Haydarpaşa’da parça parça yağma hazırlığı

Koruma Kurulu, Haydarpaşa Garı arazisindeki bazı taşınmazların yıkılmasına karar verdi. Kararla birlikte alanın ticari işletmelere devrinin yolu açıldı.

Kadıköy İbrahimağa Mahallesi sınırları içerisinde yer alan ve mülkiyeti TCDD’ye ait olan bazı taşınmazların TCDD 1. Bölge Emlak Servis Müdürlüğü’nün talebi üzerine Haydarpaşa Garı Kültür Bakanlığı’na devredilmesi kabul edildi.

Müdürlüğün talebini değerlendiren 5 Numaralı Korumu Kurulu 240 ada 16 parselde yer alan bazı yapıların ve açık alanların “Gençlik Sanat Etkinlik Alanı” olarak kullanılmasına olur verdi. Koruma Kurulu 41-50-51-82-103 ve 118 numaralı yapıların yıkılmasına, aynı zamanda 38-47 ve 49 numaralı yapıların ise yerinde incelenmesine karar verdi.

Söz konusu alanda yer alan bazı lojmanların ise acilen boşaltılması istendi.

YIKIM KARARI
Gazete Kadıköy‘den Erhan Demirtaş’ın haberine göre, Koruma Kurulu’nun karar yazısında şu ifadelere yer verildi:

“Haydarpaşa Garı ve Çevresi Kentsel Tarihi Sit Alanı sınırları içinde kalan, 240 ada 16 parselde 41-50-51-82-103 ve 118 numaralı yapıların yıkılmasında 2683 sayılı yasa açısından sakınca bulunmadığına, çalışmanın ilgili müze denetiminde yapılmasına, 38-47-49 numaralı yapılara ilişkin kurulumuz üyelerince yerinde inceleme yapılmasına karar verildi.”

2006’DA TESCİLLENMİŞTİ
TCDD mülkiyetine ait 390 bin 699 metrekarelik alandaki eski ve yeni istasyon binaları ile gar lojmanları 5 Numaralı Koruma Kurulu’nun 26.04.2006 tarih ve 85 sayılı kararıyla kentsel ve tarihi SİT alanı ilan edilmişti.

‘BAKANLIK’ ADI ALTINDA SERMAYEYE KAYNAK
Haydarpaşa Dayanışması’ndan Tugay Kartal konuyla ilgili açıklama yaptı. Kartal, söz konusu taşınmazların ilerde özel şirketlere devredilebileceğine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“TCDD, tasarrufunda bulunan demiryolu trafiğiyle ilgili olmayan alanları işletir, işlettirir veya kiraya verebilir. Ancak 1900’lerin başındaki demiryolu ihtiyaçları ve faaliyeti için tahsis edilmiş alanları, artan ulaşım taleplerini görmezden gelerek başka bir kuruma vermek düşündürücü. Bu karar, demiryolu işletmeciliği için gerekli olan bir alanı Kültür ve Turizm Bakanlığı adı altında kullanılıp kamusal alanın sermayeye kaynak aktarılmasıdır. Bu alana ‘gençlik sanat etkinlik’ fonksiyonu verilirken, Kadıköy kent içi trafiğine getireceği yük düşünülmemiştir. Alan üzerine yapılacak ilave bina ve tesislerin planını görmeden 2006 yılında SİT kararını 6 ayda veren Koruma Kurulu’nun 3 gün içinde aniden karar vermesi de bugüne kadar görülmüş bir şey değildir.”

“GAR FONKSİYONU KALDIRILABİLİR”
Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Esin Köymen ise karara ilişkin “Gar alanı içindeki bazı yapılar için yıkım kararının çıkması ve bu alanlara yeni fonksiyonlar verilmesi parça parça özelleştirme süreci gibi görünüyor” derken şu değerlendirmeleri ekledi:

“Haydarpaşa Garı ve çevresi ile ilgili hazırlanan imar planları ve ulaşım planları arasında tam anlamıyla bir bütünlük kurulmadı. Bu durum alanla ilgili kamuoyunun da detaylı bilgi sahibi olmasını engelliyor. Bu, yetkililerin bilinçli olarak kullandığı bir yöntem. Demiryollarının lojmanlarının boşaltılması da aynı nedenledir. Tüm bu gelişmeler Haydarpaşa garı ve çevresinin özelleştirilerek, gar fonksiyonunun kaldırılabileceğine işaret ediyor”

En çok okunan haberler

Muharrem İnce’ye tuzak soru soran Nagehan Alçı fena yakalandı… 24 Haziran’da Erdoğan’a oy vermediği böyle deşifre oldu!

Programda cemaatler ve tarikatların tartışıldığı bölümde Nagehan Alçı, Muharrem İnce'ye "Süleymancılar'la görüştünüz, seçimde sizi desteklediler" deyince ortalık karıştı. 

İsmail Saymaz anlattı dinleyenin nutku tutuldu

Gazeteci yazar İsmail Saymaz Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın konuğu olduğu programda yeni kitabı Şehvetiye Tarikatı'ndaki korkunç detayları açıkladı. 

Şevket Çoruh’a bıçaklı saldırı

Arka Sokaklar dizisinin Mesut komiseri oyuncu Şevket Çoruh kişisel Twitter hesabından İzmir’de eli bıçaklı saldırganlar tarafından darp edildiğini duyurdu.

MHP’li başkan tarafından eşine ve annesine küfür edilen Yaşar Okuyan canlı yayında yanıt verdi: İşte sen bu kadına küfür ettin ulan!

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı CHP’li Yaşar Okuyan'ın MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye yönelik sözlerine MHP'den hakaretle yanıt gelmişti. 

Nevşin Mengü’den Devlet Bahçeli’ye çok konuşulacak İmamoğlu cevabı!

Gazeteci Nevşin Mengü, bugün Bayburt'ta konuşan Devlet Bahçeli'nin 'kırık sandalye' açıklamasına gönderme yaptı.

Soyunma kabininde kadınların fotoğrafını çeken müezzin: Şaka maksadıyla çektim

Bursa Osmangazi Müftülüğü görevlisi, Mehmet Zahit Kotku Cami Müezzin Kayyımı Yakup Çerkez Temmuz ayında bir mağazada kadın soyunma kabinlerinde cep telefonuyla video çekerken yakalanmıştı. Çerkez savunmasında 'Yan kabinde arkadaşım olduğunu düşünerek, şaka maksadıyla cep telefonumla video ve fotoğraf çektim' dedi.

“Ceylan Önkol’un annesi ile Eren Bülbül’ün annesini birleştirmeyen, ayrıştıran bir dilden barış çıkmaz”

Tutuklu CHP Parti Meclisi üyesi Eren Erdem sosyal medya hesabından HDP önünde eylem yapan annelere ilişkin açıklama yaptı. 

Fatih Altaylı mutfaktaki maharetine laf ettirmedi: Bu önyargı niye aya giderim demedim!

Habertürk yazarı Fatih Altaylı bugünkü köşesinde iyi yemek yaptığını iddia ederken yemek tarifi verdi. 

Karamollaoğlu “anahtar partiyiz” diyen Akşener’i hedef aldı: Anahtar var, maymuncuk var!

SP Lideri Karamollaoğlu, İslam Birliği Araştırmaları Merkezi’nce Ankara'da düzenlenen 'İslam Dünyasının Geleceği ve Filistin' konulu 'İslam Birliği Kongresi’nin açılışında konuştu.

Nevşin Mengü’den Devlet Bahçeli’ye çok konuşulacak İmamoğlu cevabı!

Gazeteci Nevşin Mengü, bugün Bayburt'ta konuşan Devlet Bahçeli'nin 'kırık sandalye' açıklamasına gönderme yaptı.

Donald Trump duyurdu: Usame bin Ladin’in oğlu öldürüldü

ABD Başkanı Donald Trump, Usame bin Ladin'in oğlu Hamza bin Ladin'in öldürüldüğünü duyurdu

Türkiye yazarı: Şarkı söylemek ve dinlemek haramdır

Türkiye gazetesi yazarı ilahiyatçı Osman Ünlü, "Her türlü teganni, yani çalgı ile şarkı söylemek ve dinlemek haramdır" dedi.