Hani özel hastanelerde korona tedavisi ücretsizdi

201,488BeğenenlerBeğen
8,771TakipçilerTakip Et

Türkiye resmi olarak 11 Mart’tan bu yana Korona virüsü ile resmi olarak bir mücadele halinde.

Bu virüsün en önemli özelliklerini sayarsak bir numarada çok hızlı yayılması gelir herhalde. Yani, öldürme gücünden daha önde olan bir özelliği var ki o da işte yayılma gücü.

Bu da şu anlama geliyor, bir anda on binlerce kişi hatta yüz binlerce milyonlarca kişiye virüsün bulaşması, herkesin doğal olarak hastanelere akın etmesi ve en nihayetinde hastanelerin dolup taşarak sağlık sisteminin çökmesi demek.

İşte bunu önlemek hastane, acil servis, yatak, solunum cihazı kapasitesini arttırabilmek için Sağlık Bakanlığı 20/03/2020’de 14500235-403.99  sayılı Genelgenin 1. Maddesi ile “Sağlık kurumlarına müracaat eden hastaların, COVID-19 tanısı kesinleşinceye kadar Sağlık Bakanlığı hastaneleri, Devlet ve Vakıf Üniversitesi hastaneleri ile tüm özel sağlık kuruluşlarınca kabul ve tedavi süreçlerinin yapılmasını” zorunlu hale getirmişti. Bu da artık Korona ile mücadelede özel/devlet hastanesi ayrımı olmadığı anlamına gelmekteydi. Nitekim, aynı tarihlerde Sağlık Bakanı basın açıklamasında gazetecilerden gelen soruya net bir şekilde cevap vermiş ve tüm hastanelerde korona tedavisinin ücretsiz yapılacağını söylemişti.

Peki gerçek böyle mi? Gazeteci dostum Burcu Uğur son derece önemli bir araştırma yapmış ve bu konuda da iki tane yazı yazmış. Bu konuda kendisi ile birlikte bir program da yaptık. İstanbul’daki bazı özel ve vakıf hastanelerini arayan gazeteci dostumun aldığı cevaplara göre hastaneler birkaç farklı ücret uygulaması yapıyor ve tedavileri ücretsiz yapmıyor.

Bazı hastaneler “testi ücretsiz” “muayeneyi ücretli” yaparken, bazıları “hem muayeneyi hem de yatışı ücretli” olarak uyguluyor. Hem de burada muayene ücretleri 400 – 700 TL arasında değişirken, yatış ücretleri ise 300 TL ila 7000 TL arasında (evet 7 Bin TL) değişmekte.

Bu da demek oluyor ki ya hükümet özel hastanelerle danışıklı dövüş içerisinde halka yalan söyleniyor ya da özel hastaneler Bakanlığın genelgesini takmıyor ve vatandaştan haksız kazanç elde ediyor.

Vatandaş her iki durumda da zarar görüyor ve tüketicinin her iki durumda da yapacağı bir şey var ki, Genelge ve Sağlık Bakanının sözleri çerçevesinde korona ile ilgili tedavi çerçevesinde kendisinden istenen her ne isim altında olursa olsun hiçbir bedeli ödememesi ve eğer ödediyse de bu bedelleri geri istemek üzerine dava açıp genelgeye aykırı olarak hareket eden özel sağlık kuruluşları hakkında da suç duyurusunda bulunmasıdır. Bu bedeller geri iade edilmezse de tüketici hakem heyetleri ve/veya Tüketici Mahkemelerine başvurulması gerekmekte.

Ayrıca, bu kapsamda Sağlık Bakanlığı gerek Gazeteci Burcu Uğur ile gerekse de şahsımla iletişime geçebilir. Hangi hastaneler ne zaman arandı ne kadar ücret ne için istendi bunları tek tek iletebiliriz.

Tabi bu konunun bir de “özel sigorta” boyutu var ki oraya girersek çıkamayız sanıyorum.

Bu araştırma gerçekten çok önemli ve bu konuda yetkililer en kısa zamanda harekete geçmeli. Özel hastaneler bu konuda kamuoyuna bir açıklama yapmalıdır. Tüketiciler de ödedikleri ücretleri geri almak için Bakanlığa ve hukuki yollara en kısa zamanda başvurmamalılar.

Yazarın Diğer Yazıları