Çarşamba / 28 Ekim 2020

Güncellik ve kalıcılık Üvercinka’da geleceğe yürüyor

205,010BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

Üvercinka’nın Temmuz sayısında kapak konusunu Z Kuşağı oluşturuyor. Veysel Boğatepe, konuyu, “Dijital Çağın Oyun Kurucuları” başlığıyla tartışırken; Uluer Aydoğdu, “Ağdolaşımı” yazısında İnternet ve dijital yayın bütünlüğünü irdeliyor. Halit Payza, “Hepimiz Gogol’ün Paltosundan Çıkmadık” yazısında sanat ve teknoloji ilişkisine yeni ilmekler atıyor.

Olcay Bağır, 2 Temmuz gerçeğine “Aziz Nesin ve Sivas Katliamı” yazısında farklı yaklaşımlar getirme çabasında… Ahmet Ateş, “Tarih Düşürmenin Tam Zamanıdır” başlıklı çalışmasında Aziz Nesin’e karşı görevlerimizi anımsatıyor.

Barış Erdoğan, “Derde Deva On Reçete” başlıklı yazısında deneme türünü yine hem yenilikçi hem ustalık yönüyle örnekliyor.

Gizem Ece Gönül, Edip Cansever’i “Sevda ile Sevgi Çatışmasında Yerçekimli Karanfil” başlığı altında incelemeyi sürdürüyor. Halûk Cengiz, Türk Edebiyatının Dışa Açılımı: TEDA incelemesinin üçüncü bölümünde edebiyatımızı mafiyöz ilişkilerle talana açan kişi ve kurumları sergilemeye devam ediyor.

Fatma Karagülle, “İlk Kadın Şair, Lirik Şiirin Perisi Sapho” incelemesinde bilinenleri anımsatmakla kalmayıp okuru Sapho üstünde daha özenli düşünmeye yöneltirken; Seval Arslan, “Mitolojinin Sanattaki Yeri” yazısında modern sanatın önemli bir özelliğini vurguluyor. Seyyit Nezir; Homeros Üzerinden İlhan Selçuk yazısında, usta gazeteci ve aydınlanma bilgesini ölümünün 10. yılında özel anılarla anlatıyor.

İsmail Biçer, Adnan Uzal’ın resmini şiirsel gücüyle ele alırken, ressam için düzenlenecek sergi ve anma etkinliğini de haber veriyor. Fethi Demir, “Taşrada Koronalı Normal” yazısında çarpıcı gözlemlere yer veriyor. Demet Kurt Güngör, “Ay Kırılgan Güzelliğim: Nazuğum” yazısında gezi, anı ve deneme tatlarından bir kokteyl sunuyor. Ünsal Çankaya, “Sabır, İnsanlık ve Başka Şeyler” yazısında bütün türlerden bal alırcasına bir anlatımda bizi lirik duygularda gezdiriyor.

Işıl Madak Kaya, “Yalnızlığın Komşuları”nda yine kısa öykü ve deneme arasında mekik dokuyor. Halit Emrah Dimici, “Bilmemek Üzerine” başlıklı kısacık denemesinde şaşırtıcı bir söylem geliştiriyor.

Dergide Celal İlhan, “Türkü Yarası”; Selami Karabulut, “Karşı Kıyı”; Sevda Topaloğlu, “Aşkın Gölgesinde” öyküleriyle dergiyi zenginleştiriyor.

Cezmi Güntay, Karatren’de Cevat Çapan, Veysel Öngören, Zühal Tekkanat, Mehmet Seyda ve Cemal Süreya haberleriyle; Turgut Tan, Anı/Günlük’leriyle dergiyi bütünleyici bir işlev yükleniyor.

Ali Özpalanlar, Altay Taşkın, Cem Bayındır, Damar Orhan Özgül, Faik Güçlü, Figen Şentürk, Gül Karyaldız, Halit Özboyacı, Hilmi Haşal, Mehmet Tektemur, Mustafa Günay, Mustafa Özke, Nisa Leyla, Nuri Demirci, Ogün Hakan, Ozan Telli, Serhat Akdeniz, Seyyit Nezir, Süleyman Yağız, Uğur Olgar, Uluer Aydoğdu, Yusuf Ferhat dergide güçlü bir şiir toplamı oluşturuyor.

Son Haberler

Erdal Tosun hayatını kaybetti

Sarıyer'de meydan gelen trafik kazasında oyuncu Erdal Tosun hayatını kaybetti.

Fenerbahçeli Erdal Tosun Beşiktaş’ın stadı için bakın ne demişti

Geçirdiği trafik kazası sonrasında hayatını kaybeden ünlü oyuncu Erdal Tosun, eğitim kurumlarına ve öğrencilere verdiği önem ile tanınıyordu. Yine bir okul gezisinde kendisiyle röportaj yapan bir öğrenciye Fenerbahçeli olduğunu açıklayan Tosun, Beşiktaş stadı ile ilgili de anısını anlattı.

Erdal Tosun’un ölümüne yol açan sürücü ile ilgili flaş gelişme

Erdal Tosun'un hayatını kaybettiği trafik kazasında diğer aracın sürücüsü taksirle ölüme neden olmak suçlamasıyla tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Erdal Tosun’a veda… Yılmaz Erdoğan konuştu, salon gözyaşlarını tutamadı

Erdal Tosun'a veda... Dün sabah erken saatlerde diyalize girmek üzere evinden çıkan ve Sarıyer'de meydana gelen feci trafik kazasında yaşamını yitiren Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Erdal Tosun bugün son yolculuğuna uğurlandı.

Gündem

CHP’den AKP’ye sert çıkış: Kendinize çok güveniyorsanız…

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, AKP'ye "kendinize çok güveniyorsanız erken seçime gidin" çağrısında bulundu.

Charlie Hebdo’nun Erdoğan karikatürü üzerine Kültür Bakan Yardımcısı Çam’dan küfür

Kültür Ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, Charlie Hebdo dergisine tepkisini Fransızca küfür paylaşarak gösterdi.

İşte Sağlık Bakanlığı’nın gizlediği Bilim Kurulu istifası

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Bülent Çaplı’nın 3 hafta önce sessiz sedasız istifa ettiğini yazdı. Sarıkaya’nın yazısına göre istifa sonrası kurula yeni bir atama yapılmazken, istifanın nedeni ise bilinmiyor.  

Komünist belediye işçilere ne kadar zam yaptı?

Tunceli Belediyesi ile Genel-İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. 161 işçiyi kapsayan sözleşmede yevmiyelere yapılan ortalama zam yüzde 30,19 oldu.

Vatandaşları ücretsiz araç muayenesi vaadiyle kandırdılar. Yıllık 2 milyon liralık vurgun ortaya çıktı

Ankara merkezli gerçekleşen operasyonda vatandaşları ücretsiz araç muayenesi vaadiyle dolandıran çete çökertildi. Söz konusu çetenin yıllık 2 milyon liralık vurgun yaptığı ortaya çıkarken, operasyonda 24 kişi gözaltına alındı.