Halk sağlığını isteyen Yavaş’a alt limitten karşı çıkan Köse’ye üst limitten borçlanma yetkisi

ABB Başkanı Mansur Yavaş'ın bütçenin yüzde 10’nuna kadar borçlanmasını çok bulan AKP Grup Başkanvekili ve Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, kendi belediyesinde üst sınırdan borçlanma yetkisi aldı. Mamak Belediye Meclisi’nde 6 Ocak 2020 tarihinde alınan kararla Köse’ye 38 milyon 651 bin 144 lira 10 kuruş borçlanma yetkisi verildi. Öte yandan ABB Başkanı Mansur Yavaş, üst limitten yetki alarak halk sağlığını tehdit eden asbestli boruları değiştirmek istiyordu.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 8 Mayıs günü olağanüstü gerçekleşen toplantısında borçlanma yetkisi tartışması çıktı. Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a bütçenin yüzde 10’na kadar borçlanma yetkisi verilmesi AKP ve MHP’liler tarafından çok görüldü ve Yavaş’a 100 milyon liralık yetki verildi. Yavaş yetkiyi alarak asbestli boruları değiştirmek istiyordu.

AKP Grup Başkanvekili ve Mamak Belediye Başkanı Murat Köse yüzde 10’luk yetkiye en sert kaşın çıkan isim oldu. Ancak Köse’nin Mamak Belediyesi’nde yüzde 10’luk borçlanma yetkisini kullandığı ortaya çıktı.

Mamak Belediye Meclisi’nin 6 Ocak 2020 tarihli kararında Başkan Köse’ye yüzde 10 sınırı üzerinden 38 milyon 651 bin 144 lira 10 kuruş borçlanma yetkisi verildi. Köse İller Bankası ve diğer bankalardan 36 aydan 120 aya kadar kredi çekebilecek. Öte yandan Mamak Belediyesi’nin iç borcu 157 milyon 712 bin 110 lira 24 kuruş ve bu paranın 35 milyon 652 bin 830 lira 14 kuruşu faiz.

NE OLMUŞTU?

ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın yönetiminde olağanüstü toplanan Büyükşehir Belediye Meclisinde, borçlanma yetkisi tartışması çıkmıştı. Başkan Mansur Yavaş’a belediye bütçesinin yüzde 10’na kadar yani 750 milyon lira civarında borçlanma yetkisi verilmesi talebi, AKP ve MHP’li Belediye Meclis üyeleri tarafından engellenmiş ve Başkan Yavaş’a 100 milyon liraya kadar borçlanma yetkisi verilmişti.

Polatlı’nın da içinde olduğu 13 ilçede asbestli ve eski boruların değiştirilmesi ile Tatlar Arıtma Tesisinin iyileştirilmesi için ASKİ’nin 360 milyon lira kredi kullanma talebi Belediye Meclisi’nde reddedilmiş oldu.

‘DENETİMLERİ YAPACAĞIZ’

AKP Grup Başkanvekili ve Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, “100 milyon lirayı Sayın Başkanın ve Büyükşehir’in yetkisine veriyoruz. Umarım kuruşuna kadar doğru şekilde kullanacağını öngörüyoruz. Kendimize göre denetimleri de zamanı gelince yapacağız” demişti.

“Allah muhtaç etmesin size” diyen ABB Başkanı Mansur Yavaş, borçlanma yetkisinin 100 milyon TL ile sınırlandırılmasının “siyasi sorumluluğu” olacağını söylemişti. Yardım çabalarına çomak sokanların halka hesap vereceğini ifade eden Yavaş, “Otobüslerde, reklam panolarında bunları halka anlatacağız” diye konuşmuştu.

Son Haberler