Haşim Kılıç: AYM, 14. Ağır Ceza hakkında suç duyurusunda bulunmalı

Anayasa Mahkemesi (AYM) eski Başkanı Haşim Kılıç, AYM'nin kararının uygulanmamasına dair Gazeteci Barış Yarkadaş'a açıklamalarda bulundu. Yarkadaş kendisine demeç veren Kılıç'ın söylediklerini TV 100 kanalında açıkladı

Gazeteci Barış Yarkadaş, TV 100’de Ahu Özyurt’un sunduğu Sağlı – Sollu isimli programda yerel mahkemenin AYM’nin Enis Berberoğlu kararını tanımamasıyla ilgili Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Haşim Kılıç’la yaptığı görüşmeyi anlattı.

TV 100’de Ahu Özyurt’un sunduğu Sağlı – Sollu isim programda Gürkan Hacır, Metin Özkan, Hadi Özışık ve Barış Yarkadaş, Enis Berberoğlu kararı ve ‘Işıklar yanıyor’ tartışmasını yorumladı.

Gazeteci Barış Yarkadaş’ın Anayasa Mahkemesi esi Başkanı Haşim Kılıç’la yaptığı görüşmeyi şöyle anlattı:
“Siz uzun yıllar Anayasa Mahkemesi’nde bulundunuz, AYM Başkanlığı yaptınız. Son olan biteni nasıl görüyorsunuz?” dedim. Haşim Kılıç, bugün yaşanan tartışmalara dikkat çekerek, Engin Yıldırım’ın attığı tweetten daha çok, yerel bir mahkemenin Anayasa Mahkemesi’nin kararını uygulamamasının aslında konuşulması gerektiğini söyledi.
Kendisinden bunu ben TV 100 için demeç olarak aldım. Ve dedim; Son olup biteni yorumlar mısınız?

Haşim Kılıç şunu söylüyor;
“Bireysel başvuru AYM’nin saygınlığı adına büyük bir kazanımdı. Son olan bitenlerden dolayı üzülüyorum. Kazanımlar örseleniyor ve etkisiz hale getiriliyor. Mahkemenin kararlarının uygulanmaması herkesi ilgilendirir.
İlgililer gereğini yapmalıdır. Anayasa Mahkemesi, 14. Ağır Ceza hakkında suç duyurusunda bulunmalıdır. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül bu konuya ilgisiz kalmıştır. Sorun itirazlarla mutlaka düzeltilecektir. Düzeltme yapıldığında hukuk devletinin gereği yerine getirilmiş olur.”

Son Haberler