Google’dan Huawei için Android dönemini bitirecek son adım

ABD ile Çin arasındaki 'Ticaret Savaşı'nda en ağır yaralardan birini alan Huawei'ye yönelik yaptırımlar hız kesmeden devam ediyor.

Daha önce güncelleme yapmayacağını duyuran Google, bu kez Huawei’yi Android cihazlar listesinden kaldırdı.

Öte yandan ARM’ın ilişkilerini askıya almasıyla kısa vadede işlemci üretimi engellenirken, olmazsa olmazlar arasında yer alan, WiFi sertifikalarını veren kurum ve SD Birliği’de Huawei ile çalışmayacağını açıkladı.

Sarsıcı bir etki yaratmayacağı söylense de işin bir dizüstü bilgisayarlar tarafı var.

Huawei, bir süredir dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon satıcısı pozisyonunu zorluyor. Apple’dan sonra Samsung piyasada hâkimiyet kurarken son yıllarda Huawei dev adımlar attı. 2019’un ilk çeyreğinde de 59,1 milyon satış gerçekleştirdi.

Shift Delete’de yer alan habere göre, Google’ın kaldırdığı cihazlar arasında, Huawei’nin hali hazırdaki amiral gemi modelleri olan ve Android’in internet sitesinde sergilenen Huawei P30 Pro ve katlanabilir yapıdaki Huawei Mate X yer alıyor.

Samsung’dan Xiaomi’ye kadar birçok üreticinin telefonuna yer verilen internet sitesinde artık Huawei yok.

Google attığı bu adımlar ile ipleri iyice koparmış vaziyette.

Huawei ise uzun süredir Hongmeng OS adlı bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor.

Beklentiler, G20 zirvesinde iki ülke yöneticilerinin yapacağı görüşmelerin gidişatı etkileyeceği yönündeydi. Ancak, erteleme kararına rağmen şirketlerin bağlarını iyice koparması, Huawei için Android döneminin bittiği yorumlarına yol açıyor.

Son Haberler