Hurşit İlbeyi Altunizade Kültür Merkezi’nde resim sergisi açıyor

Yazar ve ressam Hurşit İlbeyi, 8 yıldır yoğun bir emek ve titiz bir çalışmayla yaptığı resimlerle Üsküdar Belediyesi Altunizade Kültür Merkezi’nde sergi açıyor.

Yazar ve ressam Hurşit İlbeyi, 8 yıldır yoğun bir emek ve titiz bir çalışmayla yaptığı resimlerle Üsküdar Belediyesi Altunizade Kültür Merkezi’nde sergi açıyor.

Engelli, kalp-damar hastası ve bir gözü görmeyen İlbeyi, kişisel resim sergisini, iki ayrı şehirde üniversitede okuyan iki çocuğunun eğitimine sanatsal çalışmalarıyla katkıda bulunabilmek amacıyla düzenliyor.

“Hayat Sanatla Güzel” adlı resim sergisi, 6 – 12 Nisan 2019 tarihleri arasında Altunizade Kültür Merkezi’nde ziyarete açık olacak.

Açılış kokteyli: 6 Nisan Cumartesi Saat:14:00
Hurşit İlbeyi, sanatın insan ruhunu arındırıp yücelteceği düşüncesiyle figüratif izlenimci tarzda resimler yapıyor. İlbeyi, tuval üzerine yağlıboya ve akrilik tekniğiyle yaptığı sörf, portre, manzara ve doğayla bütünleşmiş tarihi yapılar temalı resimlerle yaşamın güzelliğini yansıtıyor. İlbeyi’nin özenli fırça dokunuşlarıyla oluşturduğu canlı renklerin armonisi, sanatsal iklimden esintiler sunuyor.

ÇOK YÖNLÜ SANATÇI
Hurşit İlbeyi resim çalışmalarının yanısıra, son romanı olan “Adanmış Yürek”in yayınlanması için yayınevleriyle görüşüyor. İlbeyi aynı zamanda yazdığı dönemsel ve toplumsal gerçekçi senaryoları beyaz perdeye aktaracak yönetmen ve yapımcılara sinema projeleri sunuyor.
Hurşit İlbeyi’nin kaleme aldığı “Çark” adlı piyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları repertuarında, “Mülkiyet” adlı piyesi ise Devlet Tiyatroları Edebi Kurulda sahnelenmeyi bekliyor.
İlbeyi son olarak yeni öyküler ve bir piyes yazma çabasını sürdürüyor.

HURŞİT İLBEYİ KİMDİR?
İlk Türkistanlı göçmen kâfilesinin iskân edildiği Ceylanpınar’da 1963 yılında dünyaya geldi. Temel eğitimi nahiyede, liseyi Ceyhan’da pamuk tarlalarında ve çırçır fabrikalarında çalışarak okudu. Göz ameliyatı ve çalışma zorunluluğu nedeniyle eğitime ara verdi. İstanbul’da yayınevi ve dergilerde editör olarak çalıştı. Sinema eleştirisiyle başladığı yazarlığı boyunca, daktilo tuşlarının gece lokomotifi temposuyla roman, senaryo, piyes ve öykü yazdı.

1990’larda gittiği İran ve Arabistan’da Ortadoğu kültürüne; 2000’lerde İtalya Almanya, Belçika ve Hollanda’da Avrupa toplumsal yaşamına tanık oldu. Doğu-Batı mantalitesini yakından gözlemleyerek eserlerine yansıttı.

2011’de damar hastalığı ve 2012’de şiddetli kalp krizi geçirdi.
İkinci yaşamında kalp hastası, monoküler engelli olarak terapi amacıyla resim yapmaya başladı. Beş çocuklu sanatçı, figüratif izlenimci tarz resimleriyle ve yazınsal yapıtlarıyla yaşama değer katmaya çalışıyor.

KİŞİSEL RESİM SERGİLERİ
Altunizade Kültür Merkezi, Üsküdar, İstanbul, 2019
Barış Manço Kültür Merkezi, Kadıköy, İstanbul, 2016

KARMA RESİM SERGİLERİ
Bi’tabu Sanat Galerisi, Ankara, 2018
Fuar İzmir, Gaziemir, İzmir, 2017
Caddebostan Kültür Merkezi, Kadıköy, İstanbul, 2015
Halis Kurtça Kültür Merkezi, Kadıköy, İstanbul, 2015
Bindallı Sanat Evi, Beyoğlu, İstanbul, 2014
Validebağ Öğretmen Evi, Üsküdar, İstanbul, 2013

YAYINLANMIŞ ROMANLAR
Mavera Yolcusu, İlke, 2006
Umut Emekle Büyür, Timaş, 1997
Yitik Ülkenin İnsanları, Timaş, 1996
Irmaklar Denize Akar, Timaş, 1995
Berzah, Timaş, 1995

SENARYOLAR
Atlasın Ruhu: Piri Reis, 2008
Yitik Ülkenin İnsanları, 2007
Diyar, 1998
Berzah 1994

PİYESLER
Çark, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları repertuarında, 2006
Mülkiyet, Devlet Tiyatroları Edebi Kurulda, 2002
Sam Amca’nın Kulübesi, radyo tiyatrosu, kaset olarak yayınlandı, 1990

ÖDÜLLER
Mavera Yolcusu, Tuzla Belediyesi Roman Yarışması, 1999
Berzah, Esra Film Senaryo Yarışması, 1994
Sam Amca’nın Kulübesi, Atlas Gösteri Senaryo Yarışması, 1990

En çok okunan haberler

İddiaları reddetmişlerdi… İBB hedefi 12’den vurdu!

AKP döneminde İBB'nin bazı vakıflara yaptığı yardımlar büyük tartışmalara neden olmuştu. Bugün belediyenin Okçular Vakfı Spor Kulübü Derneği'ne yaptığı maddi yardım ortaya çıktı. Belediyenin kasasından, tek kalemde 1 milyon 200 bin lira para çıktı.

AKP’li yazar: Bu ülkeyi biz Araplaştıracağız, büyükşehirlerde Arap Mahalleleri kuracağız

Daha önce Andımız'ı 'Bölücülük' olarak nitelendiren AKP'li yazar Müfid Yüksel, "Bu ülkeyi biz Araplaştıracağız. Büyükşehirlere Arap mahalleleri kuracağız" dedi.

Avukatı da Erdoğan’ı terk etti: ‘Düzelir’ dedik daha da kötüye gitmeye başladı…

Erdoğan’ın, Pınarhisar Cezaevi’nde kaldığı günlerde avukatlığını yapan AKP eski Kırklareli Milletvekili Şenol Gürşan "Düzelmeyi bırakın, daha da kötüye gitmeye başladı. Gelinen noktada ekonomi ortada.” diyerek ayrılık kararı verdiğini açıkladı.

“Erdoğan’ın diploması yok” diyen yazara şok!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasına ilişkin 'Diplomasız' adlı kitabı yazan Ergün Poyraz'a dava açıldı.

CHP’ye yakın anket şirketinden CHP’yi ayağa kaldıracak anket sonuçları

Yerel seçimlere yaklaşırken büyükşehirlerdeki oy dağılımlarını, ittifakların söylemlerinin belirlediğini söyleyen Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici “Kutuplaştırma yerine sorunları çözmeye dönük söylem adayın puanını arttırıyor. Buna göre; İstanbul, Ankara, Aydın, Hatay Cumhur İttifakı AKP adayları, Adana Cumhur İttifakı MHP adayı, Bursa Millet İttifakı CHP adayı ve Mersin’de İYİ Parti adayının önde olduğu görülüyor”. dedi.

ABD yine sivilleri vurdu: En az 30 ölü

ABD, katliamlara doymuyor. Afganistan'da terörle mücadele adı altında operasyon yapan ABD, çam fıstığı toplayan işçileri katletti.

Tamince davasında Saray ile atadığı Bakan karşı karşıya!

Hakkındaki dört soruşturma dosyası da kapatılan iş adamı Fettah Tamince hakkında dün Adalet Bakanlığı önemli bir adım atıp dosyayı yeniden açmıştı. Tamince'yi kapatılan dosyalarda Cumhurbaşkanlığı avukatları savunmuştu. Yeni dosyada da savunup savunmayacakları merak konusu oldu. Hakim Osman Kaçmaz 'Tamince'yi kimler koruyor?' diye sordu.

Ekrem İmamoğlu 90’da 90’a taktı!

Tartışmalı çıkışlarıyla bilinen İlahiyatçı Nurettin Yıldız, bu kez de kadınların kaç kilometre araç süreceğine karıştı. Yıldız'ın açıklamaları Türkiye'nin gündemine otururken en sağlam yanıt İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan geldi. 

FOX tedbiri elden bırakmıyor… Mucize Doktor dizisinde osuruğu sansürlediler!

FOX TV'de sezonun iddialı dizilerinden Mucize Doktor'da RTÜK korkusu "osuruk" kelimesini sansürletti. 

Tuzla’daki fabrikayı PKK yandaşları mı yaktı?

İstanbul Tuzla’da kimyasal maddelerin üretildiği fabrikada çıkan yangını Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) üstlendi. Eylem resmi ve bağımsız kaynaklarca henüz doğrulanmadı

AKP’de istifa dalgası sürüyor

AKP Sultanbeyli Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Çelik ve ekibi partiden istifa etti.

Eren Erdem cezaevinde hangi kanalı izliyor?

TBMM heyeti Silivri Cezaevi’nde inceleme yaptı. Heyette bulunan CHP Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Silivri’deki izlenimlerini aktardı. Hakverdi, IŞİD, FETÖ koğuşlarındaki durumu, konuşulanları paylaştı. Heyet cezaevinde Eren Erdem, Ahmet Altan, Selçuk Kozağaçlı’yı da ziyaret etti.

Tuzla’daki yangında havaya yayılan kimyasal ne olacak?

İstanbul Tuzla’da kimyasal üretim yapan bir fabrikada çıkan yangın sonucu çevreye yoğun miktarda kimyasal yayıldı. Meteorolojinin yarınki yağış uyarısı havaya karışan kimyasalların yağışla yeryüzüne ineceği kuşkusunu doğurdu. Bu şüphe üzerine meteorolojiden açıklama yapıldı. Meteorolojiye göre risk yok ancak uzmanlar kesin konuşmak için yayılan kimyasalların ne olduğunun bilinmesi gerektiğini söylüyor.