Herkes ters köşe oldu, Fatih Portakal “bu işte bir gariplik var” dedi… YSK’nın Büyükçekmece kararının arkasındaki plan ne?

FOX Ana Haber sunucusu Fatih Portakal Yüksek Seçim Kurulu'nun Büyükçekmece kararına ilişkin 'bir gariplik var' dedi.

Halkweb Haber Merkezi

FOX Ana Haber sunucusu Fatih Portakal Yüksek Seçim Kurulu’nun Büyükçekmece kararına ilişkin ‘bir gariplik var’ dedi.

AKP, Büyükçekmece’de seçmenlerin taşınarak usuzsüzlük yapıldığı gerekçesiyle olağanüstü itiraz hakkını kullanmıştı. YSK, Büyükçekmece’de seçimin iptaline dair olan görüşmenin ertelediğini ve İstanbul ile Büyükçekmece’ye ilişkin iptal talebinin birlikte değerlendirileceğini açıkladı.

2014’TEKİ YSK KARARI

YSK’nın kararını değerlendiren Fatih Portakal “Bu işte bir gariplik var” dedi. Portakal “YSK’nın ilkelerinin 256’ıncı maddesi ‘Kesinleşmiş seçmen kütüklerindeki usulsüzlük iddialarına dayanılarak, mazbatanın veya seçimin iptali istenemez’ diyor. 2014’te YSK bu kararı uyguladı. Ancak bu kez kesinleşmiş seçmen kütüklerine rağmen ‘hayır şimdi karar vermeyeceğim birkaç gün sonra karar vereceğim’ dedi” ifadeleriyle YSK kararını eleştirdi.

Büyükçekmece’de polisin “Oy kullandın mı?” diye sorduğu 5 buçuk yaşındaki Atilla: “Ben oy kullanmayı bilmem, sokakta oyun oynamayı bilirim”

YKS KORKUYOR MU? 

Portakal Yüksek Seçim Kurulu’nun Büyükçekmece kararının perde arkası için ise Ankara’daki FOX TV Ankara Temsilcisi Engin Yılmaz’a bağlandı. Portakal, Ankara’daki FOX Yılmaz’a “bu kararı nasıl yorumluyorsun” diye sordu ve ekledi; “YSK korkuyor mu?”

Yılmaz bu soruya “YSK son yıllarda çok tartışılıyor ama YSK üyeleri Danıştay’da, Yargıtay’da görev almış hakimler” diye yanıt verdi.

Yılmaz, YSK’nın AKP’den henüz gelmeyen İstanbul itirazı ile Büyükçekmece’yi birlikte değerlendirmeye alacağını bu yüzden kararın ertelendiğinin bilgisini aktardı.

Yılmaz Ankara’da konuşulan iki farklı senaryoyu şu şekilde aktardı:

  • Eğer YSK Büyükçekmece’de “usulsüzlük yoktur” kararı verseydi AK Parti’nin İstanbul’daki itirazının önünü kapatmayacaktı ama etkileyecek bir karar olacaktı.
  • Eğer Büyükçekmece’de bir usulsüzlük olduğunu kabul etseydi bu itirazı yerinde bulup seçimi iptal etseydi şöyle yorumlanacaktı; Demek ki İstanbul seçimlerinin iptali için bir gösterge. YSK o yüzden ikisini birlikte değerlendirmek istedi.
  • YSK Ankara’da konuşulmayan bir senaryoyu devreye soktu. Herkes bugün Büyükçekmece kararını bekliyordu.

İŞTE O ANLAR: 

İTİRAZ REDDEDİLSEYDİ HER ŞEY BİTER MİYDİ?

Portakal Yılmaz’ın verdiği bilgiler üzerine “YSK 2014’te kararını uygulasaydı, AKP’nin Büyükçekmece itirazını reddetseydi, her şey bitmiş olmayacak mıydı?” diye sordu.

Yılmaz ise “Her şey bitmeyecek olmayacaktı, AKP’nin İstanbul için ‘Olağanüstü İtiraz Hakkı’ saklı kalacaktı” yanıtını verdi.

Bunun üzerine Portakal “Yüksek Seçim Kurulu kendisini baskı altında hissediyor olabilir mi sorusunu” yöneltti.

Engin Yılmaz bu soruya da “YSK kararları kesindir, hiçbir itiraz merci yok. Bugüne kadar tartışmalı kararları da oldu, mühürsüz oyların kabul edilmesi onlardan biriydi. Bundan sonraki kararları da çok tartışılacak. İstanbul seçimleri yenilensin derse muhalefet yenilenmesin derse iktidar tarafından tepki olacak. Baskı olur mu olmaz mı kamuoyunun takdirine bırakıyorum” dedi.

“Seçimde aktif rol almış bakanlar YSK üyelerini arıyor”

 

 

Erdoğan’dan ‘Kemalistler darbe yapabilir’ diyen yandaşlara ayar: Herhalde bunlar pek yiyip içemiyor, gezip tozamıyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni darbe söylentilerine ilişkin "Böyle bir şeye siz inanıyor musunuz? Bunlar tamamen bir kumpanya. Bu kampanyaya da maalesef doluşa gelip sizin gibi, hakikaten saygın olan gazeteci arkadaşlarımızın bu oyuna gelmelerini anlamakta zorlanıyorum." diye konuştu. Osman Kavala'ya, Gezi olaylarına ilişkin davanın ardından başka bir soruşturma nedeniyle tekrar gözaltı kararı verildiği ve bunun üzerine yargıya yönelik eleştirilen bulunduğunun ifade edilmesi üzerine de Erdoğan, bu eleştirilere katılmadığını dile getirdi.

Müfettişler ortaya çıkardı: Gökçek’e ihaleye fesat soruşturması

Ankara Büyükşehir Belediyesi müfettişleri, 2005'te alınan özelleştirme kararına rağmen Belbeton A.Ş.’ye özelleştirme gerçekleşmeden önce milyonluk yatırımlar yapıldığı, protokole göre Belediye’ye vermesi gereken kârın Meclis Kararları alınarak şirketin sermayesine eklendiğini ortaya çıkardı. Raporda, oluşan 16 milyon 241 bin 345 dolar zararın eski Belediye Başkanı Melih Gökçek, encümenler, ilgili bürokratlardan tazmini için dosyanın hukuk müşavirliğine gönderileceği de yer aldı.

Ekrem İmamoğlu o kararın ardından çileden çıktı: İsyan ediyorum

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sarıyer Belediyesi'ne yaptığı ziyaretin ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtla

Devlet Bahçeli’nin İYİ Parti mesajının altında ne yatıyor?

MHP lideri Bahçeli'nin İYİ Parti'deki istifalarla ilgili mesajının altından Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın yeni partileri çıktı.

Nuh Mete Yüksel’den soruyu soran muhabire: Erdoğan gerekirse yargılanmalı… Beni içeri attıracaksın!

Eski Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcısı Nuh Mete Yüksel, FETÖ'nün siyasi ayağı tartışması konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.
209,638BeğenenlerBeğen
4,902TakipçilerTakip Et