Pazar, Nisan 14, 2024

Harry Potter Filmlerinde Dumbledore Rolüyle Tanınan Aktör Michael Gambon 82 Yaşında Öldü

Dumbledore Rolüyle Tanınan Aktör Michael Gambon'un "zatürre nöbetinin" ardından hastanede "huzur içinde" öldüğü açıklandı

Harry Potter filmlerinde Dumbledore rolüyle tanınan İrlanda doğumlu İngiliz tiyatro ve sinema oyuncusu Sir Michael Gambon hayatını kaybetti. Kendisi 82 yaşındaydı.

Temsilcisi, eşi Lady Gambon ve oğlu Fergus adına yaptığı açıklamada Gambon’un hastanede “huzur içinde” öldüğünü doğruladı.

Perşembe günü paylaşılan açıklama “Sir Michael Gambon’ı kaybettiğimizi duyurmaktan büyük üzüntü duyuyoruz” diye başladı. “Sevgili eş ve baba Michael, geçirdiği zatürre nöbeti sonrasında eşi Anne ve oğlu Fergus ile birlikte hastanede huzur içinde hayata gözlerini yumdu. Michael 82 yaşındaydı.”

Açıklama, “Bu acılı dönemde mahremiyetimize saygı göstermenizi rica ediyor, destek ve sevgi mesajlarınız için teşekkür ediyoruz” sözleriyle sona erdi.

Tiyatro ve televizyondaki ünlü kariyerinin yanı sıra, 1940 yılında İrlanda’nın Dublin kentindeki Cabra’da doğan Gambon, 1992 yapımı Toys, 1999 yapımı Sleepy Hollow, 2001 yapımı Gosford Park ve 2010 yapımı The King’s Speech gibi filmlerde unutulmaz roller üstlendi ve bu filmlerde Kral V. George’u canlandırarak bir sinema filmindeki oyuncu kadrosunun üstün performansı için SAG Ödülü’nü kazanan oyuncular arasında yer aldı.

Ayrıca iki kez Emmy Ödüllerine aday gösterildi ve dört BAFTA Ödülü kazandı. Gambon 2012 yılında, İngiliz Bağımsız Film Ödülleri tarafından verilen ve kariyeri boyunca İngiliz sinemasına önemli katkılarda bulunmuş bir aktörü onurlandıran Richard Harris Ödülü’nü aldı. 1998 yılında Kraliçe Elizabeth’ten şövalyelik unvanı aldı.

Aktör en çok bilinen rolünü Potter serisinde, Richard Harris’in Ekim 2002’de ölümünden sonra 2004 yapımı Azkaban Tutsağı’nda Hogwarts müdürü Albus Dumbledore rolünü üstlendiğinde buldu. Harris serinin ilk iki filminde Dumbledore’u canlandırmıştı.

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir