Cumartesi / 24 Ekim 2020

Gökçek’in ödenmeyen anlaşması ortaya çıktı! Bakanlık araya girmiş

205,097BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB), sürdürülebilir bölgesel kalkınmayı hızlandırmak ve bölge içi gelişmişlik farklılıklarını azaltmak amacıyla kurulan Ankara Kalkınma Ajansı’na ödemesi gereken payı uzun yıllar ödemediği belirlendi. Tahmini gelir bütçesinin yüzde 30’una yakınını ABB’den aldığı pay ile oluşturan ajansın, kurulduğu 2009 yılından 2017 yılına kadar düzenli ödeme alamadığı tespit edildi.

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, Maliye Bakanlığı’nın olaya müdahale etmesinin ardından dönemin Valisi Ercan Topaca ile Melih Gökçek arasında ödeme planına ilişkin protokol imzalandı.

Ancak aynı zamanda Ankara Kalkınma Ajansı yönetim Kurulu Başkanı da olan Vali Topaca’nın protokole, Yönetim Kurulu kararı olmadan imza atması ve Ajans’ın belediyeden alması gereken tutarın protokole eksik yazılması nedeniyle protokolün hukuken karşılığı olmadığı anlaşıldı.

FAİZDEN VAZGEÇİLDİ

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu’nun ajanslara özel hazırladığı, ‘Mali yeterlik raporları’nın ardından ajans, 3 Ağustos 2017’de ABB bütçesinden kesinti yapılması için Maliye Bakanlığı’na yazı gönderdi. Yazıda, belediyeden alınacak ana para tutarı 93,7 milyon TL olarak belirtildi ancak gecikme faizleri talep edilmedi. Maliye Bakanlığı, pay konusunda tereddüt oluştuğu gerekçesiyle ABB’den herhangi bir kesinti yapmadı.

GÖKÇEK İLE VALİ PROTOKOL İMZALADI

Maliye Bakanlığı’nın yazısı üzerine Vali Topaca ile Gökçek arasında ajans payının ödenmesine dair 22 Eylül 2017 tarihli mutabakat protokolü imzalandı. Protokolde, Ajans’ın alacağı 140 milyon TL öngörüldü ve bu tutarın 47 ay içinde taksitler halinde ödenmesi kararlaştırıldı. Protokolün ardından para, her ayın son günü Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca kaynağından kesilerek Ankara Kalkınma Ajansı hesabına aktarılmaya başlandı.

YÖNETİM KURULU’NA DANIŞILMADI

Yapılan incelemeler ile Gökçek ve Topaca arasında imzalanan protokole ilişkin herhangi bir Yönetim Kurulu kararı olmadığı da açığa çıktı. Ayrıca protokol, hukuki ve geçerli kabul edilse dahi, ödeme planına bağlanan toplam tutarın, ajansın alacağı pay ile uyuşmadığı bildirildi. Protokol tarihindeki toplam ajans alacağının 151,5 milyon TL olduğu ödeme planına bağlanan toplam alacak tutarının ise 140 milyon TL olduğu belirtildi.

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testi pozitif çıktı

İBB Sözcüsü Murat Ongun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu.

Koronavirüs testi pozitif çıkan İmamoğlu’ndan ilk açıklama!

İBB Sözcüsü Murat Ongun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurmuştu. Kötü haberi veren Murat...

Sosyal medyadan Ekrem İmamoğlu’na geçmiş olsun mesajları

İBB Sözcüsü Murat Ongun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurmuştu. Kötü haberi veren Murat...