Hukuk öğrencilerine mesleki yeterlilik sınavı geliyor

Avukat olmak isteyen hukuk fakültesi öğrencilerinin okulu bitirmeden mesleki yeterlilik sınavına girmesi zorunlu hale geliyor.

Türkiye Barolar Birliği, Mitchell Hamline School of Law ve Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) tarafından ‘21. Yüzyılda Hukuk Eğitimi Çalıştayı’ düzenlendi.

26-27 Temmuz’da gerçekleştirilen çalıştayda hukuk eğitimine kabul, yargıda reform çalışmaları karşısında hukuk eğitimine ilişkin değerlendirmeler, eğitim bilimleri açısından hukuk eğitimi, hukuk eğitiminin süresi ve program yapılandırılması, baroda staj, mezuniyet sonrası sınavlar, hakim ve savcıların mesleki eğitimi, uzlaştırma eğitimi ve spor hukuku konuları masaya yatırıldı.

Çalıştayın sonuçları Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel ve akademisyenlerin katılımı ile açıklandı.

Buna göre avukat olmak isteyen hukuk fakültesi öğrencilerinin okulu bitirmeden mesleki yeterlilik sınavına zorunlu tutulacağı kararı kabul edildi. Hukuk fakültesindeki eğitimin beş yıla çıkması konusunda ise olumsuz karar alındı.

Konuya ilişkin bilgilendirmede bulunan Bahçeşehir Üniversitretsi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Nuhoğlu, “Değindiğimiz konular genellikle yargı strateji paketindeki konular.

Hukuk eğitimi 5 yıl olmalı mı, olmamalı mı, hukuk eğitiminin içeriğinde hangi dersler olmalı, hukuk eğitimini bitirdiğinde sınav olmalı mı, sınavın içeriği ve kapsamı ne olmalı oldu. Hâkim ve savcılıkta bugün sınav var. Avukatlıkta sınav olmaması herkes tarafından bir büyük eksiklik olarak nitelendiriliyor. Onun ötesinden hukukçu sayısı, fakültelerdeki öğrenci ve mezun sayısı ne kadar olmalı bunlar tartışıldı” dedi.

5 YIL EĞİTİM İSTENMEDİ
Hukuk fakültelerinde eğitim süresinin 5 yıla çıkarılması da çalıştayın ana gündem maddelerinden biriydi. Ancak bu konuda görüş ayrılıkları olduğunu ve 5 yıla çıkmasını isteyenlerin azınlıkta kaldığını belirten Prof. Dr. Ayşe Nuhoğlu, “Hukuk fakültesinde okuyanların ekonomik durumuna bakıldığında ailelere ve öğrencilere fazladan bir yıl daha ekonomik yük getirecektir.

Ayrıca beş yıl eğitim yaptığımızda o bir yılda ne kadar bir eğitim verebileceğiz? Eğer istenirse beş yılda verilecek olan eğitim 4 yılda da verilebilir. Çoğunluk, gençlerin hayata bir yıl daha geç atılmasına gerek yok diye düşündü” ifadelerini kullandı.

3+2 SİSTEMİ
Prof. Dr. Nuhoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hukuk fakültesi eğitiminin beş yıla çıkarılmasında o da ileri sürüldü. Üç artı iki şeklinde. İki yıl yüksek lisans ve uzmanlaşma eğitimi. Uzmanlaşma eğitimi getirildiği zaman her avukat her davaya giremeyecek. Bazı önemli büyük davalarda uzman avukatların girebilmesi sonucu ortaya çıkacak. Beş yıllık eğitim olursa bunun 3+2 son iki yılı uzmanlık eğitimi şeklinde olabileceği de belirtildi.

SINAVIN İÇERİĞİ NASIL OLACAK?
“Görüş birliği halinde avukatlık için sınavın yapılmasının zorunlu ve gerekli olduğu kabul edildi” diyerek hukuk fakültesinden mezun olup avukat olmak isteyenlerin mesleki yeterlilik sınavına tabi olacağını açıklayan Prof. Dr. Nuhoğlu şunları söyledi.

“Çünkü dünyada avukatlıkta sınav olmayan tek ülke kaldı; Türkiye. Sınav yapılacak ama ‘içeriği nasıl olmalı, kim yapmalı?’ bu konuları da ele aldık. Sınavın çoktan seçmeli, tez şeklinde olacağı belirtildi. Tabi bu görüşe karşı çıkanlar da oldu. Daha ucu açık sorularla öğrencinin muhakeme yeteneğini, analitik düşünme yeteneğini ölçen bir sınav yapılması gerektiği de haklı olarak belirtildi.”

ÇOK FAZLA HUKUK FAKÜLTESİ OLMASINDAN ŞİKAYETÇİLER
Akademisyenlerin çok fazla hukuk fakültesi olduğundan şikayetçi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Nuhoğlu, “Hukuk eğitiminde sınav gelmeli. Çok fazla hukuk fakültesi var.

Eğitimin düzeyi çok farklı. O bakımdan mutlaka sınav gelmeli. Fakat bu sınavların çoktan seçmeli olmaması lazım. Çünkü öğrencinin muhakeme yeteneğini ölçmemiz gerekiyor. Bir de çoktan seçmeli sınavlar yaptığımız zaman öğrenciyi ezbere itiyoruz.

Hâlbuki biz öğrencilere ‘ezberlemeyin, çeşitli çözüm metotları düşünebilin’ diyoruz. Fakat test yaptığımızda ezbere yönelteceğiz. O yüzden sınav gelmeli ama ucu açık sorularla bu sınav olmalı. Hukuk eğitimine katkısı olan her kurumdan insanların katıldığı bir komisyon tarafından ucu açık sorularla bu sınav yapılmalı” dedi.

METİN FEYZİOĞLU: ESKİ DÜZEN BİTTİ
Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ise konuşmasında, “bugün yaptıklarımızın sonuçlarını biz 10 ya da 20 sene sonra alacağız. Yaratıcılık ve sanat eklemek zorundayız. İnsan beyninin iki lobunun birlikte çalışmasını sağlayan bireyler yaratıcı olabilecek.

Yeni dünya düzeninde hem matematik zekasını hem sanatını birlikte kullanabilenler yaratabilecek. Ders sayılarının mutlaka azalması lazım, gençlere çalışacak, araştıracak, sanat yapacak, üretecek, düşünecek imkanın verilmesi lazım. Eski düzen bitti.

Biz bunu akademisyenler olarak hala anlamıyoruz ve içimize sindiremiyoruz. Ama daha az ders ve daha çok araştırma ve üretme zamanına ihtiyaç var. Diliyorum bu toplantı bunu düşünmeye vesile olur” şeklinde açıklamada bulundu.

ENVER YÜCEL: HUKUKUN MERKEZİ OLMALIYIZ
BAU Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel ise, “Hukukun, hukuk fakültelerinin itibarının, Hukukçularımızın, hakimlerimiz ve savcılarımızın, avukatlarımızın daha iyi ve güçlü yetiştirilmesi lazım. Hala avukatlık sınavı yok.

Örneğin Amerika’da birçok hukuk okulu var. Ancak bunlardan mezun olanlara avukatlık vermiyorlar. Öyle bir yapıda, bu anlayışla böyle gidemeyiz. Hukukun merkezinin burada olmasını ve Türkiye’nin bütün hukuk okullarına destek vermemizi istiyorum. Onun için gerek rektörlüğüümüz gerekse mütevellimiz olarak hukuku destekliyoruz” diye konuştu.

En çok okunan haberler

Ders kitabından Mahmut Tuncer çıktı: Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Halay ise her yere

Günay Yayınları'ndan çıkan ve mantık sorularını içeren bir kitapta, şarkıcı Mahmut Tuncer'in sözlerine yer verilen bölüm sosyal medyada tepki topladı. Günay Yayınları konuya ilişkin açıklama yaptı.

18 milyon liralık zarar sorumlulardan tahsil edilecek

Sayıştay, İSKİ'nin bazı şirketler, kulüpler, dernek ve vakıflar ile bazı kişilere indirimli su tarifesi uygulamasını araştırdı.

Ceylan Ertem “y.rrak gibi” hakaretine isyan etti: Her gün hakkımızda…

Alternatif müziğin dikkat çeken isimlerinden Ceylan Ertem, sosyal medyada kendisine edilen küfürlere isyan etti. 

İddiaları reddetmişlerdi… İBB hedefi 12’den vurdu!

AKP döneminde İBB'nin bazı vakıflara yaptığı yardımlar büyük tartışmalara neden olmuştu. Bugün belediyenin Okçular Vakfı Spor Kulübü Derneği'ne yaptığı maddi yardım ortaya çıktı. Belediyenin kasasından, tek kalemde 1 milyon 200 bin lira para çıktı.

CHP’ye yakın anket şirketinden CHP’yi ayağa kaldıracak anket sonuçları

Yerel seçimlere yaklaşırken büyükşehirlerdeki oy dağılımlarını, ittifakların söylemlerinin belirlediğini söyleyen Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici “Kutuplaştırma yerine sorunları çözmeye dönük söylem adayın puanını arttırıyor. Buna göre; İstanbul, Ankara, Aydın, Hatay Cumhur İttifakı AKP adayları, Adana Cumhur İttifakı MHP adayı, Bursa Millet İttifakı CHP adayı ve Mersin’de İYİ Parti adayının önde olduğu görülüyor”. dedi.

Canan Kaftancıoğlu: İktidara giden yolların taşlarını örecek çalışmayı başlatıyoruz

31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde İstanbul’da tarihi bir başarıya imza atan CHP’nin il yönetimi ve ilçe başkanları, İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda buluştu.

Sovyet generalinin anıtının kaldırılma kararına tepki: Kendini zincirledi

Çekya'nın başkenti Prag'da Mihail Şultz isimli genç bir adam, İkinci Dünya Savaşı'nda Kızıl Ordu’nun 1. Ukrayna Cephesi’nin komutanlığını yapan Sovyetler Birliği Mareşali Ivan Konev’in anıtının kaldırılma planına, anıtın önünde kendini zincirleyerek tepki gösterdi.

Vajina Müzesi ziyaretçilerine kapılarını açıyor

İngiltere'nin başkenti Londra'da bir vajina müzesi açılıyor. Dünyada 'bir ilk' niteliğinde olacak müze, önyargıları yıkmayı ve ziyaretçilerine jinekolojik araştırmalar ışığında bilgiler sunmayı amaçlıyor.

“Mustafa= ?” sorusunu soran Tuğçe Kazaz’tan sevindiren haber! Artık soru sormayacak…

4 kez din değiştirmesiyle bilinen Tuğçe Kazaz, Mustafa Kemal Atatürk’ün adından yola çıkarak, “Neden Mustafacı yok?” diye sordu.

Davutoğlu Meclis’te grup kuracak mı? İşte yanıtı

AKP’den istifa eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yakın ekibinden üst düzey bir yetkili, yeni partinin Meclis’te nasıl bir çalışma yürütmeyi hedeflediğine dair açıklamada bulundu.

AKP’den istifa eden vekil: Perinçek’le AK Parti nasıl aynı kulvarda yürür?

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun AKP'den istifası sonrası kendisi ile birlikte yol yürüyen siyasilerin de istifaları devam ediyor. Davutoğlu'nun istifasının ardından partisinden istifa eden AKP 26. dönem Konya milletvekili Ömer Ünal yeni parti ile ilgili tarih verdi. Yeni partinin Kasım ayında kurulacağını belirten Ünal, "Biz seferden sorumluyuz. Zafer ise Allah'ın takdiridir. Yeni partinin Kasım ayı içinde ilan edileceğini söyleyebiliriz" dedi.

MHP’den MEB’e veryansın! Devlet eliyle bunu yapamazsınız…

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a, 9'uncu sınıflarda okutulan tarih ders kitabında yer alan 'Türklerin İslamiyet'i Kabulü' başlıklı bölümün içeriğine ilişkin mektup gönderdi. Ataman mektubunda, ‘Metinde Kürtlerin Türklerden önce Müslümanlığı kabul ettikleri ifadesi, Kürt tarihinin Türk tarihiyle yarıştırılması gibi art niyetli bir kaygıyı bünyesinde barındırmaktadır’ ifadesine yer verdi.

İddiaları reddetmişlerdi… İBB hedefi 12’den vurdu!

AKP döneminde İBB'nin bazı vakıflara yaptığı yardımlar büyük tartışmalara neden olmuştu. Bugün belediyenin Okçular Vakfı Spor Kulübü Derneği'ne yaptığı maddi yardım ortaya çıktı. Belediyenin kasasından, tek kalemde 1 milyon 200 bin lira para çıktı.