Haşhaş ekilecek yerleri Cumhurbaşkanı belirleyecek

Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre, haşhaş ekilecek ve kapsül üretilecek yerler her yıl Cumhurbaşkanı Kararı ile tespit edilecek.

207,785BeğenenlerBeğen
7,844TakipçilerTakip Et

Haşhaşın Ekimi, Kontrolu, Toplanması, Değerlendirilmesi, İmhası, Satınalınması, Satılması, İhracı ve İthali Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (Karar Sayısı: 1303), AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla, 10 Temmuz 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, haşhaş ekilecek ve kapsül üretilecek yerler, “memleketin tarımsal ve ekonomik durumu, yurt içi ihtiyacı, ihraç imkanları ve mevcut stok durumuna” göre, her yıl Cumhurbaşkanı Kararı ile tespit edilecek ve karar en geç 1 Temmuz’a kadar yayımlanacak. Bu konuda yeni bir karar alınmaması halinde ise, önceki karar hükümlerinin uygulanmasına devam olunacak.

Cumhurbaşkanı Kararı ile tespit edilen yerlerde yapılacak toplam ekim miktarı, bir üreticinin ekeceği miktar ve tarla adedi ile diğer hususlar, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından ayrıca tespit edilecek.

Karar ile tespit ve ilan edilen yerlerde haşhaş ekimi yapmak isteyenler Ofisten izin belgesi almakla yükümlü olacaklar. İzin belgesi alabilmek için kışlık ekilişlerde 1 Temmuz-30 Ekim, yazlık ekilişlerde 1 Şubat-15 Mart tarihleri arasında Haşhaş Üretim Başvuru Sistemi (HÜBAS) üzerinde Ofise başvurulacak.

İzin belgeleri bir üretim yılı için geçerli olacak, hiçbir suretle başkasına devredilemeyecek.

Haşhaş kapsülü alım fiyatlarının tespiti ile ilgili hususlar da Cumhurbaşkanı Kararında yer alacak.

loading...

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan İmamoğlu ile birlikte Akşener’e bayram ziyareti: Kapıda karşıladı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB başkanı İmamoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e Üsküdar'daki evinde bayram ziyareti gerçekleştirdi.

İsmail Hakkı Karadayı hayatını kaybetti!

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 22'nci Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı hayatını kaybetti.

AKP’li meclis üyesi CHP’li üyeye kurşun yağdırdı!

Çorum’un Kargı ilçesi AKP'li Belediye Meclis Üyesi İbrahim Eken, CHP'li üye Sonay Ergül'ün aracını kurşunladı. "Canımı zor kurtardım" diyen Ergül, “Olayda kullanıldığı tahmin edilen bir tabanca İbrahim Eken’in aracında bulundu" dedi.

Hulusi Akar’dan Cihat Yaycı’ya gönderme mi?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın yaptığı açıklamalar istifa eden Cihat Yaycı'ya gönderme olarak algılandı.

Bahçeli bu yüzden mi tutuştu? ’63 AKP’i vekil DEVA’ya geçecek’ iddiası!

AKP'den seçilen 63 milletvekilinin istifa ederek Ali Babacan'ın kurduğu DEVA Partisi'ne geçecekleri iddia edildi.
207,785BeğenenlerBeğen
7,844TakipçilerTakip Et