Herkes ters köşe oldu, Fatih Portakal “bu işte bir gariplik var” dedi… YSK’nın Büyükçekmece kararının arkasındaki plan ne?

FOX Ana Haber sunucusu Fatih Portakal Yüksek Seçim Kurulu'nun Büyükçekmece kararına ilişkin 'bir gariplik var' dedi.

Halkweb Haber Merkezi

FOX Ana Haber sunucusu Fatih Portakal Yüksek Seçim Kurulu’nun Büyükçekmece kararına ilişkin ‘bir gariplik var’ dedi.

AKP, Büyükçekmece’de seçmenlerin taşınarak usuzsüzlük yapıldığı gerekçesiyle olağanüstü itiraz hakkını kullanmıştı. YSK, Büyükçekmece’de seçimin iptaline dair olan görüşmenin ertelediğini ve İstanbul ile Büyükçekmece’ye ilişkin iptal talebinin birlikte değerlendirileceğini açıkladı.

2014’TEKİ YSK KARARI

YSK’nın kararını değerlendiren Fatih Portakal “Bu işte bir gariplik var” dedi. Portakal “YSK’nın ilkelerinin 256’ıncı maddesi ‘Kesinleşmiş seçmen kütüklerindeki usulsüzlük iddialarına dayanılarak, mazbatanın veya seçimin iptali istenemez’ diyor. 2014’te YSK bu kararı uyguladı. Ancak bu kez kesinleşmiş seçmen kütüklerine rağmen ‘hayır şimdi karar vermeyeceğim birkaç gün sonra karar vereceğim’ dedi” ifadeleriyle YSK kararını eleştirdi.

Büyükçekmece’de polisin “Oy kullandın mı?” diye sorduğu 5 buçuk yaşındaki Atilla: “Ben oy kullanmayı bilmem, sokakta oyun oynamayı bilirim”

YKS KORKUYOR MU? 

Portakal Yüksek Seçim Kurulu’nun Büyükçekmece kararının perde arkası için ise Ankara’daki FOX TV Ankara Temsilcisi Engin Yılmaz’a bağlandı. Portakal, Ankara’daki FOX Yılmaz’a “bu kararı nasıl yorumluyorsun” diye sordu ve ekledi; “YSK korkuyor mu?”

Yılmaz bu soruya “YSK son yıllarda çok tartışılıyor ama YSK üyeleri Danıştay’da, Yargıtay’da görev almış hakimler” diye yanıt verdi.

Yılmaz, YSK’nın AKP’den henüz gelmeyen İstanbul itirazı ile Büyükçekmece’yi birlikte değerlendirmeye alacağını bu yüzden kararın ertelendiğinin bilgisini aktardı.

Yılmaz Ankara’da konuşulan iki farklı senaryoyu şu şekilde aktardı:

  • Eğer YSK Büyükçekmece’de “usulsüzlük yoktur” kararı verseydi AK Parti’nin İstanbul’daki itirazının önünü kapatmayacaktı ama etkileyecek bir karar olacaktı.
  • Eğer Büyükçekmece’de bir usulsüzlük olduğunu kabul etseydi bu itirazı yerinde bulup seçimi iptal etseydi şöyle yorumlanacaktı; Demek ki İstanbul seçimlerinin iptali için bir gösterge. YSK o yüzden ikisini birlikte değerlendirmek istedi.
  • YSK Ankara’da konuşulmayan bir senaryoyu devreye soktu. Herkes bugün Büyükçekmece kararını bekliyordu.

İŞTE O ANLAR: 

İTİRAZ REDDEDİLSEYDİ HER ŞEY BİTER MİYDİ?

Portakal Yılmaz’ın verdiği bilgiler üzerine “YSK 2014’te kararını uygulasaydı, AKP’nin Büyükçekmece itirazını reddetseydi, her şey bitmiş olmayacak mıydı?” diye sordu.

Yılmaz ise “Her şey bitmeyecek olmayacaktı, AKP’nin İstanbul için ‘Olağanüstü İtiraz Hakkı’ saklı kalacaktı” yanıtını verdi.

Bunun üzerine Portakal “Yüksek Seçim Kurulu kendisini baskı altında hissediyor olabilir mi sorusunu” yöneltti.

Engin Yılmaz bu soruya da “YSK kararları kesindir, hiçbir itiraz merci yok. Bugüne kadar tartışmalı kararları da oldu, mühürsüz oyların kabul edilmesi onlardan biriydi. Bundan sonraki kararları da çok tartışılacak. İstanbul seçimleri yenilensin derse muhalefet yenilenmesin derse iktidar tarafından tepki olacak. Baskı olur mu olmaz mı kamuoyunun takdirine bırakıyorum” dedi.

“Seçimde aktif rol almış bakanlar YSK üyelerini arıyor”

 

 

En çok okunan haberler

Yaşar Okuyan’dan “FETÖ’nün siyasi ayağı CHP’dir” diyen Mehmet Metiner’e: Hastır lan!

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı CHP'li Yaşar Okuyan "FETÖ'nün siyasi ayağı CHP'dir" diyen AKP'li eski vekil Mehmet Metiner'e çok sert yanıt verdi. 

Müdahale edilemedi… Hasankeyf yanıyor!

Batman'ın Hasankeyf ilçesinde yangın çıktı. Tarihi yerleşim alanındaki yangın yerine itfaiye ekiplerinin ulaşmakta zorluk yaşadığı belirtildi.

‘Kayıp neslin’ fotoğrafı: 4 işlem yapamıyor, Türkçe konuşamıyor, kalbin yerini bilmiyor

Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye genelinde binlerce 4'üncü ve 8'inci sınıf öğrencisine yönelik yapılan "ABİDE" eğitim araştırmasının veri analizleri tamamladı.

Süleyman Soylu’nun hedefindeki türbanlı direnişçi açlık grevine başladı

Ankara Yüksel Caddesi’nde yapılan bir eyleme destek verdiği sırada bir polisin cinsel saldırısına maruz kalan Merve Demirel, hakkında ‘savcılık tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltı kararı var’ denilerek 12 Temmuz gecesi gözaltına alındı.

AKP’li televizyoncuya Hollanda’da Suriyeli şoku: Paylaşmazdım yine ama kanıma dokundu

Hükümete yakın gazetecilerden Latif Şimşek, Hollanda ziyareti sırasında yaşadığı olayı anlattı.

Kılıçdaroğlu hakkında yeni fezleke

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Cemal Kaşıkçı cinayetini biliyordun. Katilleri serbest bıraktın" sözleri nedeniyle CHP lideri Kılıçdaroğlu hakkında fezleke hazırlandı. Fezleke önce Adalet Bakanlığı'na sonra da Meclis'e gönderildi.

Meral Akşener’den Erdoğan’a: Kulağına kim ne fısıldadı da FETÖ ile birlikte yol yürüdün

İYİ Parti lideri Meral Akşener, FETÖ soruşturmalarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ayda 22 bin 500 TL maaş alan vekiller 200 günde sadece 64 gün çalıştı: 74 günlük yeni tatil başlıyor

Ayda 22 bin lira maaş alan milletvekilleri Ocak ayından bu yana sadece 64 gün çalıştı. Meclis yeniden tatile giriyor.

“Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın 5 aylık harcaması 1 milyar TL’yi aştı”

Veli Ağbaba, Saray’ın 2019 yılının ilk 5 aydaki harcamasının 1 milyar TL’yi aştığını hatırlatarak, Türkiye’nin tarihin en büyük ekonomik krizi ile karşı karşıya olduğunu belirtti ve Saray’a ayrılan bütçeyi eleştirdi.

Canan Kaftancıoğlu’nun belgeseli çekildi

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun yaşamını konu alan belgesel yayınlandı.

Müdahale edilemedi… Hasankeyf yanıyor!

Batman'ın Hasankeyf ilçesinde yangın çıktı. Tarihi yerleşim alanındaki yangın yerine itfaiye ekiplerinin ulaşmakta zorluk yaşadığı belirtildi.

Gökhan Özoğuz bu fotoğrafı paylaşanlara ‘yeter artık’ dedi

Toplumsal sorunlara karşı duyarlı yaklaşımı nedeniyle iktidar çevrelerinin sık sık hedef aldığı Athena Gökhan sosyal medya hesabından isyan etti. 1993 yılında çekilmiş bir görüntüsü üzerinden kendisine yönelik çirkin yorumlara yanı veren Gökhan Özoğuz "Artık yeter" dedi. 

AKP’li televizyoncuya Hollanda’da Suriyeli şoku: Paylaşmazdım yine ama kanıma dokundu

Hükümete yakın gazetecilerden Latif Şimşek, Hollanda ziyareti sırasında yaşadığı olayı anlattı.