Google: Siteniz Mobil Öncelikli Dizine Eklemeye geçirildi

Son 5 ila 6 aydır Google arama sonuçlarında Mobil Öncelikli Dizin (Mobile-First Index?) olarak çok büyük değişiklikler meydana gelmektedir. Özellikle çok fazla kişi bu yüzden trafik kaybetti ve bu yazımızda trafik kaybını önlemek için sitenizde kontrol edilmesi gereken ana etkenlerin yanı sıra, mobil güncellemenin sitenizde neye dikkat ettiğine ilişkin genel bilgiler yer alacaktır.

Mobil Öncelikli Dizin Nedir?
Günümüzde gittikçe artan mobil arama işleminden sonra Google web sitelerin sıralama sistemini mobil kısmını öncelikli olarak belirledi. Şu an da Google arama sonuçlarını listelerken önce sitenin masaüstü sürümüne bakar ve bu bilgiler göre de mobil sitenin nasıl sıralacağını belirler. Bu güncelleme tamamlandıktan sonra ise bu durum tam tersi olacaktır. Yani Google öncelikli olarak mobil sitenize bakacak ve bundan sonra da masaüstü sitenizin sıralamasını derecelendirecek.

Bu Güncelleme Neden Yapılıyor?
Google yaklaşık olarak 2 yıl önce mobil arama trafiğinin masaüstüne göre daha fazla olduğunu açıklamıştı. Mobil internet kullanıcısı artık çok fazla olduğundan, Google’ın cihazlardaki aramaların en doğru sonuç vermesini istemesi çok normaldir. Bir çok sitenin mobil versiyonları halen istenildiği gibi değil. Google mevcut sistemde sıralamayı masaüstüne göre yaptığından kullanıcıların kötü bir mobil siteye girmesi istediği sonuca ulaşamamasına sebep oluyor. Yani mobil versiyonda mutlu olacak kullanıcı odaklı bir sistem geliyor.

Web Sitenizde Kontrol Edilmesi Gerekenler
İçerik:
Sitenizin mobil sürümüne bakın. Masaüstü sürümündeki içerik görünür ve kolay erişilebilir mi? Siteye hangi cihazdan girerseniz girin, kullanıcılar için tutarlı bir deneyim sunmalısınız.

Göz önünde bulundurulması gereken şeylerden birisi, sitedeki gerçek içeriklerdir. Mevcut mobil tasarımınızda içerik gizliyorsanız bunun yerine hem mobil hem de masaüstünde içeriklerin görülmesi daha faydalı olacaktır. Örneğin bir E-ticaret sitesi düşünelim. Kategori sayfasının üst kısmında bulunan 300 kelimelik içerik blogu koymayın. İçeriği sayfanın altına kaydırın veya “biraz daha fazla oku” ya da akordiyon (tıklanınca açılan) butonu ile kısmen gizlenebilir.

Page speed:
Sitenizin hızı özellikle mobil cihazlarda kullanılabilirliğin artırılmasına yardımcı olmak için düşünülmesi gereken önemli bir konudur. Google, bir sayfayı sıralarken şu an sayfa hızını düşünüyor ve Mobile-First Index güncellemesi yayında olduğunda bu da önemli bir kriter olacak. Şahsen mobil güncelleme yayına alındığında sıralama faktöründe en önemli etken olacağı görüşündeyim. Zira amp güncellemesi de buna bir işaret.

Sitenizi yavaşlatan etmenleri bulmak için Google’ın PageSpeed ​​Insights aracında veya GTmetrix sitesinden sitenizi tarayıp sorunları tespit edebilirsiniz. Siteniz yaklaşık üç saniye içinde yüklenmezse, bunun arkasındaki nedenlere bakmanızı ve sitenizin neden yavaş olduğunu tespit etmenizi öneririm. GTmetrix, hangi taleplerin sitenizi yavaşlattığını görmeye çalışırken inanılmaz derecede yararlı olan bir sitedir.

İç bağlantı / Site yapısı:
Sitenin iç bağlantıları her zaman kullanıcıların görebileceği ve kolaylıkla erişebileceği yerlerde olması gerekmektedir. Sitenin iç bağlantı mimarisi kötü olarak yerleştirilmişse sıralamalarda düşüşe neden olabilir.

Yapılandırılmış Veriler:
Çoğu durumda yapısal veriler, sitenin mobil sürümünden kaldırılır. Ne yazık ki, güncelleme yapısal verilerinize bakmaya başlayacağı için tüm yapılandırılmış verilerinizi mobil siteye taşımanız gerekecek.Yapısal verilerin her iki cihazda aynı olup olmadığını görmek için mobil ve masaüstü sitenizde Google’ın yapısal veri test aracını kullanın.

Özet:
Google’ın mobil güncelleme ile neyi göz önüne alacağına bakacak olursak, mücadele etmeye çalıştıkları ana sorun mobil sitenin zayıf kullanılabilirliğidir. Son 1 yılda, düşük kaliteli içeriğe sahip, reklam ağırlıklı siteleri hedefleyen birden fazla güncelleme yapıldı. Özellikle en son Ocak ayında yapılan güncelleme ve yakın zamanda hayata geçen mobil geçiş güncellemesini de içeriyor. Mobil cihazlarda daha küçük ekran alanı düşünüldüğünde, Google’ın siteye kötü yerleştirilmiş reklamlar konusunda daha katı tutum sergileyeceğini düşünüyorum. Eğer sitenizde reklam yerleşimi doğru bir şekilde değilse ya da kullanıcıya tıklamaya teşvik edecek şekilde ve çok fazla yönlendirme içeriyorsa bundan sonra biraz daha dikkatli olmanızda yarar var.

Mobil dizin Google’ın siteleri sıralamasında önemli bir etken olacak. Olumsuz bir şekilde etkilenmediğinizden emin olmak için, kullanıcı deneyiminizin hem mobil hem de masaüstü sitelerinde benzer olduğundan emin olun.Mobil duyarlı bir siteniz yoksa, yukarıdaki sorunlardan herhangi birine sahip olup olmadığınızı kontrol edin.

En çok okunan haberler

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’tan Erdoğan’a ağır hakaret!

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkede iç savaş başladığından bu yana ilk kez İdlib'e gitti. Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında hakaret niteliğinde açıklamalar yaptı.

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

“PKK terör örgütü değildir” diyen AKP’li Orhan Miroğlu talk show’a çevirdiği canlı yayını böyle terk etti

CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında konuklar AKP eski milletvekili Orhan Miroğlu ve CHP'li eski vekil Aytuğ Atıcı birbirine girdi. 

“CHP, 23 Haziran’da Kürtlerden aldığı desteği bir daha zor alır”

Türkiye'nin Suriye'deki Kürt bölgesine yönelik askeri harekatına Meclis'te tezkere oylamasına evet diyerek destek veren CHP'nin tavrı eleştiri konusu. Anamuhalefet partisi, son yerel seçimlerle Türkiye'nin en büyük kentlerini HDP'nin desteğiyle kazanmıştı.

Cübbeli Ahmet: Asker müslüman değilse Türk de olsa şehit olamaz

Cübbeli Ahmet, "şehitlik" konusunda "fetva" verdi, "Türk de olsa Müslüman olmayan şehit değildir." dedi.

‘Esad’tan Türkiye-Rusya mutabakatına tam destek’

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriyeli mevkidaşı Beşar Esad ile telefon görüşmesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Soçi’de yaptığı görüşmeyle ilgili bilgi verdiğini belirtti. Peskov, 'Esad, Vladimir Putin’e teşekkür etti, çalışma sonuçlarına tam desteğini açıkladı' ifadelerini kullandı.

Dünya bu mutabakatla çalkalanıyor! “Putin’in zaferi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gerçekleştirdiği Soçi zirvesine uluslararası basının ilgisi yoğundu. Toplantıda iki ülke arasında mutabakat sağlanırken, Dışişleri Bakanları Sergey Lavrov Rusça, Mevlüt Çavuşoğlu ise Türkçe olarak 10 maddelik anlaşmanın detaylarını açıkladı. Açıklamaların ardından ABD'nin önde gelen gazetelerinden NY Times "Putin'in zaferi" manşetini attı.

Türkiye ve Rusya arasındaki tarihi anlaşmada dikkat çeken detay!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 6 saatlik görüşmenin ardından açıklama yaptı.

İşte Türkiye ve Rusya arasında imzalanan Soçi Mutabakatı’nın detayları

Erdoğan ve Rusya'nın Soçi'de yaptığı görüşme sonucunda 10 maddelik mutabakat açıklandı.

Aklı beş karış havada olan yandaş ÖSO karşıtlarına hakaret etti: Cihatçılar ‘Mustafa Kemal’in Millî Mücadelesi’nin benzerini’ yürütüyormuş!

AKP’li yazar Fuat Uğur, ‘SMO’ (Suriye Milli Ordusu)’ adı verilerek TSK’nın ‘Barış Pınarı’ harekatında yer alan ÖSO’cu güçleri savunurken akıl almaz benzetmelere başvurdu.

Göreme milli park olmaktan çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Kararı ile Nevşehir Göreme ve çevresindeki alanın milli park olarak belirlenmesi hakkındaki Bakanlar Kurulu kararı yürürlükten kaldırıldı.