Havalimanında damadın karşıladığı Hakan Atilla neyle suçlanmıştı?

ABD'de yargılandığı davada 32 yıl hapis cezasına çarptırılan ve iki yılı aşkın tutukluluğunun ardından tahliye edilen eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla bugün Türkiye'ye geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından karşılanan Atilla, ABD'deki yargılamasında 6 ayrı iddiadan suçlu bulunmuştu.

Eski Halkbank yöneticisi Hakan Atilla, ABD’deki iki yılı aşan tutukluluğunun ardından geçtiğimiz günlerde tahliye edilirken, bugün İstanbul’a geldi ve havalimanında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından karşılandı.

ABD’deki davada 32 yıl hapis cezasına çarptırılan Atilla’nın “sürpriz” tahliyesi sonrası yargılama süreci ve suçlamalar da bir kez daha gündeme geldi.

NEYLE SUÇLANMIŞTI?

27 Mart 2017 New York’ta gözaltına alınan ve ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmekle suçlanan Hakan Atilla, Rıza Sarraf’la aynı davada yargılanmıştı.

Sarraf hakkındaki suçlamaları kabul edip işbirliğine gidince Atilla davanın tek sanığı olmuş ve 32 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Atilla, Rıza Sarraf’ın tanık olarak yer aldığı davada ABD Hazine Bakanlığı’nı dolandırmak için kumpas kurma, Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı delmek için kumpas kurma, bankacılık sisteminde sahtekarlık yapma, bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurma, kara para aklamak için kumpas kurma ithamlarıyla suçlu bulunmuştu.

Atilla, dava süresince sadece “kara para aklama” ithamından aklanabilmişti.

HALKBANK NE DEMİŞTİ?

Atilla hakkında verilen bu kararın ardından Halkbank bir açıklama yapmış ve “Bankamız Genel Müdür Yardımcısı Sn. Mehmet Hakan Atilla hakkında, ABD’de görülmekte olan davanın ilk yargılama safhasında, kendisine atfedilen suçların bir kısmı için Mahkeme Jürisi tarafından suçlu olduğu yönünde karar verilmiştir. Bundan sonraki süreçte, verilen karar hakkında temyiz dahil tüm yasal yollara müracaat edilmesi imkan dahilinde olup dava ile ilgili hukuki süreç henüz sonuçlanmamıştır” ifadesini kullanmıştı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hakan Atilla davasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Hakan Atilla suçsuzdur. Hakan Atilla’yı suçlu ilan etmek, Türkiye’yi suçlu ilan etmek anlamına gelir” demişti.

‘SATIN ALINAN SÜLEYMAN ASLAN’DIR’

Atilla’nın Avukatı Victor Rocco, “Savcılık dava açış konuşmasında Ekonomik cihat için askerler değil, bankacılar gerekir demişti. O bankacı da Zarrab tarafından satın alınan Süleyman Aslan’dır” demiş, Atilla’nın suçsuz olduğunu söylemişti.

(Kaynak soL)

Rum medyası, Rahşan Ecevit’in ölüm haberini böyle duyurdu

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’in böbrek ve akciğer yetmezliğinden 97 yaşında hayatını kaybetmesi, Kıbrıs Rum kesimi medyasında son dakika haberi olarak duyuruldu.

Kanal İstanbul için 92 bin 468 itiraz, 1 yanıt!

Bakan Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED raporunun İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirildiğini ve komisyon çalışmaları ile halkın görüşlerinin dikkate alındığını belirterek dün ÇED olumlu kararını açıkladı. Raporda İstanbulluların rapora yönelik itirazlarına aynı yanıtlar verildi.

Erdoğan’dan İmamoğlu’na tepki: Nerede kaldı bu süt?

Gayrette Havalimanı Metro Hattı İlk Ray Kaynak Töreni’nde konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedefinde yine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu vardı. Erdoğan,”‘Suyu ucuzlatacağız’ dediler, ucuzlattılar mı? ‘Otobüsteki ücretleri düşüreceğiz’ dediler, düşürdüler mi? Ücretsiz süt vereceklerdi, nerede kaldı bu süt? Allah izin versin de yağmurlarımız kesilmesin, sular devam etsin” ifadelerini kullandı.

Mine Kırıkkanat’ın ‘Bahçeli ve evlilik’ paylaşımına MHP’den belden aşağı tepki!

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün yaptığı konuşmada söylediği 'Maalesef gençlerimiz genç yaşta evlenmiyor.' sözüne bekar olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi hatırlatarak 'Devlet Bahçeli için çok mu geç' mesajı yazdı. Mesaja MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt 'belden aşağı' sözlerle yanıt verdi.

Bakan Turhan: Evet Kanal İstanbul bir rant projesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, Kanal İstanbul projesini yapacaklarını ve faturayı İBB’ye göndereceklerini belirtti.
210,012BeğenenlerBeğen
4,675TakipçilerTakip Et