HKP İzmir İl Örgütü emperyalist işgali unutmadı

Halkın Kurtuluş Partisi İzmir İl Örgütü İzmir'in işgalinin yüzüncü yıl dönümünde sokaklardaydı.

Halkın Kurtuluş Partisi İzmir İl Örgütü İzmir’in işgalinin yüzüncü yıl dönümünde sokaklardaydı.

İzmir’de basın açıklaması yapan HKP’liler hem işgali lanetledi, hem de işgalcilere karşı direnişin simgesi Hasan Tahsin’i andı.

Halkın Kurtuluş Partisi İzmir İl Örgütü’nün işgalin yüzüncü yıl dönümünde yaptığı açıklamanın tamamı şu şekilde:

Yüzyıl Önce Başlatılan İşgali Lanetliyoruz!

İşgalcilere İlk Kurşunu Sıkan Hasan Tahsin’i Anıyoruz.

 

Batılı Emperyalistler, bundan yüzyıl önce İzmir’imizi işgal ettiler.

Adına “barış” dedikleri “Paris Barış Konferansı”nda aldılar bu kararı.

Sırtlan yüzlerini gizlemek için de Yunan maskesi takarak kirlettiler güzel vatan topraklarımızı.

Bizzat eğitip donattıkları Yunan ordusu İzmir’e çıkarma yaparken İngiliz, Amerikan gemileri de limanda demirlemişlerdi.

Batılı Emperyalistler, “şark meselesi” adını verdikleri çökkün Osmanlı’yı tarih sahnesinden silme planlarının bir parçası olarak Sevr Antlaşmasını imzalatmışlardı, Osmanlı’ya.

Bu antlaşmaya göre İzmir, sözde Osmanlı’ya bırakılmıştı, fakat Osmanlı’da bu hakkını Yunanistan’da devredecekti.

Silahlarımız teslim edilmiş, Ordularımız terhis edilmişti.

Zamanın hain Osmanlı yöneticileri Sevr’e imzayı basıp geçmişlerdi.

Bu nedenle de Emperyalistlerin kuklası Yunanistan, İzmir’in yönetimine fiilen el koymak için yüzyıl önce bugün tek kurşun atmadan asker çıkarttı, topraklarımıza.

Emperyalist çakalların bu işgal planlarını-ihanetleri önceden gören yurtsever aydınlar da vardı.

“Vatansever Hasan Tahsin” gibi…

İşgalden aylar önce çıkarttığı “Hukuku Beşer Gazetesi”nde; tüm Osmanlı halkını İtilaf Devletlerinin işgaline karşı uyanık olmaya ve vatanı savunmaya çağıran yazılar yazıyordu.

Hasan Tahsin; gazetenin 1 Mayıs 1919 tarihli son sayısında yazdığı son yazısında;

“Artık bugün itibariyle sözde Barış Konferans’ı adı altında düzenlenen konferansın içeriği tamamıyla İtilaf Devletlerinin işgal planlarını hayata geçirmek için hazırladıkları son bir toplantı olduğu ayyuka çıkmıştır.

“Hem de bizleri topraklarımızdan sürmek isteyen bir art niyetle.

“Akli selim, vicdanı selim yurttaşlarım böyle bir hal karşısında itirazımızı tüm Dünya’ya göstermek zorundayız. Ve ben de bugünkü yazımla birlikte başlayan süreçte tüm benliğimi ve mevcudiyetimi İtilaf Devletleri’nin bu art niyetini tüm dünyaya duyurmak için uğraşacağım. Ve artık savaştan yorulmuş tüm vatan evlatlarını da son bir itiraz sürecine katılmaları için kanımın son damlasına kadar davet edeceğim.

“Hadi İzmir’i Yunanlılara vermeyelim. Hadi, İtilaf Devletleri’nin oyunlarına karşı son bir kozumuz olduğunu gösterelim.” diyordu.

Gerçekten de işgal öncesine kadar İzmir’de günlerce protesto gösterilerini örgütlediler. Ülke genelinde kurdukları; “Reddi İlhak Cemiyetleri” ile Emperyalist işgale karşı halkı Kurtuluş Savaşına hazırlamaya başladılar.

15 Mayıs 1919 günü sabah 07:30 sularında karaya çıkan ilk Yunan birliği Efzon alayına karşı; “Olmaz, olamaz!.. Böyle ellerinizi kollarınızı sallayarak memleketimize girmenize izin vermem, veremem” diyerek ilk kurşunu sıkarak korkusuzca “son kozunu” oynadı Vatansever Hasan Tahsin…

Bu ilk kurşun Yunan’lıların işgalini önleyemedi, ama İtilaf Devletleri’nin topraklarından-vatanlarından sürmek istediği savaşlar yorgunu Halka direnme gücü aşıladı.

Emperyalist haydutların Polatlı önlerine kadar derinleştirdikleri işgali kırmak için dört yıllık bir Kurtuluş Savaşı vermek zorunda kaldık.

Sonunda Yunan maskeli Emperyalistler, 09 Eylül 1922’de yine aynı yerde denize döküldüler, yani “geldikleri gibi gittiler”. Giderken de yaktılar, yıktılar, katlettiler. Ama yenildiler.

Halkımız, yüzyıl önce böylesine açık bir işgale karşı çıplak el ve göğüsle direnirken, dost da düşman da belliydi.

Bugün ise ne dost belli ne de düşman…

Daha doğrusu düşman; ülkemizi açık işgal etmektense, yerli işbirlikçileri eliyle yer altı ve yerüstü kaynaklarımıza sahip olmuştur. Özelleştirme-taşeronlaştırma uygulamalarıyla kamu mallarımıza el koymaktalar. Ülkemizin ekonomisini de siyasetini de hukukunu da kültürünü de hep bu batılı emperyalistler belirlemektedir.

Bu emperyalistler yüzyıl sonra, bu kez, Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) adı altında Yeni Sevr’i dayatmaktalar, bize…

Aralarında ülkemizde bulunduğu ve sınırlarını yeniden çizecekleri 22 devletin haritalarını yayımlamaktalar, çekinmeden.

İşte bu nedenle Irak’ta, Afganistan’da, Suriye’de, Libya’da, Yemen’de acımasızca kan dökmekteler.

İşte bu nedenle, yerli hain ve gafiller eliyle her yıl ısıtıp ısıtıp gündeme getirdikleri “Ermeni Soykırımı” yalanı yetmiyormuş gibi, bir de “Pontus Soykırımı” uydurdular.

Bu hainler için 15 Mayıs’tan sonraki 36 saat içinde sadece İzmir’de beşbin Türk’ün katledilmesinin, kadınlara tecavüz edilmesinin bir önemi yok. Çanakkale’de 250 bin, dört yıllık Kurtuluş Savaşında onbinlerce Türk-Kürt-Arap-Çerkez insanımızın emperyalistlerce katledilmesi onların derdine değil.

“Soykırım” yalanlarını, halkların boğazlatılması aracı olarak kullanan Batılı Emperyalistlerin gönüllü piyonlarıdır bunlar. Osmanlı’nın İngiliz hizmetkârlarını aratmayacak kadar sıfır numara AB-D hizmetkârıdır bunlar.

Yüzyıl önce tek kurşun atmadan İzmir’e giren Emperyalistlerin kuklası Yunanistan, yüzyıl sonra yine tek kurşun atmadan Ege’deki vatan topraklarımızı, 18 adamızı ve 1 kayalığı işgal etmiştir. Bu işgal her geçen gün ilhaka dönüştürülmekte, adaların yer altı yerüstü zenginlikleri Yunanistan tarafından gasp edilmektedir. Ağır silahlarla donatılmış adalarda askeri tatbikatlar yapmaktalar. Yani, Vatan topraklarımız yüz yıl önce de Batılı Emperyalistlerin çizmeleri altında kirletiliyordu, bugün de…

AKP hükümeti ise burnumuzun dibindeki vatan topraklarımızın işgalini seyretmektedir. Yaptığımız onca başvuru, açtığımız onca dava hep sonuçsuz kalmaktadır.

Ancak bu oyun bozulacak.

HKP kadroları; Birinci Ulusal Kurtuluş Savaşımızın geleneğini sürdüren ve onu daha da ileri götürüp mantıki sonucuna ulaştırmak için İkinci Kurtuluş Savaşı yürütmektedir.

Emperyalistlerin ve işbirlikçilerinin gerek Türkiye’de gerekse Ortadoğu’daki kirli emellerine, vatan topraklarımızı işgal etmelerine son verilecek ve Halkların eşit ve özgür yaşayacakları; Halkın, Halk Tarafından ve Halk İçin Yönetildiği Demokratik Halk İktidarı kurulacaktır.

Partimizin öncülüğünde kurulacak bu iktidarda Emperyalistler; “GELDİKLERİ GİBİ GİDECEKLER”.

Bu cennet vatanımız; kimsenin kimseyi sömürmediği, halkların barış içinde kardeşçe yaşadığı bir ülke olacaktır. 15.05.2019

HKP İZMİR İL ÖRGÜTÜ

En çok okunan haberler

İddiaları reddetmişlerdi… İBB hedefi 12’den vurdu!

AKP döneminde İBB'nin bazı vakıflara yaptığı yardımlar büyük tartışmalara neden olmuştu. Bugün belediyenin Okçular Vakfı Spor Kulübü Derneği'ne yaptığı maddi yardım ortaya çıktı. Belediyenin kasasından, tek kalemde 1 milyon 200 bin lira para çıktı.

AKP’li yazar: Bu ülkeyi biz Araplaştıracağız, büyükşehirlerde Arap Mahalleleri kuracağız

Daha önce Andımız'ı 'Bölücülük' olarak nitelendiren AKP'li yazar Müfid Yüksel, "Bu ülkeyi biz Araplaştıracağız. Büyükşehirlere Arap mahalleleri kuracağız" dedi.

Avukatı da Erdoğan’ı terk etti: ‘Düzelir’ dedik daha da kötüye gitmeye başladı…

Erdoğan’ın, Pınarhisar Cezaevi’nde kaldığı günlerde avukatlığını yapan AKP eski Kırklareli Milletvekili Şenol Gürşan "Düzelmeyi bırakın, daha da kötüye gitmeye başladı. Gelinen noktada ekonomi ortada.” diyerek ayrılık kararı verdiğini açıkladı.

“Erdoğan’ın diploması yok” diyen yazara şok!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasına ilişkin 'Diplomasız' adlı kitabı yazan Ergün Poyraz'a dava açıldı.

CHP’ye yakın anket şirketinden CHP’yi ayağa kaldıracak anket sonuçları

Yerel seçimlere yaklaşırken büyükşehirlerdeki oy dağılımlarını, ittifakların söylemlerinin belirlediğini söyleyen Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici “Kutuplaştırma yerine sorunları çözmeye dönük söylem adayın puanını arttırıyor. Buna göre; İstanbul, Ankara, Aydın, Hatay Cumhur İttifakı AKP adayları, Adana Cumhur İttifakı MHP adayı, Bursa Millet İttifakı CHP adayı ve Mersin’de İYİ Parti adayının önde olduğu görülüyor”. dedi.

Tamince davasında Saray ile atadığı Bakan karşı karşıya!

Hakkındaki dört soruşturma dosyası da kapatılan iş adamı Fettah Tamince hakkında dün Adalet Bakanlığı önemli bir adım atıp dosyayı yeniden açmıştı. Tamince'yi kapatılan dosyalarda Cumhurbaşkanlığı avukatları savunmuştu. Yeni dosyada da savunup savunmayacakları merak konusu oldu. Hakim Osman Kaçmaz 'Tamince'yi kimler koruyor?' diye sordu.

Ekrem İmamoğlu 90’da 90’a taktı!

Tartışmalı çıkışlarıyla bilinen İlahiyatçı Nurettin Yıldız, bu kez de kadınların kaç kilometre araç süreceğine karıştı. Yıldız'ın açıklamaları Türkiye'nin gündemine otururken en sağlam yanıt İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan geldi. 

FOX tedbiri elden bırakmıyor… Mucize Doktor dizisinde osuruğu sansürlediler!

FOX TV'de sezonun iddialı dizilerinden Mucize Doktor'da RTÜK korkusu "osuruk" kelimesini sansürletti. 

Tuzla’daki fabrikayı PKK yandaşları mı yaktı?

İstanbul Tuzla’da kimyasal maddelerin üretildiği fabrikada çıkan yangını Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) üstlendi. Eylem resmi ve bağımsız kaynaklarca henüz doğrulanmadı

AKP’de istifa dalgası sürüyor

AKP Sultanbeyli Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Çelik ve ekibi partiden istifa etti.

Eren Erdem cezaevinde hangi kanalı izliyor?

TBMM heyeti Silivri Cezaevi’nde inceleme yaptı. Heyette bulunan CHP Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Silivri’deki izlenimlerini aktardı. Hakverdi, IŞİD, FETÖ koğuşlarındaki durumu, konuşulanları paylaştı. Heyet cezaevinde Eren Erdem, Ahmet Altan, Selçuk Kozağaçlı’yı da ziyaret etti.

Tuzla’daki yangında havaya yayılan kimyasal ne olacak?

İstanbul Tuzla’da kimyasal üretim yapan bir fabrikada çıkan yangın sonucu çevreye yoğun miktarda kimyasal yayıldı. Meteorolojinin yarınki yağış uyarısı havaya karışan kimyasalların yağışla yeryüzüne ineceği kuşkusunu doğurdu. Bu şüphe üzerine meteorolojiden açıklama yapıldı. Meteorolojiye göre risk yok ancak uzmanlar kesin konuşmak için yayılan kimyasalların ne olduğunun bilinmesi gerektiğini söylüyor.

CHP’li Tanal “Solcu geçinip bara pavyona gitmez, kahvede pişbirik oynamazdım” diyen Ali Karahasanoğlu’nun ağzının payını böyle verdi

Akit yazar Ali Karahasanoğlu kendisine yönelik eleştirilere "Ben solcu geçinip bara pavyona gitmezdim" diye yanıt verdi, CHP'li Mahmut Tanal gecikmeden ağzının payını verdi.