Her şeye zam geldi anladık da bari bu çocuklara yapmasaydınız!

208,719BeğenenlerBeğen
7,632TakipçilerTakip Et

Kredi yurtlar kurumundaki fiyat artışlarına değinen Bedri Yaşar; “KYK’da kalan çocuklarımız dahi bu zamlardan etkilendi. Ekmek ücretsizken 25 kuruş, Tavuk 4 TL iken 5,25, Çorba ve Pilav 2 TL iken 2,5, Kuru Fasulye 2,5 TL iken 3,5, Makarna 2,25 iken 2,75 TL oldu. Bu zamlara karşılık akşam yemeği beslenme yardımına sadece 1 TL zam yapıldı. Bu çocuklarımızın birçoğunun aileleri asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışıyor. Ama bu yapılan zam, yaşatılan mağduriyet ‘sosyal devlet’ ilkesiyle uyuşmuyor. Acilen önlem alınması gerekiyor. Doların 6.30’a ulaştığı günümüzdeki ekonominin gidişatındaki aksaklığı görmemek mümkün değil. Bu aksaklığa mahal vermemek ve vatandaşımızı daha fazla mağdur etmemek için ülkenin ekonomi politikaları konusunda uzman yardımı alması gerekiyor” sözleriyle ekonomideki aksaklıklara ve yapılan zamlara tepki gösterdi.

EKMEK PARAYLA…

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen ise, KYK yurtlarında öğrencilere ekmeğin paralı verilmeye başlanması iddialarını TBMM Gündemine taşıdı.

CHP’li Antmen, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği önergesinde “Sarayda ejder meyvesi ikram edileceğine ve 400 milyon dolara lüks uçak alınacağına öğrencilerimize gıda yardımının arttırılması hem ülkemiz hem geleceğimiz gem de gençlerimiz açısından daha yararlı değil midir? Bu yönde bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?” sorusunu yöneltti.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nun 6 Eylül 2018 tarihinde Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne bağlı yurt ücretlerinde herhangi bir zam yapılmayacağını söylediğini belirten CHP’li Vekil “Sayın Bakanın bu açıklamasından 13 gün sonra KYK yurtlarında ekmek başta olmak üzere birçok gıda ürününe zam yapıldı” dedi.

Üniversitelerde yeni eğitim dönemi açılırken, KYK yurtlarında yemek ücretlerine yüzde 30’u aşan oranlarda zam yapıldığı bilgisini veren Antmen “Yine tarafımıza iletilen bilgi ve iddialara göre ekmek ücretsizken 25 kuruş, Tavuk 4 TL iken 5,25, Çorba ve Pilav 2 TL iken 2,5, Kuru Fasulye 2,5 TL iken 3,5, Makarna 2,25 iken 2,75 TL olmuştur” ifadelerini kullandı.

Antmen’in önergesinde yer alan sorular şu şekilde;

– Bahsi geçen iddialar doğru mudur? Yurtlarda kalan öğrencilerden ekmek için ücret alınmaya başlanmış mıdır?

– Son 1 yılda yurtlarda yemeğe yapılan zamlar nedir? Yine son 1 yılda öğrencilere ne kadar gıda desteği verilmektedir? İki artış arasındaki genel fark ne kadardır?

– 2003 ila 2018 yılları arasında yurt ücretleri ne kadardır? 2003 ila 2018 yılları arasında öğrencilere yapılan gıda yardımı ne kadardır?

– 2002 ila 2018 yılları arasında Kredi Yurtlar Kurumu’na müracaat eden ancak herhangi bir devlet yurduna yerleştirilmeyen öğrenci sayısı yıllara göre kaçtır?

– 2018 yılı itibariyle Türkiye’de toplamda yurt ve yatak açığı sayısı kaçtır? Bahsi geçen açıkları kapatmanın toplam maliyeti ne kadardır? Konuyla ilgili hangi çalışmalar yürütülmektedir?

– Sarayda ejder meyvesi ikram edileceğine ve 400 milyon dolara lüks uçak alınacağına öğrencilerimize gıda yardımının arttırılması hem ülkemiz hem geleceğimiz gem de gençlerimiz açısından daha yararlı değil midir? Bu yönde bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?

Salgın günlerinde yokları oynayan Kızılay hakkında korkutan çıkış: Güven azaldıkça kan sıkıntısı bile çıkabilir

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek Fatma Karaağaç'la Gündem Özel'de koronavirüs salgınına ilişkin iktidarın aldığı önlemler yeterli mi? İktidar kontrolü kaybetti denilebilir mi? Sorularını yanıtladı. Zeyrek, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın umreciler konusunda Sağlık Bakanlığı'nı zor durumda bıraktığını dile getirdi.

“Herbokologlar”

Tacettin Çolak yazdı...

Diyanet de Bilim Kurulu’na alınsın’ talebi!

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, yaptığı yazılı açıklamada Koronavirüs Bilim Kurulu’nda Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan bir temsilcinin olmasını istedi.
208,719BeğenenlerBeğen
7,632TakipçilerTakip Et