Gökçek-bakanlık el ele ODTÜ’ye beton dökecek

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ’den yol geçirme ısrarının arkasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sümen altı ettiği koruma imar planlarının olduğu ortaya çıktı. ODTÜ arazisindeki ‘Tünel yol’ ve ‘Batı Bölgesi Yolu’ adındaki planlarla üniversitenin hektarlarca arazisi ve doğal yapısının talanının da önü açıldı. 1980 yılından itibaren talan edilen ODTÜ arazisi 100 hektarı geçti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in “Bu yolu ya yapacağız ya yapacağız” diyerek ODTÜ arazisinde geri dönülemeyecek tahribata yol açacak planlarının ayrıntıları ortaya çıktı. 22 Ağustos’ta Yükseköğretim Kurulu Binası’nda, YÖK Başkanı Yekta Saraç, Ankara Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek ve ODTÜ Rektörü Mustafa Verşan Kök’ün katılımıyla üniversite arazisindeki yol planlarına ilişkin bir toplantı gerçekleşti. Toplantının ardından ODTÜ Rektörü Kök, öğretim üyelerine üniversitenin içerisinden geçirilmesi engelnemeyen planlanan yolları ve mücadelesini anlattı.

Bakanlık sümen altı etti

Rektör Kök’ün ODTÜ öğretim üyelerine verdiği bilgiye göre, üniversite arazisinde planlanan ‘Tünel Yol’ projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Haziran 2015’te onayladığı ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı son plan değişikliğinde ortadan kayboldu. Bakanlığın askıya çıkardığı son Plan Değişikliği Açıklama Raporu’nun 4.4. Onaylı Planlar başlığı altında, ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı yer almaması üniversite yönetiminin dikkatinden kaçmadı. Bakanlığın değişikliğinde yer alan plan notlarında ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı’nda yer alan “…tünel açmak için yüzeyde işlem veya inşaat yapılmayacaktır” hükmü de ortadan kaldırıldı. ODTÜ yönetiminin itirazına karşın ‘Tünel yol’ ile ilgili plan değişikliği hazırlanırken üniversite ile ilgili toplantı yapılmadı ve bakanlığın planlarının ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı’nın genel ilkelerine kesinlikle uymadığı görüldü.

Doğal yapı tamamen bozulur

YÖK’te yapılan toplantıda görüşülen ‘Tünel Yol’ planında, Gökçek ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ODTÜ arazisini koruyacak alternatifler yerine talan edecek projeyi “yüksek maliyet” diyerek savunması da dikkat çekti. ODTÜ yönetimi ise “Bu yöntem kampüsün bütünlüğünü ve doğal yapısını tamamen bozacaktır” değerlendirmesinde bulundu. Tünelin kesinlikle aç-kapa yöntemi ile yapılmaması gerektiğini belirten ODTÜ yinetimi talep edilen Bilkent ve Malazgirt Bulvarları’nın birleştirilmesi için tek çözümün yerin yaklaşık 30 metre altından açılacak tünel ile olduğunu belirtti. Yaklaşık 2 saat süren tartışmanın ardından ODTÜ yönetiminin önerisi kabul edildi ve önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili mutabakat metni imzalanması planlandı.

ODTÜ dikkate alınmadı

ODTÜ’nün talanına yol açacak bir diğer proje ise ‘Batı Bölgesi Yolu’ planı oldu. Başkent’e yeni yapılan Şehir Hastanesi ile birlikte gündeme gelen ve ODTÜ’nün batı arazinde planlanan proje 22 Haziran’da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Tabiat Varlıklarını Koruma Şubesi tarafından askıya çıkartıldı. Üniversitenin itirazlarına karşın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Genel Müdürlüğü bu görüşleri dikkate almadı ve plan değişikliği yaparak askıya çıkartı. Plan değişikliği kapsamında ODTÜ arazisinden yaklaşık 4.8 km uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde bir yol geçmesi öngörüldü.

35 hektarlık talan

ODTÜ yönetimi, üniversitenin arazisini betona boğacak yola karşın bilimsel açıklama ve Yol Komisyonu tarafından 2 alternatif önerse de yolun büyük bir bölümünün bir vadi olması, yol yapımına uygun olmaması gerekçesiyle bu alternatifler değerlendirilmedi. Ve ODTÜ arasizinden yaklaşık 35 hektarlık bir bölümünün kullanılması planlandı. ODTÜ ayrıca zararı en aza indirebilmek için yolun planlanandan daha dar yapılması, ODTÜ’ye bitişik bir alandan arazi olarak üniversiteye verilmesi, yol ile ODTÜ arasında kalan alanın ağaçlandırılması konularını gündeme getirdi.

İşte parseller:

En çok okunan haberler

AKP’de Süleyman Soylu istifası: Devleti küçük düşürdü

"Partimden; Kuruluş ilkelerinden uzaklaşması, Doğu Perinçek ve Osman Öcalan’la aynı çizgide buluşmasından duyduğum rahatsızlık ve icra makamındaki bakanımızın Diyarbakır HDP il binası önünde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve partimizi düşürdüğü aciz durumu aklım ve vicdanımın kabul etmemesi neticesiyle çok sevdiğim Ak Partimden üzülerek istifa kararı almış bulunmaktayım. "

“Erdoğan’ın diploması yok” diyen yazara şok!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasına ilişkin 'Diplomasız' adlı kitabı yazan Ergün Poyraz'a dava açıldı.

Ekrem İmamoğlu 90’da 90’a taktı!

Tartışmalı çıkışlarıyla bilinen İlahiyatçı Nurettin Yıldız, bu kez de kadınların kaç kilometre araç süreceğine karıştı. Yıldız'ın açıklamaları Türkiye'nin gündemine otururken en sağlam yanıt İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan geldi. 

Erdoğan’dan vakıflarla ilgili açıklama: ‘Ben bu boyutta olduğunu bilmiyordum’

Erdoğan, MYK toplantısında vakıflar konusuna değinerek, İmamoğlu ile konuşacağını belirtti.

Hayatını kaybeden Neslican Tay’ın ardından alçak mesaj: Cennete gidecekmiş, bu çıplaklıkla zor

Neslican Tay'ın ölümü tüm Türkiye'yi yasa boğarken Akferaset adlı hesaptan alçakça bir mesaj paylaşıldı. 

Kıvanç Tatlıtuğ’u yargılayan hakimden skandal fotoğraf: ‘Perşembenin sürprizi’

Kıvanç Tatlıtuğ’un, “vergi usül kanununa muhalefet” suçundan 6 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı dava geçtiğimiz gün Anadolu 13. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

Bakanlığın hedefinde yandaş yazar var: Tetikçi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye gazetesi Fuat Uğur’un iki yazısının ardından kaleme alınan tekzip metninde, yazara oldukça sert ifadelerle yüklendi.

Skandal… Camide ‘CHP Zulmü’ kitabı

Muğla’da imamın CHP’yi şeytana benzetmesine yönelik tepkiler sürerken, Bursa Sarı Camii’nin çay ocağının kitaplığında da “CHP Zulmü” isimli kitap sergileniyor.

İstanbul Valiliği ve İBB’den ortak karar! Durduruldu

İstanbul Valiliği ve İBB, Atatürk Havalimanı Metro istasyonuna yolcu taşımacılığını durdurdu.

Karamollaoğlu, Davutoğlu ve Babacan’ı da ziyaret edecek

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla görüşmesinin ardından yeni parti kurma hazırlıklarında olan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile eski bakan Ali Babacan’ı da ziyaret edeceğini öğrenildi.

‘Davutoğlu başbakanlığı döneminde bazı şeylere şahit olmuş’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, son günlerde AKP’de yaşanan istifa ve bölünme sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rektörden tepki çeken Neslican Tay paylaşımı: Dinden faydalanabilseydi hastalığı düşman görmezdi

Kansere karşı verdiği mücadelede yenik düşen Neslican Tay 'Belki kaybedeceğim ama savaşarak kaybedeceğim' demişti.

İmamoğlu’ndan ‘torpil’ açıklaması: Benim nazarımda bir itibarı yok

Ekrem İmamoğlu, İBB'de işe alınacaklar ile CHP içindeki bir yazışma hakkında açıklama yaptı.