Gökçek, o proje için ODTÜ Rektörü ile anlaştı

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ile ODTÜ arasında süregelen yol gerginliği anlaşma ile sonuçlandı...

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ile ODTÜ arasında süregelen yol gerginliği anlaşma ile sonuçlandı.

Bilkent şehir hastanesi için ortaya konulan bulvar projesi ODTÜ Teknokent Kavşağı ile bin 71 Malazgirt Bulvarı arasında yapılacak tünel ile hayata geçirilecek.

ABB ve ODTÜ arasında yaşanan yol krizi, Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve ODTÜ Rektörü Mustafa Verşan Kök’ün Ankara Valiliği’nde yaptığı toplantı ile çözüme kavuştu. Bilkent Şehir Hastanesi’nin bulunduğu bölgede oluşacak trafiği rahatlatmak için ODTÜ arazisine yapılmak istenen bulvar nedeniyle tırmanan gerginlik, bugün Ankara Valiliği’nde imzalanan protokol ile sona erdi.

ODTÜ ARAZİSİNE TÜNEL YAPILACAK

Ankara Valiliği’nden yapılan açıklamaya Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ODTÜ arasında imzalanan protokole göre, ODTÜ Teknokent Kavşağı ile bin 71 Malazgirt Bulvarı arasında bağlantı bir tünel ile sağlanacak. Kampüsün üst yüzeyine zarar verilmeden açılacak tünelin giriş ve çıkışındaki bağlantı alanlarına gerektiğinde aç-kapa imalatları yapılacak ve tahribatın minimum düzeyde tutulması öngörülüyor.

ODTÜ’YE 36 HEKTARLIK ALAN TAHSİS EDİLECEK

Tünel çalışmasının ODTÜ’nün gözetim ve çerçevesinde yürütülmesi kararlaştırılırken, valilik açıklamasına şöyle devam edildi:

“Aysel Sabuncu Yaşam Merkezinin bulunduğu bölgeden başlayan ve ODTÜ arazisinin sınırına en yakın bölgelerinden geçerek İncek Bulvarına ve daha sonrasında Ankara Çevre Otoyoluna bağlanacak olan bulvarın Jandarma Komutanlığı Hava Radar arazisi bölgesine kadar olan ve ODTÜ alanında kalan yaklaşık 4,8 km’lik kısmının yapımına karar verildi. Proje kapsamında nakledilecek veya kaldırılacak ağaç ve çalı gruplarının 2 katından az olmamak üzere ağaç ve çalı grubu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin göstereceği alanlara dikilecek ve yol güzergahının her iki tarafında kalan kısımlar Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ağaçlandırılacaktır. Proje kapsamında yol olarak kullanılan 36 hektarlık alan karşılığı olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi alanına bitişik veya en yakın bölgeden 36 hektardan az olmamak üzere alan, Ankara Valiliği’nin koordinasyonunda Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne tahsis edilecektir.”

“ODTÜ CAMİASINA ANKARALILAR ADINA ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM”

Öte yandan, ABB Başkanı Gökçek, yapılan toplantı ile sorunun çözüme kavuşturulmasını Twitter’dan şöyle duyurdu:

“Bilkent şehir hastaneleri trafiğini rahatlatmak için ODTÜ arazisinde yapılacak tünel ve bulvar için ODTÜ ve ABB arasında anlaşma sağlandı. ODTÜ ve büyükşehir arasında yapılan protokol valilikte imzalandı. Protokol görüşmeleri karşılıklı anlayış ve saygı çerçevesinde geçti. ODTÜ camiası ve yönetiminin Ankara halkına yaptığı jest dolayısıyla Ankaralılar adına şükranlarımı sunuyorum. Bu başlangıcın bundan sonra Ankara, ODTÜ ve Ankara halkına yeni birlikteliklerin yolunu açacağını temenni ve umut ediyorum. Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak ODTÜ yönetim ve camiasından gelen her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu bildirmek isterim. ODTÜ ile Eymir Rekreasyon Alanı konusunda ODTÜ’nün istediği tarzda her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu ayrıca iletiyorum.”

Osman Kavala tutuklandı

Gezi Parkı Davasında tahliye edildikten sonra yeniden gözaltına alınan ve ardından tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edil Osman Kavala tutuklandı.

Emekli Tuğamiral Ertürk: ABD’nin bizi İran ile bir savaşa hazırlayacak girişimler yaptığını biliyoruz

Emeli Tuğamiral Türker Ertürk, İdlib üzerinden bölgedeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Pentagon: Ruslarla Türklerin geniş çaplı bir çatışmaya girmeye yakın olduklarını görüyoruz

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, Türkiye ile Rusya'nın İdlib'de geniş çaplı bir çatışmaya yakın olduklarını gördüklerini belirterek, 'uluslararası toplumun Suriye hükümetine İdlib'deki saldırılarına son vermesi konusunda baskı uygulaması gerektiğini' savundu.

AKP Grup Başkan Vekili Cahit Özkan intiharlar neden arttı sorusu sorulunca Türkiye’yi Gambiya’yla kıyasladı

AKP Grup Başkan Vekili Cahit Özkan KRT'de katıldığı programda son günlerde gittikçe artan yoksulluk intiharlarının sorulması üzerine Türkiye'yi Afrika ülkesi Gambiya'yla kıyasladı. 

Feyzioğlu: Gezi davasıyla ilgili konuşma gereği görmüyorum

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, "Gezi davasıyla ilgili süreç devam ettiği için konuşma gereği görmüyorum ve doğru da bulmuyorum" dedi.
209,631BeğenenlerBeğen
4,903TakipçilerTakip Et