Google: Siteniz Mobil Öncelikli Dizine Eklemeye geçirildi

Son 5 ila 6 aydır Google arama sonuçlarında Mobil Öncelikli Dizin (Mobile-First Index?) olarak çok büyük değişiklikler meydana gelmektedir. Özellikle çok fazla kişi bu yüzden trafik kaybetti ve bu yazımızda trafik kaybını önlemek için sitenizde kontrol edilmesi gereken ana etkenlerin yanı sıra, mobil güncellemenin sitenizde neye dikkat ettiğine ilişkin genel bilgiler yer alacaktır.

Mobil Öncelikli Dizin Nedir?
Günümüzde gittikçe artan mobil arama işleminden sonra Google web sitelerin sıralama sistemini mobil kısmını öncelikli olarak belirledi. Şu an da Google arama sonuçlarını listelerken önce sitenin masaüstü sürümüne bakar ve bu bilgiler göre de mobil sitenin nasıl sıralacağını belirler. Bu güncelleme tamamlandıktan sonra ise bu durum tam tersi olacaktır. Yani Google öncelikli olarak mobil sitenize bakacak ve bundan sonra da masaüstü sitenizin sıralamasını derecelendirecek.

Bu Güncelleme Neden Yapılıyor?
Google yaklaşık olarak 2 yıl önce mobil arama trafiğinin masaüstüne göre daha fazla olduğunu açıklamıştı. Mobil internet kullanıcısı artık çok fazla olduğundan, Google’ın cihazlardaki aramaların en doğru sonuç vermesini istemesi çok normaldir. Bir çok sitenin mobil versiyonları halen istenildiği gibi değil. Google mevcut sistemde sıralamayı masaüstüne göre yaptığından kullanıcıların kötü bir mobil siteye girmesi istediği sonuca ulaşamamasına sebep oluyor. Yani mobil versiyonda mutlu olacak kullanıcı odaklı bir sistem geliyor.

Web Sitenizde Kontrol Edilmesi Gerekenler
İçerik:
Sitenizin mobil sürümüne bakın. Masaüstü sürümündeki içerik görünür ve kolay erişilebilir mi? Siteye hangi cihazdan girerseniz girin, kullanıcılar için tutarlı bir deneyim sunmalısınız.

Göz önünde bulundurulması gereken şeylerden birisi, sitedeki gerçek içeriklerdir. Mevcut mobil tasarımınızda içerik gizliyorsanız bunun yerine hem mobil hem de masaüstünde içeriklerin görülmesi daha faydalı olacaktır. Örneğin bir E-ticaret sitesi düşünelim. Kategori sayfasının üst kısmında bulunan 300 kelimelik içerik blogu koymayın. İçeriği sayfanın altına kaydırın veya “biraz daha fazla oku” ya da akordiyon (tıklanınca açılan) butonu ile kısmen gizlenebilir.

Page speed:
Sitenizin hızı özellikle mobil cihazlarda kullanılabilirliğin artırılmasına yardımcı olmak için düşünülmesi gereken önemli bir konudur. Google, bir sayfayı sıralarken şu an sayfa hızını düşünüyor ve Mobile-First Index güncellemesi yayında olduğunda bu da önemli bir kriter olacak. Şahsen mobil güncelleme yayına alındığında sıralama faktöründe en önemli etken olacağı görüşündeyim. Zira amp güncellemesi de buna bir işaret.

Sitenizi yavaşlatan etmenleri bulmak için Google’ın PageSpeed ​​Insights aracında veya GTmetrix sitesinden sitenizi tarayıp sorunları tespit edebilirsiniz. Siteniz yaklaşık üç saniye içinde yüklenmezse, bunun arkasındaki nedenlere bakmanızı ve sitenizin neden yavaş olduğunu tespit etmenizi öneririm. GTmetrix, hangi taleplerin sitenizi yavaşlattığını görmeye çalışırken inanılmaz derecede yararlı olan bir sitedir.

İç bağlantı / Site yapısı:
Sitenin iç bağlantıları her zaman kullanıcıların görebileceği ve kolaylıkla erişebileceği yerlerde olması gerekmektedir. Sitenin iç bağlantı mimarisi kötü olarak yerleştirilmişse sıralamalarda düşüşe neden olabilir.

Yapılandırılmış Veriler:
Çoğu durumda yapısal veriler, sitenin mobil sürümünden kaldırılır. Ne yazık ki, güncelleme yapısal verilerinize bakmaya başlayacağı için tüm yapılandırılmış verilerinizi mobil siteye taşımanız gerekecek.Yapısal verilerin her iki cihazda aynı olup olmadığını görmek için mobil ve masaüstü sitenizde Google’ın yapısal veri test aracını kullanın.

Özet:
Google’ın mobil güncelleme ile neyi göz önüne alacağına bakacak olursak, mücadele etmeye çalıştıkları ana sorun mobil sitenin zayıf kullanılabilirliğidir. Son 1 yılda, düşük kaliteli içeriğe sahip, reklam ağırlıklı siteleri hedefleyen birden fazla güncelleme yapıldı. Özellikle en son Ocak ayında yapılan güncelleme ve yakın zamanda hayata geçen mobil geçiş güncellemesini de içeriyor. Mobil cihazlarda daha küçük ekran alanı düşünüldüğünde, Google’ın siteye kötü yerleştirilmiş reklamlar konusunda daha katı tutum sergileyeceğini düşünüyorum. Eğer sitenizde reklam yerleşimi doğru bir şekilde değilse ya da kullanıcıya tıklamaya teşvik edecek şekilde ve çok fazla yönlendirme içeriyorsa bundan sonra biraz daha dikkatli olmanızda yarar var.

Mobil dizin Google’ın siteleri sıralamasında önemli bir etken olacak. Olumsuz bir şekilde etkilenmediğinizden emin olmak için, kullanıcı deneyiminizin hem mobil hem de masaüstü sitelerinde benzer olduğundan emin olun.Mobil duyarlı bir siteniz yoksa, yukarıdaki sorunlardan herhangi birine sahip olup olmadığınızı kontrol edin.

En çok okunan haberler

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Kalın’dan ‘İstanbul ve Ankara’ya da kayyım atanacak’ iddiasına yanıt: Seçilmiş olmak kimseyi masum kılmaz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İdlib'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna yönelik saldırıya ilişkin, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yapacak" şeklinde konuştu.

Abdülkadir Selvi’den dikkat çeken çıkış: Devlet pusuya mı yattı?

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, "Hadi şeytanın avukatlığını yapayım. Devlet pusuya mı yattı?" diye sordu.

Damadın üstü çizildi, bakın yerine kim geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kabine içinde tartışılan isimlerin başında gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın üzerini çizdiği iddia edildi

CHP’ye yakın anket şirketinden CHP’yi ayağa kaldıracak anket sonuçları

Yerel seçimlere yaklaşırken büyükşehirlerdeki oy dağılımlarını, ittifakların söylemlerinin belirlediğini söyleyen Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici “Kutuplaştırma yerine sorunları çözmeye dönük söylem adayın puanını arttırıyor. Buna göre; İstanbul, Ankara, Aydın, Hatay Cumhur İttifakı AKP adayları, Adana Cumhur İttifakı MHP adayı, Bursa Millet İttifakı CHP adayı ve Mersin’de İYİ Parti adayının önde olduğu görülüyor”. dedi.

‘Erdoğan’ın Mardin temsilcisiyim’ diyen rektör görevden alındı

Görevi döneminde birçok skandalla anılan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Ahmet Ağırakça görevinden alındı. Ağırakça, göreve getirilirken "Ben Erdoğan’ın Mardin temsilcisiyim” sözlerinin ardından, görevden alınmasıyla "Mardin'e yapılacak en büyük kötülük yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

Bakanlık, Muğla yangınında THK yardımını kabul etmemiş

İzmir'in Karabağlar ilçesinde başlayıp Seferihisar ve Menderes'e sıçrayan orman yangınında gündeme gelen THK uçaklarına dair yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

Ekrem İmamoğlu’ndan ‘tatile gitti’ eleştirilerine yanıt

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tatile gitmesiyle ilgili eleştirilerine yanıt verdi. İmamoğlu, "Son gidişim evlatlarım son günlerindeydi, zaten birini alıp geri dönmem gerekiyordu. Alıp geri döndüm. Bu da babalık vazifesi" dedi.

Türkiye Barolar Birliği’nden son dakika kayyum açıklaması

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının İçişleri Bakanlığı işlemleriyle görevden uzaklaştırılması ile ilgili Türkiye Barolar Birliği'nden (TBB) açıklama geldi. TBB, "Görevden uzaklaştırma işlemi, geçici nitelikte bir tedbirdir. Bu sebeple, bir an önce ilgililer hakkında açıldığı söylenen soruşturmaların sonuçlandırılması ve tüm sürecin en şeffaf şekilde yönetilmesi beklenmektedir" açıklamasını yaptı.

ABD Büyükelçiliği: Söylentiler gerçek dışı

ABD Büyükelçiliği, Türkiye’deki ABD vatandaşlarına yönelik acil durum mesajı yayınlandığına dair sosyal medyada yer alan söylentilerin gerçek dışı olduğunu duyurdu.

Haydarpaşa’da parça parça yağma hazırlığı

Koruma Kurulu, Haydarpaşa Garı arazisindeki bazı taşınmazların yıkılmasına karar verdi. Kararla birlikte alanın ticari işletmelere devrinin yolu açıldı.

Metin Feyzioğlu A Haber’de Saray’a gitmeyen avukatları topa tuttu: Sizin evinizde mi açıklanacaktı?

Saray’ın Adli Yıl Açılış Törenine katılma kararı alan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, A Haber’de Sarayın davetine katılmayan baroları eleştirdi.

Süleyman Soylu’dan Gül ve Davutoğlu’na: Dün bu mücadeleyi verdiğimiz bazıları…

Süleyman Soylu, HDP'li 3 belediyeye kayyum atanması hakkında açıklamada bulundu.