İBB bütçesinin yüzde 60’ını kontrol eden iştirak yöneticilerine milyonluk ‘huzur hakkı’

İstanbul seçimleri bitti ama iştiraklerden çekilmeyen AKP’liler üzerinden tartışma sürüyor.

İstanbul seçimleri bitti ama iştiraklerden çekilmeyen AKP’liler üzerinden tartışma sürüyor.

İBB bütçesinin yüzde 60’ını yöneten ve yönetimi eski dönem kadrolar tarafından bırakılmayan iştirak şirketlerinin, kamuya yıllık maliyetinin milyonları bulduğu belirtiliyor.

BirGün’den Uğur Koç’un haberine göre, bu iştiraklere hâlâ atama yapılamadı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Twitter’dan bu durumu eleştiren paylaşımlar yapmaya devam ediyor.

Haberde, İBB’deki görevlerinden de maaş alan yönetim kurulu üyelerinin vatandaşa aylık “huzur hakkı” maliyetinin yaklaşık 80 bin liradan başladığı, 125 bin liraya kadar değiştiği kaydediliyor.

Buna göre, bünyesinde 30 iştirak şirketi bulunan İBB’de yönetim kurullarına yılda toplam 1 ile 1,5 milyon lira arasında değişen “huzur hakkı” ödemesi yapılıyor.

Yönetim kurulu başkanlarının 15 bin liraya kadar ‘huzur hakkı’ aldığı şirketlerin birçoğunda ise bu bilgilere ulaşmanın imkânsız olduğundan bahsediliyor.

Yönetim Kurulu en az sayıda olan iştiraklerden biri Belbim Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. Yönetim kurulu 11 kişiden oluşuyor. Bu yıl mart ayında yapılan olağan genel kurulda Belbim yönetim kurulu başkanı için 14 bin 160 lira net ‘huzur hakkı’ belirlenmiş. Yönetim kurulu başkanvekilinin 10 bin 650 lira ‘huzur hakkı’ aldığı Belbim’de diğer yönetim kurulu üyeleri ise 5 bin 890 lira ücret alıyor. Belbim yönetim kurulunun kamuya aylık toplam 77 bin 820, yıllık toplam 933 bin 840 lira maliyeti bulunuyor.

Otobüs A.Ş. yönetim kurulu da Belbim’deki ‘huzur hakkı’ dağılımının aynısına sahip. Ancak Otobüs A.Ş. yönetim kurulunda 19 kişi bulunuyor. Otobüs A.Ş.’nin yönetim kurulunun kamuya aylık toplam 124 bin 940, yıllık toplam 1 milyon 499 bin 280 lira maliyeti var.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 yılı konsolide bütçesi 58 milyar 801 milyon lira olarak açıklanırken bunun 23 milyar 800 milyon lirası İBB’ye ait, geri kalan 35 milyar 1 milyon lirasını ise iştirakler ve belediyeye bağlı kuruluşlardan olan İETT ve İSKİ yönetiyor.

Bu rakamlar, belediyeye bağlı kuruluşlar ve iştirak şirketlerinin, toplam belediye bütçesinin yüzde 60’ını kontrol ettiğini söylüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Elazığ’da: ‘Sizden ricam; olumsuz propagandalara kulak asmayın’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, incelemelerde bulunmak üzere İstanbul'dan Elazığ'a geldi.

Bakan Dönmez’den milletin ufkunu açan deprem açıklaması: Her şeyi devletten beklemek doğru olmaz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Elazığ'da meydana gelen depremle ilgili bağlandığı HaberTürk canlı yayınında, "Her şeyi devletten beklemek çok da doğru olmaz. Vatandaşlarımız da hassasiyet göstererek tedbir almalı" dedi.

Ekrem İmamoğlu: İki büyük deprem toplanma alanını hizmete açacağız

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Deprem Seferberlik Planı'nı başlakttıklarını dile getirerek, "Çok yakın zamanda da 2 tane büyük deprem toplanma alanı ve eğitim parkını hizmete açacağız" dedi.

AFAD’dan son açıklama: 20 can kaybı, 1015 yaralı

AFAD'dan sabah saat 07.30 sıralarında yapılan açıklamada depremde 20 vatandaşın hayatını kaybettiği belirtildi.

Devlet Planlama Teşkilatı’nın projesini reddettiği Prof. Naci Görür, Elazığ depremini Ekim ayında böyle tespit etmiş!

Deprem uzmanı Naci Görür'ün 6 Ekim 2019'da CNN Elazığ ve çevresini vuran depremi nokta atışıyla işaret ettiği ortaya çıktı.
209,916BeğenenlerBeğen
4,679TakipçilerTakip Et