Salı / 1 Aralık 2020

İBB Mezarlıklar Daire Daşkanlığı ve Sağlık Bakanlığı verileri arasında şoke eden fark

Sağlık Bakanlığı’na göre 19 Kasım’da Türkiye genelinde 123 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) verilerine göre can kaybı, açıklanan sayıların çok üstünde.

204,505BeğenenlerBeğen
8,581TakipçilerTakip Et

Sağlık Bakanlığı’na göre 19 Kasım’da Türkiye genelinde 123 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) verilerine göre can kaybı, açıklanan sayıların çok üstünde.

İBB Mezarlıklar Daire Başkanı Ayhan Koç, ellerindeki verileri ve yıllara göre değişimi Medyascope’a anlattı. Koç, İstanbul’da yaz aylarında tekli sayılara inen bulaşıcı hastalıktan kaynaklı ölüm sayısının 180’i aştığını, geçtiğimiz yıllarda 200 civarında olan toplam ölüm sayısının 440’a ulaştığını söyledi.

İBB Mezarlıklar Daire Başkanı Ayhan Koç, öncelikle İstanbul’da ayrı bir koronavirüs mezarlığı bulunmadığını söylerken, koronavirüsten hayatını kaybedenlerden aile kabristanı olanların oralara, olmayanların ise en çabuk nereye defnedilebilirse oraya defnedildiğini söyledi.

Tüm cenaze işlemlerinde önlemlerin alındığını söyleyen Koç, yaz aylarında bulaşıcı hastalık kaynaklı ölümlerin tekli rakamlara indiğini ancak şu an 180’e ulaştığını söyledi ve ekledi: “Ekrem Başkanımız’ın açıkladığı gibi, geçen yılla bu yıl arasında iki kattan daha fazla artış var. Bunun sebebini analiz etme şansımız yok. Bu çok ciddi bir rakam“.

“Geçmiş yıllarda 205 civarında olan ölüm sayısı 440’ın üzerine çıktı”
Koç, bu yıl İstanbul’daki ölüm sayısında ciddi bir değişim yaşandığını söylerken “Yıllardır, İstanbul’da ölüm sayısında ciddi değişim söz konusu değildi. Ama son 2020 yılı içinde kayda değer bir artış söz konusu.

Yıllara baktığımız zaman, günlük bir iki fark varken, 2019’da 205 civarında olan ölüm sayısı dün 440’ın üzerine çıktı. 205 olan cenaze nasıl 440’ın üzerine çıkıyor?” diye sordu.

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

Kadir Şeker’in kurtardığı kadın tutuklandı

Eroinle yakalanan Ayşe Dırla tutuklandı.

Enver Aysever: Acaba aynaya bakıp ‘Ben ne ettim’ diye soruyorlar mıdır kendilerine?

Sözü Bilim Kurulu’na getireceğim. Aydın kimse ‘kandırıldık’ bahanesi ardına saklanamaz. Aklıma geldi, bir ara ‘akil adamlar’ vardı hani, memlekete barış getireceklerdi. Saray’dan aldıkları komutla...

Twitter paylaşımları nedeniyle diskalifiye olan Masterchef Uğur kimdir?

Twitter paylaşımları nedeniyle MasterChef'ten diskalifiye edilen Uğur Yılmaz Deniz, pazar günü Ayyüce'nin elenmesiyle son sekize kalan isimler arasında yer aldı.

Acun’un acımasızca kovduğu MasterChef yarışmacısı Uğur’a sosyal medya sahip çıktı!

Son 8 yarışmacının kaldığı MasterChef Türkiye'de Uğur Deniz Yılmaz, yarışmadan diskalifiye edildi. Bir hafta önce diskalifiye edilmesine rağmen kameralar karşısında Uğur Deniz Yılmaz'a yaşatılanlara tepki yağdı.

HaberTürk yazarı Par: Borsa İstanbul’un Katar’a satışını çıkıp açıkça anlatın

HaberTürk gazetesi yazarı Kübra Par, Borsa İstanbul’un yüzde 10’unun Katar’a satılmasına ilişkin olarak bilgilendirilme yapılması gerektiğini belirtti.