Perşembe / 9 Temmuz 2020

Hüsnü Mahalli’nin kendi kaleminden: Koğuşuna alafranga tuvaleti nasıl getirtti

Hüsnü Mahalli’nin tutuklu kaldığı 38 günü anlattığı “Kelepçe: Bastonla Biten 38 Günün Acılı Hikayesi” adlı kitabı yakın zamanda Destek Yayınları tarafından yayımlandı.

206,951BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et

Mahalli’nin kitabında yer alan “Alaturka- Alafranga Tuvalet” başlıklı kısım ise okuyanları gülümsetti. Mahalli, kendisinin ziyaret eden Cezaevi Savcısı’nın bir ihtiyacı olup olmadığını sorması üzerine Savcı’ya, sağlık sorunları sebebiyle Alaturka tuvalet kullanamadığını, mümkünse Alafranga tuvalet içeren bir koğuşa taşınmak istediği cevabını veriyor. Savcının “tuvalet işini çözün” talimatı üzerine ertesi gün koğuşa tesisatçı geldiğini söyleyen Mahalli, yaşananları şu şekilde anlatıyor:

“Tesisatçı savcının talimatı ve cezaevi müdürünün emriyle alaturka tuvaleti alafrangaya çevirmek için gelmişti. Gelmişti ya da zorla getirilmişti. Çünkü genç adamın çok sinirli bir hali vardı ve büyük bir gürültüyle çalışıyordu. İki saat sonra işini bitirip gittiğinde her tarafı berbat etmişti. Üstelik taharet musluğunu öyle bir yere yerleştirmişti ki, uzanıp açmak neredeyse imkansızdı.

Adam Cumartesi günü zorla getirilmenin intikamını almıştı.

Ama olsun.

Adam iki saat içerisinde alaturkayı alafrangaya çevirmişti. Barbaros’a dönerek takıldım:

“Görüyorsun Osmanlı ve Türk toplumu 150 yıldır Batılılaşma mücadelesini bir türlü tamamlayamıyor ama bizim Kürt kökenli tesisatçı alaturkayı iki saat içinde alafrangalaştırdı. Başka bir deyimle Türkiye’yi AB’ye soktu. Hem de bir zamanlar Mesut Yılmaz’ın sonra da Erdoğan’ın deyimiyle Diyarbakır’dan”

Sonradan anlattığına göre adamın o gün cenazesi varmış ve zorla getirilmişti. Yoksa bu işi bir saate bitirirmiş. Nitekim pazartesi sabahı yeniden geldi ve bu kez çok sempatik ve güleryüzle çalışarak 15 dakika içinde taharet musluğunu ulaşabilir bir yere taşıdı ve ilk günkü sinirli halinden dolayı özür diledi.

Bir gün arayla eski halinden eser kalmamıştı.

Tam alafranga bir tavır.

Yani Batılı.

Tamamıyla Kopenhag Kriterleri’ne uygun.

Sakarya’da patlamamış malzemeyi imhaya götüren kamyon patladı: 3 asker şehit, 6 yaralı

Sakarya'da Taşkısığı bölgesinde bir patlama meydana geldi. Olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi. Sakarya Valisi Kaldırım, patlamada 3 kişinin yaşamını yitirdiğini, 6 kişinin ise yaralandığını açıkladı

Havai fişek fabrikası sahipleri çalışanları ve yakınlarını suçladı

Havai fişek fabrikasındaki patlamanın ardından gözaltına alınan fabrikanın ortaklarından Ali Rıza Ergenç Coşkun adli kontrol şartıyla salıverilirken, oğlu Yaşar Coşkun tutuklandı. Baba ve oğul, savcılıkta verdikleri ifadelerde patlamanın sorumluluğunu fabrika yöneticilerine ve işçilere yıkmaya çalıştı.

Erkan Baş konuşması sonrası Meclis’te ortalık karıştı! Barış Atay: Feriştahınız gelse…

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş konuşması sonrası Meclis'te ortalık karıştı.

Bahçeli: Temennim, ne idüğü belirsiz şahısların CHP’den tasfiye edilmesi

TBMM'de görüşülen barolarla ilgili yasa teklifine yönelik tepkileri değerlendiren MHP lideri Bahçeli, "Saltanatları tartışmaya açılan bazı baroların CHP takviyeli protestoları demokratik bir hak değil, densiz bir zorlamadır" dedi. CHP yönetimine tepki gösteren Bahçeli, CHP'lilere çağrı yaptı: "Temennim CHP kurultayında, bu partinin tepesine musallat olmuş ne idüğü belirsiz şahısların Cumhuriyet, Atatürk ve bağımsızlık sevdasıyla kalpleri çarpan sağduyulu CHP’liler tarafından tasfiye edilmeleri."

İmamoğlu, İBB’deki tartışma yaratan atamayla ilgili konuştu

İBB Genel Sekreterliği'ne atanan Can Akın Çağlar'ın AKP yaşanan tartışmaların ardından İmamoğlu'ndan "Kamu yöneticisi olabilir; ama bir partinin mensubu olmadığını biliyorum” açıklaması geldi.
206,951BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et