Cuma / 20 Kasım 2020

Hasan Ocak dosyası kapandı… Ölümün zamanı aşınmaz

Öğretmen Hasan Ocak’ın gözaltında işkenceyle öldürülmesiyle ilgili soruşturma kapatıldı. Öğretmen Hasan Ocak’ın gözaltında işkenceyle öldürülmesiyle ilgili soruşturma, 20 yıllık zamanaşımı süresi dolduğu gerekçesiyle kapatıldı. Savcı, “Ocak’ın gözaltına alındıktan sonra kamu görevlileri tarafından öldürüldüğüne dair müşteki vekilinin iddiaları dışında herhangi bir delil elde edilememiştir” dedi. Ocak ailesi, takipsizlik kararıyla yıkıldı. Anne Emine Ocak, henüz dosyanın kapatıldığını […]

204,643BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

Öğretmen Hasan Ocak’ın gözaltında işkenceyle öldürülmesiyle ilgili soruşturma kapatıldı.

Öğretmen Hasan Ocak’ın gözaltında işkenceyle öldürülmesiyle ilgili soruşturma, 20 yıllık zamanaşımı süresi dolduğu gerekçesiyle kapatıldı. Savcı, “Ocak’ın gözaltına alındıktan sonra kamu görevlileri tarafından öldürüldüğüne dair müşteki vekilinin iddiaları dışında herhangi bir delil elde edilememiştir” dedi. Ocak ailesi, takipsizlik kararıyla yıkıldı. Anne Emine Ocak, henüz dosyanın kapatıldığını bilmiyor. Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak, “Şimdi bir yanımda büyük bir boşluk var. Umudumuz yine yara aldı” dedi.

Maside Ocak, kararı Cumhuriyet’e değerlendirdi: “4 Şubat 2015’te ‘Zamanaşımına son! Adalet İstiyoruz!’ diyerek bir kampanya başlatmıştık. O günden sonra zamanaşımı kararları çoğalmaya ve biz kayıp yakınlarının canını daha çok acıtmaya başladı.

Bizim dilimizde zamanaşımı denilen şey failin affıdır. Ve biz her cumartesi, en sevdiklerimizi bizden koparan, onları bilinmez yerlere gömenleri affetmediğimiz için buluşuyoruz. 21 yıllık bir ısrardır Hasan’ın davası. Bizi saran yangının ortasında geçen zaman, martta 22 yılı devirecek. Her bir kayıbın acısını, ağrısını, belirsizliğini yaşayarak geldik bugüne. Her zamanaşımı kararında içimiz burkuldu, umudumuz yaralandı. Daha önce Hayrettin Eren, Süleyman Cihan ve daha adını sayamadığım onlarca kayıbımız için zamanaşımı kararı verdi mahkemeler. Hem de hiçbir tanığı dinlemeden verildi bu kararlar. 21 yıldır söylüyoruz, bu ülkede hukuk yok, adalet yok. Olmadığını bilsek de, adaletin sağlanması için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Hanife Annenin söylediği gibi: Ancak biz affedersek, af olur. Adalet peşinde koşarken ben aşındım. Bedenim, ayaklarım aşındı. Yollarda kalan iki gözüm aşındı. Ama zaman aşınmamalı.”

‘Gördük’ dediler

Ocak ailesinin avukatı Gülseren Yoleri ise kararda şüpheli olarak isimleri sıralanan Veli Küçük, Osman Yıldırım, Osman Gürbüz, Hanefi Avcı, Korkut Eken ve isimleri belirlenecek emniyet müdürlüğü yetkililerinin hiçbirinin ifadesinin alınmadığına dikkat çekti. Yoleri, “Savcı belirlenemedi diyor ama Hasan’ı gözaltında görenler ifadelerini verdiler. ‘Gördük’ dediler. Dava açmamak için belirsizlik yaratmış. Kabul etmek mümkün değil. Dava açılmaya yeter çok kanıt var. Hem suçlular hem sistem korunuyor” dedi.

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

Erdoğan’dan faiz artışına çok konuşulacak yorum

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Gerekirse şu aşamada bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin farkındayız. Dün yapılan faiz artırımı kararını bu çerçevede değerlendiriyorum" dedi.

Ermenistan Savunma Bakanı istifa etti

Rus medyası, Ermenistan Savunma Bakanı David Tonoyan istifa ettiğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı açıkladı, Çin’den gelen korona aşısı denemeleri Türkiye’de başlıyor!

Sağlık Bakanlığı Çin menşeli Covid-19 aşısının, sağlık çalışanlarından sonra gönüllü vatandaşlar üzerinde de uygulanmaya başlayacağını açıkladı.

CHP’den Alaattin Çakıcı’yla bir tepki daha

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Kemal Kılıçdaroğlu'nu tehdit eden Alaattin Çakıcı'ya, Devlet Bahçeli'ye ve AKP'ye tepki gösterdi.

CHP’li Emir: ‘Yerli sentezle üretildi’ denen ilacın hammaddesi Hindistan’dan geliyor

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın "yerli sentezle üretildi" sözleriyle duyurduğu Favicovir ilacı için Hindistan'dan bugüne kadar 2 tonun üzerinde hammadde ithal edildiğini açıkladı. Emir, “Yerli sentez diye başvurmuş