Hüsnü Mahalli’nin kendi kaleminden: Koğuşuna alafranga tuvaleti nasıl getirtti

Hüsnü Mahalli’nin tutuklu kaldığı 38 günü anlattığı “Kelepçe: Bastonla Biten 38 Günün Acılı Hikayesi” adlı kitabı yakın zamanda Destek Yayınları tarafından yayımlandı.

Mahalli’nin kitabında yer alan “Alaturka- Alafranga Tuvalet” başlıklı kısım ise okuyanları gülümsetti. Mahalli, kendisinin ziyaret eden Cezaevi Savcısı’nın bir ihtiyacı olup olmadığını sorması üzerine Savcı’ya, sağlık sorunları sebebiyle Alaturka tuvalet kullanamadığını, mümkünse Alafranga tuvalet içeren bir koğuşa taşınmak istediği cevabını veriyor. Savcının “tuvalet işini çözün” talimatı üzerine ertesi gün koğuşa tesisatçı geldiğini söyleyen Mahalli, yaşananları şu şekilde anlatıyor:

“Tesisatçı savcının talimatı ve cezaevi müdürünün emriyle alaturka tuvaleti alafrangaya çevirmek için gelmişti. Gelmişti ya da zorla getirilmişti. Çünkü genç adamın çok sinirli bir hali vardı ve büyük bir gürültüyle çalışıyordu. İki saat sonra işini bitirip gittiğinde her tarafı berbat etmişti. Üstelik taharet musluğunu öyle bir yere yerleştirmişti ki, uzanıp açmak neredeyse imkansızdı.

Adam Cumartesi günü zorla getirilmenin intikamını almıştı.

Ama olsun.

Adam iki saat içerisinde alaturkayı alafrangaya çevirmişti. Barbaros’a dönerek takıldım:

“Görüyorsun Osmanlı ve Türk toplumu 150 yıldır Batılılaşma mücadelesini bir türlü tamamlayamıyor ama bizim Kürt kökenli tesisatçı alaturkayı iki saat içinde alafrangalaştırdı. Başka bir deyimle Türkiye’yi AB’ye soktu. Hem de bir zamanlar Mesut Yılmaz’ın sonra da Erdoğan’ın deyimiyle Diyarbakır’dan”

Sonradan anlattığına göre adamın o gün cenazesi varmış ve zorla getirilmişti. Yoksa bu işi bir saate bitirirmiş. Nitekim pazartesi sabahı yeniden geldi ve bu kez çok sempatik ve güleryüzle çalışarak 15 dakika içinde taharet musluğunu ulaşabilir bir yere taşıdı ve ilk günkü sinirli halinden dolayı özür diledi.

Bir gün arayla eski halinden eser kalmamıştı.

Tam alafranga bir tavır.

Yani Batılı.

Tamamıyla Kopenhag Kriterleri’ne uygun.

‘Erdoğan ve Bahçeli erken seçime gidiyor’

AKP’den istifa edip Ahmet Davutoğlu’nun partisine katılacağını açıklayan Konya eski Milletvekili Ömer Ünal, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erken seçime gideceğini savundu.

’25 yıldır trafik sorunu yoktu’ diyen Tevfik Göksu’ya İmamoğlu’ndan yanıt geldi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "İstanbul'da son altı ayda trafik sorunu oluştu, 25 yıldır yoktu" diyen İBB Meclisi AKP Grup Başkanvekili Tevfik

‘Tuvalet cezası’ skandalındaki o isimle ilgili gerçekler ortaya çıktı!

AKP'li Güngören Belediyesi'nde yaşanan tuvalet önünde selam verme cezasının ardından istifa eden Güngören Belediye Başkanı Yardımcısı Veysel İpekçi'nin kendisini göreve getiren Güngören Belediye Başkanı Bünyamin Demir'le geçmişte ortak olduğu ortaya çıktı

Gürbüz Çapan’dan idam gelsin diyenlere ders gibi yanıt!

Peş peşe işlenen kadın cinayetlerinin ardından tekrar idam geri gelsin tartışması başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İslam’dan terörist çıkmaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere'de Cambridge Camii'nin açılışında konuştu ve Yunus Emre'nin 'Bir kez gönül yıktın ise' adlı şiirini okudu.
210,609BeğenenlerBeğen
4,586TakipçilerTakip Et