Herkes ters köşe oldu, Fatih Portakal “bu işte bir gariplik var” dedi… YSK’nın Büyükçekmece kararının arkasındaki plan ne?

FOX Ana Haber sunucusu Fatih Portakal Yüksek Seçim Kurulu'nun Büyükçekmece kararına ilişkin 'bir gariplik var' dedi.

Halkweb Haber Merkezi

FOX Ana Haber sunucusu Fatih Portakal Yüksek Seçim Kurulu’nun Büyükçekmece kararına ilişkin ‘bir gariplik var’ dedi.

AKP, Büyükçekmece’de seçmenlerin taşınarak usuzsüzlük yapıldığı gerekçesiyle olağanüstü itiraz hakkını kullanmıştı. YSK, Büyükçekmece’de seçimin iptaline dair olan görüşmenin ertelediğini ve İstanbul ile Büyükçekmece’ye ilişkin iptal talebinin birlikte değerlendirileceğini açıkladı.

2014’TEKİ YSK KARARI

YSK’nın kararını değerlendiren Fatih Portakal “Bu işte bir gariplik var” dedi. Portakal “YSK’nın ilkelerinin 256’ıncı maddesi ‘Kesinleşmiş seçmen kütüklerindeki usulsüzlük iddialarına dayanılarak, mazbatanın veya seçimin iptali istenemez’ diyor. 2014’te YSK bu kararı uyguladı. Ancak bu kez kesinleşmiş seçmen kütüklerine rağmen ‘hayır şimdi karar vermeyeceğim birkaç gün sonra karar vereceğim’ dedi” ifadeleriyle YSK kararını eleştirdi.

Büyükçekmece’de polisin “Oy kullandın mı?” diye sorduğu 5 buçuk yaşındaki Atilla: “Ben oy kullanmayı bilmem, sokakta oyun oynamayı bilirim”

YKS KORKUYOR MU? 

Portakal Yüksek Seçim Kurulu’nun Büyükçekmece kararının perde arkası için ise Ankara’daki FOX TV Ankara Temsilcisi Engin Yılmaz’a bağlandı. Portakal, Ankara’daki FOX Yılmaz’a “bu kararı nasıl yorumluyorsun” diye sordu ve ekledi; “YSK korkuyor mu?”

Yılmaz bu soruya “YSK son yıllarda çok tartışılıyor ama YSK üyeleri Danıştay’da, Yargıtay’da görev almış hakimler” diye yanıt verdi.

Yılmaz, YSK’nın AKP’den henüz gelmeyen İstanbul itirazı ile Büyükçekmece’yi birlikte değerlendirmeye alacağını bu yüzden kararın ertelendiğinin bilgisini aktardı.

Yılmaz Ankara’da konuşulan iki farklı senaryoyu şu şekilde aktardı:

  • Eğer YSK Büyükçekmece’de “usulsüzlük yoktur” kararı verseydi AK Parti’nin İstanbul’daki itirazının önünü kapatmayacaktı ama etkileyecek bir karar olacaktı.
  • Eğer Büyükçekmece’de bir usulsüzlük olduğunu kabul etseydi bu itirazı yerinde bulup seçimi iptal etseydi şöyle yorumlanacaktı; Demek ki İstanbul seçimlerinin iptali için bir gösterge. YSK o yüzden ikisini birlikte değerlendirmek istedi.
  • YSK Ankara’da konuşulmayan bir senaryoyu devreye soktu. Herkes bugün Büyükçekmece kararını bekliyordu.

İŞTE O ANLAR: 

İTİRAZ REDDEDİLSEYDİ HER ŞEY BİTER MİYDİ?

Portakal Yılmaz’ın verdiği bilgiler üzerine “YSK 2014’te kararını uygulasaydı, AKP’nin Büyükçekmece itirazını reddetseydi, her şey bitmiş olmayacak mıydı?” diye sordu.

Yılmaz ise “Her şey bitmeyecek olmayacaktı, AKP’nin İstanbul için ‘Olağanüstü İtiraz Hakkı’ saklı kalacaktı” yanıtını verdi.

Bunun üzerine Portakal “Yüksek Seçim Kurulu kendisini baskı altında hissediyor olabilir mi sorusunu” yöneltti.

Engin Yılmaz bu soruya da “YSK kararları kesindir, hiçbir itiraz merci yok. Bugüne kadar tartışmalı kararları da oldu, mühürsüz oyların kabul edilmesi onlardan biriydi. Bundan sonraki kararları da çok tartışılacak. İstanbul seçimleri yenilensin derse muhalefet yenilenmesin derse iktidar tarafından tepki olacak. Baskı olur mu olmaz mı kamuoyunun takdirine bırakıyorum” dedi.

“Seçimde aktif rol almış bakanlar YSK üyelerini arıyor”

 

 

En çok okunan haberler

Ders kitabından Mahmut Tuncer çıktı: Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Halay ise her yere

Günay Yayınları'ndan çıkan ve mantık sorularını içeren bir kitapta, şarkıcı Mahmut Tuncer'in sözlerine yer verilen bölüm sosyal medyada tepki topladı. Günay Yayınları konuya ilişkin açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Saadet Partisi’ne ‘birleşelim’ teklifi

Hürriyet gazetesinin yandaş yazarı Abdülkadir Selvi, geçen hafta yaptıkları görüşmede Erdoğan’ın Saadet Partisi Lideri Temel Karamollağlu’na “Birlikte çalışmayı” teklif ettiğini, ancak üstü kapalı ret yanıtı aldığını öne sürdü.

Ceylan Ertem “y.rrak gibi” hakaretine isyan etti: Her gün hakkımızda…

Alternatif müziğin dikkat çeken isimlerinden Ceylan Ertem, sosyal medyada kendisine edilen küfürlere isyan etti. 

Erdoğan’ın diploması incelemeye alındı

Korkusuz yazarı Can Ataklı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın tartışılan üniversite diplomasının AİHM tarafından incelemeye alındığını duyurdu.

AKP’de istifalar yağmur gibi: Yanılmışız, Allah affetsin

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 3 eski milletvekili ile istifa etmesinden sonra AKP’de istifalar hızla gelmeye başladı. Geçmişte milletvekili, il başkanı, belediye başkanı olarak partide görev alan isimler tek tek istifalarını verip, ayrılıyor. Sosyal medya hesabından ‘siyasi parti üyeliğiniz sonlandırılmıştır’ belgesi paylaşan isimlerden eski belediye başkanı Emin Özden, “Allah bir daha 1994’de oğluma ismini verecek kadar politik bir faniyi şaşırtıp sevdirmesin. Yanılmışız rabbim affetsin” notunu paylaştı.

MEB’den ‘Mahmut Tuncer’ açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı, şarkıcı Mahmut Tuncer'e ait görselin bulunduğu kitaba ilişkin açıklama yaptı.

Beyaz tülbentli annelerden AKP önünde eylem: Gözaltılar var!

Diyarbakır’da beyaz tülbentli anneler, AKP Diyarbakır İl Başkanlığı önüne gelerek oturma eylemi başlattı.

Makam odasında hasta hayvanları tedavi eden müdür sürüldü

Rize'de, anneleri ölen, yaralı ya da bitkin haldeki kedileri makam odasında tedavi edip, bakımlarını sağlayan ve iyileşenleri sahiplendiren Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Rukiye Yılmaz hakkında, hayvanlardan ve kokudan rahatsız olanların şikâyeti üzerine inceleme başlatıldı.

18 milyon liralık zarar sorumlulardan tahsil edilecek

Sayıştay, İSKİ'nin bazı şirketler, kulüpler, dernek ve vakıflar ile bazı kişilere indirimli su tarifesi uygulamasını araştırdı.

Kulp Belediyesi’ne kayyım atandı

Diyarbakır’ın Kulp İlçe Belediyesi’ne İlçe Kaymakamı Mustafa Gözlet kayyım olarak atandı.

Yandaş yazar: ‘Birkaç gündür yargıda işler tuhaflaştı… Yargıyı dizayn eden ‘o’cular, ‘bu’cular kim?’

17 Aralık operasyonları sonrası hükümet yargıda Gülenci grupları 'temizlemek' için Yargıda Birlik Platfomu'nun kurulmasını desteklemişti.

TRT’de ‘istihdam fazlası’ oyunu

TRT'de istihdam fazlası denilerek kurumda görev yapan birçok deneyimli isim başka kurumlara gönderilirken, son 14 ayda 1422 kişi işe alındı.