Pazar / 25 Ekim 2020

‘Hayat eve sığmıyor’ diyen 11 EHP’li gözaltına alındı

205,069BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

Emekçi Hareket Partisi İstanbul İl Örgütü üyeleri, “Herkesin evde kalabilmesi için işçilere ücretli izin” ve “Yaşasın 1 Mayıs” diyerek 1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele günü kapsamında Şişli Meydanı’nda eylem yaptı. Eyleme yapılan polis müdehalaesi sonrası EHP Parti Sözcüsü Özge Akman ile birlikte 11 kişi gözaltına alındı.

“HAYAT MİLYONLARIN EVİNE SIĞMIYOR”

Yapılan basın açıklamasında EHP Parti Sözcüsü Özge Akman, iktidarın her gün ‘Evde kalın’ çağrısı yapmasına rağmen üretimi durdurmadığını, işçilerin hala şantiyelere, fabrikalara gönderildiğini, bu şekilde Koronavirüs’ün yavaşlatılmasının mümkün olmadığını ifade etti.

EHP Parti Sözcüsü Özge Akman, basın açıklamasında iktidarın ‘Hayat eve sığar’ kampanyasına cevap verdi:

“Her gün televizyona çıkıp bize ‘Hayat eve sığar’ diyorlar. 1170 lirayla geçinmek zorunda bıraktığınız işçiler için hangi hayat hangi eve sığar? İşsiz bırakılan milyonlar için hangi hayat hangi eve sığar? Sadece bir avuç topluluğun evine sığar. %99’un evine sığmayan bu hayat, sadece %1’in evine sığıyor.”

“PAZARTESİ VİRÜSÜN BULAŞMASINDA SORUN YOK MU?”

Özge Akman, açıklamasının devamında pandemi koşullarına rağmen üretimin durdurulmadığını, inşaat ve tekstil gibi zorunlu olmayan üretimlere bile hız kesmeden devam edildiğini, bu şekilde işçilerin hayatlarının riske atıldığını belirtti.

“Bu salgının yavaşlatılmasının tek yolu tam izolasyonun sağlanılmasıdır. Her şeye tek elden karar verirken, insanların evde kalmasını kendi insiyatiflerine bırakacak kadar riyakarlığı hak görüyorlar. İşçilere diyorlar ki “Pazartesi virüsün bulaşmasında sorun yok. Tıpış tıpış iş yerlerine gidecek, Cuma akşamı mesai bitince eve gideceksiniz.””

11 EHP’Lİ GÖZALTINA ALINDI

Basın açıklaması devam ederken, polis ‘valilikten izin almadan basın açıklaması yapılamayacağını’ söyleyerek eylemi engellemeye çalıştı. EHP Sözcüsü Özge Akman, “Biz bir siyasi partiyiz. Siyasi partiler kanununa göre Valilikten izin almak diye bir usül yoktur.. Valilik böyle bir karar aldıysa bize yazılı olarak bildirmelidir” diyerek yanıt verdi. Ardından eyleme polis saldırdı. 11 EHP üyesi yaka paça gözaltına alındı. Polis EHP üyelerini gözaltına alırken fiziksel mesafe kurallarını hiçe saydı. Bazı polislerin maske bile takmadığı görüldü.

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

Maske takmayan Merve Boluğur’a bir tepki de Hürriyet yazarından geldi

Hürriyet gazetesi magazin yazarı Orkun Ün, maske takmayan oyuncu Merve Boluğur'a bugünkü köşesinde tepki gösterdi Ün yazısında, "Bu fotoğrafın anlattığı çok şey var. Merve Boluğur’un...

Tüm kademelerde yüz yüze eğitim başlıyor

Uzun süredir evden EBA TV ile derslerine devam eden öğrenciler ve velileri 'Okullar ne zaman açılacak, okula ne zaman gidilecek?' sorularının cevabını arıyor. 6., 7., 10. ve 11. sınıflarda da yüz yüze eğitime başlanacak. Sabah gazetesinin haberine göre; tüm kademelerde 23 Kasm'da eğitim başlıyor...

Suudi Arabistan Türk mallarını boykot ederken, Türkiye ithalat rekoru kırmış!

Suudi Arabistan'da iş insanları ve perakendecilerin Türk mallarının yasaklanması çağrısına karşın, Suudi Arabistan'ın Türkiye'den ithalatının Ağustos ayında, bir önceki aya kıyasla arttığı açıklandı.

Prof. Dr. Taner Timur yazdı… Erdoğan ve AKP’nin fikri iktidarı?

Prof. Dr. Taner Timur yazdı...

Koronavirüs temaslıları ve yurt dışı için test yaptırmak isteyenler aynı kuyrukta bekledi

Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yeni atanan doktorlara talep etmelerine karşın bakanlıktan üç haftadır e-İmza verilmemesi nedeniyle dün sabah koronavirüs testi için bekleyen hastalar kuyrukta bekledi.