Halkweb Haber Merkezi

İzmir Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde normalde bugün düzenlenmesi planlanan Hukuk Alemi tarafından düzenlenecek Hukuk Konferansı kültür merkezi tarafından iptal edildi.

Konferansa Prof.Dr. Akça Toprak ERGÖNEN, Prof.Dr. Muhammet ÖZEKES, Prof.Dr. Hikmet Sami TÜRK, Prof.Dr. Mustafa Ruhan ERDEM, Av. Begüm GÜREL gibi isimler katılacaktı.

Cezaevlerinde 111 kişinin öldürülüp yüzlerce insanın yaralandığı 19 Aralık (Hayata Dönüş) operasyonunun sorumluları arasında gösterilen Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk’ün de konuşmacılar arasında yer alması nedeniyle etkinlik iptal edildi.

İzmir Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“İzmir Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde 23 Mart 2019 Cumartesi günü Hukuk Alemi isimli yapı tarafından bir “hukuk konferansı düzenlemek üzere kiralanan salında yapılacak etkinliğin, etkinlikten yalnızca bir gün önce duyurulan içeriğinde, etkinliğe 19 Aralık katliamının baş sorumlularından dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk’ün de katılacağı ortaya çıkmıştır.

Hikmet Sami Türk’ün Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nin herhangi bir binasına giremeyeceğini, tüm kamuoyu gibi etkinliği düzenleyenlerin de bilmesi gerekir. Ülkemiz devrimci mücadelesine yönelik insanlık dışı saldırılardan birinin sorumlularının, halkımızın ve tüm ilericilerin kavgasının yanında olan Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde yeri yoktur, olamaz.

Söz konusu etkinlik iptal edilmiştir.”