Cumartesi / 4 Temmuz 2020

İBB bütçesinin yüzde 60’ını kontrol eden iştirak yöneticilerine milyonluk ‘huzur hakkı’

İstanbul seçimleri bitti ama iştiraklerden çekilmeyen AKP’liler üzerinden tartışma sürüyor.

207,039BeğenenlerBeğen
7,855TakipçilerTakip Et

İstanbul seçimleri bitti ama iştiraklerden çekilmeyen AKP’liler üzerinden tartışma sürüyor.

İBB bütçesinin yüzde 60’ını yöneten ve yönetimi eski dönem kadrolar tarafından bırakılmayan iştirak şirketlerinin, kamuya yıllık maliyetinin milyonları bulduğu belirtiliyor.

BirGün’den Uğur Koç’un haberine göre, bu iştiraklere hâlâ atama yapılamadı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Twitter’dan bu durumu eleştiren paylaşımlar yapmaya devam ediyor.

Haberde, İBB’deki görevlerinden de maaş alan yönetim kurulu üyelerinin vatandaşa aylık “huzur hakkı” maliyetinin yaklaşık 80 bin liradan başladığı, 125 bin liraya kadar değiştiği kaydediliyor.

Buna göre, bünyesinde 30 iştirak şirketi bulunan İBB’de yönetim kurullarına yılda toplam 1 ile 1,5 milyon lira arasında değişen “huzur hakkı” ödemesi yapılıyor.

Yönetim kurulu başkanlarının 15 bin liraya kadar ‘huzur hakkı’ aldığı şirketlerin birçoğunda ise bu bilgilere ulaşmanın imkânsız olduğundan bahsediliyor.

Yönetim Kurulu en az sayıda olan iştiraklerden biri Belbim Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. Yönetim kurulu 11 kişiden oluşuyor. Bu yıl mart ayında yapılan olağan genel kurulda Belbim yönetim kurulu başkanı için 14 bin 160 lira net ‘huzur hakkı’ belirlenmiş. Yönetim kurulu başkanvekilinin 10 bin 650 lira ‘huzur hakkı’ aldığı Belbim’de diğer yönetim kurulu üyeleri ise 5 bin 890 lira ücret alıyor. Belbim yönetim kurulunun kamuya aylık toplam 77 bin 820, yıllık toplam 933 bin 840 lira maliyeti bulunuyor.

Otobüs A.Ş. yönetim kurulu da Belbim’deki ‘huzur hakkı’ dağılımının aynısına sahip. Ancak Otobüs A.Ş. yönetim kurulunda 19 kişi bulunuyor. Otobüs A.Ş.’nin yönetim kurulunun kamuya aylık toplam 124 bin 940, yıllık toplam 1 milyon 499 bin 280 lira maliyeti var.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 yılı konsolide bütçesi 58 milyar 801 milyon lira olarak açıklanırken bunun 23 milyar 800 milyon lirası İBB’ye ait, geri kalan 35 milyar 1 milyon lirasını ise iştirakler ve belediyeye bağlı kuruluşlardan olan İETT ve İSKİ yönetiyor.

Bu rakamlar, belediyeye bağlı kuruluşlar ve iştirak şirketlerinin, toplam belediye bütçesinin yüzde 60’ını kontrol ettiğini söylüyor.

Erken seçim tartışmaları gölgesinde anket sonuçları: Salgın ve yeni partiler AKP’yi eritti

Salgın döneminde AKP'nin oy oranı gerilerken CHP ise oyunu arttırdı.

Sakarya’da facia ‘geliyorum’ demiş, işçiler: Isınma vardı 4 gündür uyarıyorduk

Sakarya’daki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonrası yaralanan işçileri CHP heyeti ziyaret etti. İşçiler fabrikadaki mallarda ısınma olduğunu ve bu konuda 4 gündür uyarı yapmalarına rağmen önlem alınmadığını söyleyerek, “Isınma olmaması gereken bir şey, uyardık ama dinlemediler” dediler.

AKP’li başkandan Binali Yıldırım faturası: ‘Seçim harcamalarını belediyeye ödetti’

Tekrarlanan seçimde Binali Yıldırım'a destek vermek amacıyla İstanbul'a giden Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve beraberindekilerin masraflarının faturasının Çorum Belediyesi’ne kesildiğini ileri sürüldü.

İsmail Saymaz son anketi açıkladı: Metropoll’den Erdoğan’ı kızdıracak haber

Gazeteci İsmail Saymaz’ın açıkladığı Metropoll Araştırma Şirketi’nin Haziran ayında gerçekleştirdiği kamuoyu araştırması sonuçlarına göre AKP’nin oyunun gerilediği görüldü.

İşte Sakarya’nın Hendek ilçesinde patlamanın olduğu fabrikanın sahibi!

Sakarya'nın Hendek ilçesinde patlamanın meydana geldiği havai fişek fabrikasının MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun ve 2 ortağına ait olduğu ortaya çıktı.
207,039BeğenenlerBeğen
7,855TakipçilerTakip Et