da 90’a taktı!

Tartışmalı çıkışlarıyla bilinen İlahiyatçı Nurettin Yıldız, bu kez de kadınların kaç kilometre araç süreceğine karıştı. Yıldız'ın açıklamaları Türkiye'nin gündemine otururken en sağlam yanıt İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan geldi. 

Başkan Turan Hançerli Avcılar sahilinde çöp topladı

Avcılar Belediyesi Avcılar Kent Konseyi ve Avcılar Çevre Derneği, 21 Eylül Dünya Çevre Günü’nde temizlik seferberliği başlattı.

MHP’lilere kaçakçılık operasyonu: 4 kişi tutuklandı, il başkanı istifa etti

Antalya'da MHP'lilere yönelik silah kaçakçılığı operasyonunda 4 kişi tutuklandı

İBB Sözcüsü Murat Ongun’dan ‘Reis Bey’ açıklaması: Bir kez sergilenmesinin maliyeti 368 bin!

İBB Sözcüsü Murat Ongun, Necip Fazıl Kısakürek’in 1960 yılında yazdığı ‘Reis Bey’ adlı oyunun İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin repertuardan çıkarılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

AKP’li vekilden büyükelçi yapılan Bağış’a ‘Bakara’ göndermesi

17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarının kilit isimlerinden olan ve o dönem 2013'te bakanlık görevinden istifa eden Avrupa Birliği eski Bakanı Egemen Bağış'ın Prag Büyükleçiliği’ne atanması tartışma yaratmaya devam ediyor.

Millet İttifakı’nda sular durulmuyor… İYİ Parti Sözcüsü: Biz bu bileşenin içinde olmayız

Millet İttifakı bileşenlerinden İyi Parti, diğer bileşen CHP’yi HDP üzerinden eleştirdi.

AKP’de Süleyman Soylu istifası: Devleti küçük düşürdü

"Partimden; Kuruluş ilkelerinden uzaklaşması, Doğu Perinçek ve Osman Öcalan’la aynı çizgide buluşmasından duyduğum rahatsızlık ve icra makamındaki bakanımızın Diyarbakır HDP il binası önünde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve partimizi düşürdüğü aciz durumu aklım ve vicdanımın kabul etmemesi neticesiyle çok sevdiğim Ak Partimden üzülerek istifa kararı almış bulunmaktayım. "

Neslican Tay hakkında alçak tweetleri atan şahısların kimliği tespit edildi!

Kansere karşı verdiği mücadele ile gündeme gelen ve bununla simgeleşen Neslican’ın hayatını kaybetmesinin ardından sosyal medyada paylaşılan fotoğrafları aktrollerin çirkin saldırılarına maruz kaldı. Avukat Umur Yıldırım, sosyal medyada tepki toplayan çirkin paylaşımları yapan şahısların kimliğini ifşa etti.