‘Hakim, Ahmet Türk’e ‘Uçak saatin yaklaşıyor’ deyip duruşmayı bitirmiş’

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, tutuklu bulunan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk'ün davasının duruşmasına dair "Hakim duruşmanın ilerleyen yazamanlarında saatine bakıyor, 'Uçak saatin geliyor' deyip duruşmayı bitiriyor. Türk'ün tutuklanacağı önceden belli, gönderileceği cezaevi önceden biliniyor" dedi.

Bakırköy Cezaevi tutukluları yazar Aslı Erdoğan ve dilbilimci Necmiye Alpay, 23 Kasım’da mahkemeden gelen ilk tahliye haberleri ile kısa süreli yaşadıkları sevinci ve yaşananları CHP’nin gazeteci milletvekili Utku Çakırözer’le paylaştı. CHP’li Ali Şeker ise Ahmet Türk ziyaretinden önemli notları anlattı.

T24’ten Hülya Karabağlı’nın aktardığına göre, Şeker, heyet olarak Edirne F Tipi ile Silivri Cezaevi’ne geçen haftalarda yaptıkları ziyarete dair önemli notları paylaştı.

“Bir kere siyasi bir davadır bunlar” diyen Şeker, “Orada Ahmet Türk’ün (CHP Mersin Milletvekili) Fikri Sağlar tarafından bize söylenen bir durum var. Duruşmada hâkim saatine bakıyor davanın ilerleyen zamanında, ‘Uçak saatin geliyor deyip duruşmayı bitiriyor.’ Daha önceden tutuklanacağı belli, gönderileceği cezaevi önceden belli bir dava. Biletlerin de alınmış olması bu hukuk faciasını ne kadar ayaklar altına alındığına bir işaret” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE AÇISINDAN BÜYÜK TALİHSİZLİK’

Şeker’in değerlendirmeleri şöyle:

“Hakimler eğer bunları tutuklamazsam beni tutuklarla korkusuyla siyasi iradenin her şeyini teslim olmuş durumdalar. Bu çok acı ve Türkiye açısından büyük bir talihsizlik. Demokrasi için bir bedel ödediklerinin farkındalar. Ama bu ülkede bir arada yaşamak barış için siyasetin konuşması gerektiğini ifade ediyorlar. Şiddetin son bulmasını ölümlerin sona ermesi adına da barış için mücadele etmek gerektiğini düşünüyorlar. Bu noktada ‘Bir bedel ödemek gerekiyorsa biz bedel öderiz yeter ki ülkemize barış gelsin’ diyorlar.”

Çakırözer, Bakırköy Cezaevi’nde yaptığı son ziyarette Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’ın 23 Kasım’da kendisiyle paylaştıkları tahliye sevincini anlattı.

‘ERDOĞAN VE ALPAY TAHLİYE HABERİLE ÖZEL EŞYALARINI DAĞITTI’

Erdoğan ve Alpay’ın tahliyelerini televizyondan öğrendiklerini ve hemen bavul topladıklarını söyleyen Çakırözer, “Bavullarını toplarken özel eşyalarının tümünü, saatlerine kadar, koğuş arkadaşlarıyla paylaşmışlar” dedi.

Bu sevincin arkasından gelen haberlerin her ikisinin de çok üzüldüğünü vurgulayan Çakırözer, Aslı Erdoğan’ın ciddi biçimde sağlık sorunu yaşadığına bir kez daha dikkat çekti.

Erdoğan ve Alpay’ın, ‘Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma’ suçundan yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle tahliyelerine karar verimiş ancak mahkeme, şüphelilerin, ‘terör örgütü üyeliği’ suçundan ise tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Erdoğan ve Alpay cezaevinden çıkamayacak.

Son Haberler