Hamza Yerlikaya’nın avukatından “4 maaş” açıklaması

4 maaş aldığı ortaya çıkan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hamza Yerlikaya'nın avukatından açıklama yapıldı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hamza Yerlikaya’nın 4 farklı yerden maaş aldığı ortaya çıkmıştı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Avukat Esma Aybike Sarıçiçek, Yerlikaya’nın 4 değil 2 farklı yerden maaş aldığını belirtti.

Sarıçiçek, FOX TV’nin 18 temmuz günü yayınlanan ana haber bülteninde müvekkili hakkındaki ithamlar nedeniyle suç duyurusunda bulunduklarını ve tazminat davası açacaklarını açıkladı.

Yapılan açıklama şöyle:

“Müvekkilim Hamza Yerlikaya’nın dört farklı fotoğrafına yer verilmek suretiyle dört ayrı maaş aldığı haber konusu yapılmış, ancak söz konusu programda dahi açıklanan haberin kaynağının bulunmadığı belirtilmiştir. Müvekkilimin, ay yıldızlı milli bayrağımızı defalarca göndere çektirdiği, milli marşımız olan İstiklal Marşı’nı tüm dünyaya defalarca dinlettirdiği haklı sportif başarıları nedeniyle FILA tarafından kendisine verilen ‘Asrın Güreşçisi’ unvanı da son derece yakışıksız bir biçimde ‘Asrın Maaş Alanı’ şeklinde ifade edilmiştir.

Öncelikle belirtmek gerekir ki müvekkil, haberde aktarıldığı gibi Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı, Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcılığı ve Sporcu Şeref Aylığı olmak üzere dört ayrı maaş almamaktadır. Müvekkilime Gençlik ve Spor Bakan Yardımcılığı görevinden dolayı ve üstün sportif başarıları nedeniyle Sporcu Şeref Aylığı olmak üzere maaş ödemesi yapılmaktadır. Müvekkilimin aldığı bu maaşlar ve miktarları mevzuatça düzenlenmiş olup herhangi bir kimsenin hak kaybına uğramasına neden olunması söz konusu değildir.

Bir haberciden beklenen basit bir araştırma ile gerçek durum öğrenilebilecekken, fotoğraflarına da yer verilerek, müvekkile ‘Asrın Maaş Alanı’ yakıştırmasının yapılması ve haksız maaş alıp kul hakkı yediği yönündeki ifadelerin sistematik bir şekilde, farklı zaman dilimlerinde, basın-yayın araçları kullanılarak salt müvekkili itibarsızlaştırma gayesiyle haber konusu yapılması müvekkilimin sadece kişisel haklarının ihlali sonucunu doğurmamakta aynı zamanda suç da teşkil etmektedir.

Hal böyleyken; müvekkil hakkındaki gerçek durumdan haberdar olunması, yapılan yanlı ve yalan haberlere itibar edilmemesi, sorumlular hakkında hakaret ve özel hayatın gizliliğini ihlal suçlarından suç duyurusunda bulunulduğu ve maddi/manevi tazminat davaları açılacağı hususlarının bilinmesi kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

NE OLMUŞTU?

Hamza Yerlikaya, bakan yardımcısı maaşı, Cumhurbaşkanı başdanışmanı maaşı ve sporcu şeref aylığının yanı sıra 4’üncü maaşını Vakıfbank’tan alacağı ortaya çıkmıştı.

Tepkilerin ardından Vakıfbank’ta Hamza Yerlikaya’nın yerine Mustafa Saydam’ın Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçilmişti.

(CUMHURİYET)

Son Haberler