Pazar / 5 Temmuz 2020

İBB Meclisinde gergin oturum: AKP’liler terk etmek istedi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi toplantısı tartışmalı geçti. İmamoğlu’nun kendisine laf atan AKP’li meclis üyesine karşılık vermesi üzerine AKP’liler toplantıyı terk etmek istedi. İmamoğlu, “Üzüntümü ifade ediyorum. Kendisiyle başbaşa konuşacağım” deyince AKP’liler protestodan vazgeçti.

207,030BeğenenlerBeğen
7,858TakipçilerTakip Et

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Şubat ayı oturumunda gergin anlar yaşandı. Toplantıda önce İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, Ümraniye’deki Trabzon Park’ı konusunu gündeme getirerek “Trabzon Park’ı, Trabzonluların elinden alan Sayın Erdoğan’dır. Sayın Erdoğan’dan izinsiz, habersiz kuş uçmadığını hepimiz biliyoruz” sözleriyle mecliste tansiyon yükseldi.

Özkan, AKP Grup Başkanvekili’nin 23 Haziran seçimleri sürecinde İmamoğlu’na ‘Pontus’ imasını, aslında tüm Trabzonlulara söylediğini belirtmesi üzerine tartışmalar büyüdü. İmamoğlu tartışmalara müdahale etti.

Toplantıda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Yeşim Meltem Şişli’nin İSMEK çalışanlarına hakaret ettiği iddiası gündeme geldi.

Gergin geçen oturumda Güngören AK Parti Meclis Üyesi Mehmet Akif Aşıkkutlu’nun ‘Sayın başkan kayak nasıl geçti?’ diye laf atınca İmamoğlu’nun karşılık verdiği öne sürüldü.

İnternetten canlı yayınlanan oturumda bu laf atmalar mikrofonlara yansımadı.

Söz alan AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş ‘Sayın başkan arkadaşımızın sorusuna karşılık divan katiplerinin bize ilettiği şekliyle o sözü okumak istemiyorum. Lütfen özür dileyin’ dedi.

Ardından söz alan AKP Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu da “Ben kürsüden söylediğiniz sözü duymadım. Ancak şimdi arkadaşlar yazdı. Bu kötü sözü okumak istemiyorum. Özür dileyene kadar meclisi AK Parti grubu olarak terk ediyoruz” diye konuştu.

İmamoğlu konunun AKP grubu ile ilgisi olmadığını, kendisine soru soran meclis üyesiyle toplantı sonrasında yüz yüze görüşeceğini belirtti. Bunun üzerine AK Parti grubu salonu terk edeceğini belirtirken devreye eski İBB Meclis 1. Başkanı Göksel Gümüşdağ devreye girdi, “Bu meclisin itibarını korumak amacıyla üzgün olduğunuzu belirtin, grubun da meclisi terk etmesi hoş değil” dedi.

Bunun üzerine İmamoğlu, “Yaşanan gerginlik nedeniyle üzgünüm. Kendisiyle baş başa konuşacağım” dedi. Tevfik Göksu da ‘Bunu özür olarak kabul ediyoruz’ diyerek protestodan vazgeçti.

MELTEM ŞİŞLİ İSTİFA ETTİ

İmamoğlu toplantıda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Yeşim Meltem Şişli’nin 8 Şubat tarihi itibariyle istifa ettiğini belirterek istifa dilekçesini okudu.

İmamoğlu, Meltem Şişli’nin istifasıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Önemli bir konu tabi Meltem hanımın konusu. Bizim genel sekreter yardımcımız. Öncelikle şunu söyleyeyim, bu konuda şu salondaki hiç kimseden daha az hassas olduğumu düşünmüyorum. Hiç kimsenin de benden daha az hassas olduğunu düşünmüyorum. Bu yarış değil yani. Ben en az burada ki insanlar kadar hassasım. Böyle bir sözü edecek olan kişinin yada böyle bir tarzda bulunacak olan kişinin benimle yan yana durma şansı yok. Bu çok net. Bunu defalarca söyledim. Televizyonda da ifade ettim. Buna müsaade etmem. Ama şimdi sizde söylediniz cümlenizde yargısız infaz bizde yapmayız dediniz. Ama cümlelerin sonrasında sanki yargı bitmiş de infaz ediyormuşuz gibi oldu. Bu doğru değil şuan da bakın bana söylendiği ilk gün dedim ki inceliyoruz süreci. Biz incelemeden tek taraflı bir kanaate yönelik hareket edebilecek kurumlar değiliz. Kaldı ki bu konu yargıya intikal etmiş. Doğan bey her ne kadar bir tarafını niçin böyle oldu diye sorgularken ki haklıdır da 5 ay sonra 6 ay sonra gündeme getirilmesi, her şeye rağmen böyle bir konunun zaman aşımını da olmaz onu da söyleyeyim bu varsa gereken ceza verilir. Bu bağlamda biz bu hususun çok net olarak söyleyeyim, asla tek taraflı yanı değiliz. Ama incelemesi devam ediyor hem biz sorguluyoruz hem bakanlık müfettiş yollamış hem de bu iş hukuka intikal etmiş. Her tarafı dinleme konusunda çabamız var.”

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Erdoğan: Sembolik de olsa bayan vekillerimizden hiç olmazsa iki tane alalım

Kartal Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nin açılış töreninde konuşan partili AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Evet şöyle sembolik de olsa bayan milletvekillerimizden hiç olmazsa iki tanesini alalım” ifadelerini kullandı.

Erken seçim tartışmaları gölgesinde anket sonuçları: Salgın ve yeni partiler AKP’yi eritti

Salgın döneminde AKP'nin oy oranı gerilerken CHP ise oyunu arttırdı.

Sakarya’da facia ‘geliyorum’ demiş, işçiler: Isınma vardı 4 gündür uyarıyorduk

Sakarya’daki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonrası yaralanan işçileri CHP heyeti ziyaret etti. İşçiler fabrikadaki mallarda ısınma olduğunu ve bu konuda 4 gündür uyarı yapmalarına rağmen önlem alınmadığını söyleyerek, “Isınma olmaması gereken bir şey, uyardık ama dinlemediler” dediler.

AKP’li başkandan Binali Yıldırım faturası: ‘Seçim harcamalarını belediyeye ödetti’

Tekrarlanan seçimde Binali Yıldırım'a destek vermek amacıyla İstanbul'a giden Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve beraberindekilerin masraflarının faturasının Çorum Belediyesi’ne kesildiğini ileri sürüldü.

İsmail Saymaz son anketi açıkladı: Metropoll’den Erdoğan’ı kızdıracak haber

Gazeteci İsmail Saymaz’ın açıkladığı Metropoll Araştırma Şirketi’nin Haziran ayında gerçekleştirdiği kamuoyu araştırması sonuçlarına göre AKP’nin oyunun gerilediği görüldü.
207,030BeğenenlerBeğen
7,858TakipçilerTakip Et