Pazartesi / 28 Eylül 2020

Hakimden duygu dolu sözlerle veda

YARSAV Başkan Yardımcısı Hakim Murat Aydın bir açıklama yaparak emekliliğini istediğini duyurdu. Hakim Aydın Twitter'dan son kez çektirdiği cübbeli fotoğrafını paylaşarak emekliliğini istediğini açıkladı.

205,599BeğenenlerBeğen
8,583TakipçilerTakip Et

“26 yıllık yolculuğumun sonuna geldim” diyen Murat Aydın, “1992 yılının Kasım ayında, İzmir Adli Yargı Hakim Adayı olarak başladığım, tutkuyla bağlı olduğum, onurla yerine getirdiğim hakimlik mesleğinden ayrılmanın, kürsüden inmenin zamanı geldi. Emeklilik işlemlerimin başlatılması talebimi içeren dilekçemi bugün HSK’ye sundum. Kabul ederlerse, bir hafta içinde meslekten ayrılmış olacağım” ifadelerini kullandı.

Yaptığı açıklamada Aydın,  “Meslek hayatım boyunca; haksızlıkların, hukuksuzlukların karşısında olmaya çalıştım. Çocukların korunması, çocuk istismarının önlenmesi, kadın hakları, kadına karşı şiddetle mücadele, avukatlık mesleği ve savunma hakkı, ifade özgürlüğü, çevre sorunları konusunda açık şekilde tutum aldım, söz söyledim, yazılar, kitaplar yazdım, konferanslar verdim, eğitim çalışmalarına katıldım. Yaptıklarım nedeniyle takdir de gördüm, tenkit de aldım, yaptırımlara da maruz kaldım. Ama hepsini öyle yapmam gerektiğine inandığım için, inançla yaptım” diye konuştu.

 Aydın açıklamasının devamında ise şu ifadeleri kullandı:

“Mesleğimin onur bayrağını yüceltmek için elimden geleni yaptım. Her kararım, her tavrım doğru değildi belki ama ben hepsini doğru olduğuna inanarak yaptım. Daima doğru bildiğim yolda yürümeye çalıştım.

Mesleğimi layıkıyla yapabilmek, bu mesleği sürdürebilmek için elimden geleni yaptım. Tüm baskılara, ötekileştirmelere, “sakıncalı piyade” muamelesine, durumuma uygun olmayan görevlere getirilmeye, sürgüne dayandım. Çocuklarımdan ayrı kalmaya bile katlandım.

Her şeye katlansam da bu meslekte kalmamın artık bir yararı olmadığını, burada kalarak; söyleyeceklerimin, yapacaklarımın yararsız ve etkisiz olduğunu görmeme rağmen meslekte kalma fikrine katlanamadım. Faydalı olamadığım ya da iyimser bir niteleme ile çok sınırlı fayda sağladığım bir işi yapmanın, böylesi onurlu bir mesleği sadece “iş” olduğu için yapmaya devam etmenin doğru olmadığı sonucuna vardım.

YÜRÜDÜĞÜM YOL DEĞİŞMEYECEK

Hannibal’ın filleri geçirecek bir yol olmadığını söyleyen komutanlarına söylediği ‘ya yeni bir yol bulursunuz ya yeni bir yol açarsınız’ ilkesine inanarak; hukuk, adalet, Cumhuriyet ve demokrasi adına bir şeyler yapabilmek, Ülkeme olan borcumu ödeyebilmek için bir yol bulmaya çalıştım. Ama meslekte kalarak, gidebileceğim yollar bitti. Yargı içinde söz söyleyerek tavır alarak yapabileceklerimin sonu geldi. Bu nedenle şimdi, yeni bir yolculuğa çıkma zamanı, yeni bir yol açma zamanı geldi.

Biliyorum, bu haberi duyan bazıları, bu kararımı bir vazgeçme olarak görecek. Hatta belki ümitsizlik vesilesi yapacak. Ama ben öyle görmüyorum. Her bitiş başka başlangıçların, başka umutların vesilesidir. Bu bitiş de başka çabaların, başka mücadelelerin, başka yürüyüşlerin başlangıcı olacaktır. Çünkü, çocukken her sabah Büyük Atatürk’e verdiğim “açtığın, yolda, gösterdiğin hedefe, hiç durmadan yürüyeceğim” sözünü hiç unutmadım.

O nedenle;

Yürüdüğüm yol değişmeyecek.

Savunduğum ilkeler değişmeyecek.

Hukuk ve adalete olan inancım değişmeyecek.

Cumhuriyetin kurucu değerlerine ve demokrasiye olan bağlılığım değişmeyecek.

Ülkemin çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkacağına dair umutlarım değişmeyecek.

Bütün bunların gerçek olması için içimde taşıdığım mücadele azmim de değişmeyecek.

Şimdi, yeniden İzmir’e, güzel İzmir’e dönme zamanı. Kabul buyururlarsa 26 yıl önce kaydolduğum, hakimlik mesleğine başlamam nedeniyle fiilen avukatlık yapamadan ayrıldığım, İzmir Barosuna yeniden kayıt olma ve serbest avukatlık mesleğini icra etme zamanı.

Meslek unvanımı, kürsüdeki yerimi, cübbemin rengini değiştirmiş olsam da; yeni aynı düşünce, inanç ve azimle ve bu kez daha güçlü ve etkili bir mücadele alanı yaratmaya çalışacağım. Kanatlarıma bağlanmış ipleri kesip, içinde tutulduğum dar odalardan çıkarak; yeni bir ses ve solukla;

‘Havaları boydan boya yarıp ikiye,

Bir mavzer gözü gibi

Karanlığın gözüne bakarak’

ve de

‘Dost omuz başlarını

Omuzları (m)nın yanında duyup,

Kelle(m)ni orta yere,

Yüreği(m)ni yumrukları(m)nın içine koyup

Yürükten gülerekten yürümek’ için yeni bir yola çıkma zamanı.

HOŞÇAKALIN VE MERHABA

Elbette ayrı bir yazının konusu olmalı ve olacak ama buradan Trabzon’a dair de bir şeyler söylemek boynumun borcudur.

Sevgili Trabzonlular, değerli avukat meslektaşlarım, görev yaptığım iki yılı aşkın zamandır, en zor zamanlarımda yanımda oldular, ses oldular, soluk oldular, omuz verdiler. İlk günümden bugüne kadar, mesleki duruşuma saygı duyup, kendi politik tutum ve görüşleri ne olursa olsun, bana sahip çıktılar. Trabzon ve Trabzonlular, hem bu tavırları hem kürsüde çalıştığım son yer olması nedeniyle kalbimde daima özel bir yere sahip olacak.

Umarım çıkacağım bu yeni yolculuk bana yapmak istediğim şeyleri hayata geçirme fırsatı verir.

Umarım yol yürüme azmim devam eder.

Umarım yolda durduğum, adım atacak halim kalmadığı zamanlarda bana “hadi, devam et” diyecek dostlarım yanımda olur.

Umarım hayatımın bundan sonraki kısmı iyi şeyler yapabilmeme vesile olur.

Sözün özü olarak, şu iki kelimeyi bir arada söyleyerek bitirmek belki de en doğrusu olacak:

Hoşçakalın ve Merhaba.”

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

İsmail Saymaz’dan HalkTv’nin karartılmasına tepki geldi

Bu yasak çağımıza yakışmıyor

Azerbaycan’dan Türkiye kararı: Türkiye haricindeki tüm uçuşlar iptal edildi

Azerbaycan ile Ermenistan arasında gerilim artarken, Ermenistan'ın saldırı ile Azerbaycan'daki sivil yerleşim alanlarını hedef alması sonrası bölgeden sıcak haberler gelmeye devam ediyor.

Çocuk istismarından tutuklanmıştı müritlerine yolladığı mektupta İstanbul sözleşmesine saldırdı

"Sizi üzecek bir şey yapmadım, komployla karşı karşıyayız"

HDP: Gözaltında tutulan Ayhan Bilgen zehirlendi, hastaneye götürülmedi

HDP, Gözaltında tutulan Kars Beldiye Eş Balkanı Ayhan Bilgen’in zehirlendiğini duyurdu.

Suudi Arabistan’ın Türk mallarına boykotunun belgesi ortaya çıktı!

Suudi Arabistan, 2 yıldır, çeşitli bahanelerle, Türk mallarını limanlarda bekleterek, çürüyecek aşamaya getirerek uyguladığı örtülü kısmi boykotu tam boykota dönüştürüyor.