Gökçek-bakanlık el ele ODTÜ’ye beton dökecek

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ’den yol geçirme ısrarının arkasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sümen altı ettiği koruma imar planlarının olduğu ortaya çıktı. ODTÜ arazisindeki ‘Tünel yol’ ve ‘Batı Bölgesi Yolu’ adındaki planlarla üniversitenin hektarlarca arazisi ve doğal yapısının talanının da önü açıldı. 1980 yılından itibaren talan edilen ODTÜ arazisi 100 hektarı geçti.

209,107BeğenenlerBeğen
5,309TakipçilerTakip Et

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in “Bu yolu ya yapacağız ya yapacağız” diyerek ODTÜ arazisinde geri dönülemeyecek tahribata yol açacak planlarının ayrıntıları ortaya çıktı. 22 Ağustos’ta Yükseköğretim Kurulu Binası’nda, YÖK Başkanı Yekta Saraç, Ankara Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek ve ODTÜ Rektörü Mustafa Verşan Kök’ün katılımıyla üniversite arazisindeki yol planlarına ilişkin bir toplantı gerçekleşti. Toplantının ardından ODTÜ Rektörü Kök, öğretim üyelerine üniversitenin içerisinden geçirilmesi engelnemeyen planlanan yolları ve mücadelesini anlattı.

Bakanlık sümen altı etti

Rektör Kök’ün ODTÜ öğretim üyelerine verdiği bilgiye göre, üniversite arazisinde planlanan ‘Tünel Yol’ projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Haziran 2015’te onayladığı ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı son plan değişikliğinde ortadan kayboldu. Bakanlığın askıya çıkardığı son Plan Değişikliği Açıklama Raporu’nun 4.4. Onaylı Planlar başlığı altında, ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı yer almaması üniversite yönetiminin dikkatinden kaçmadı. Bakanlığın değişikliğinde yer alan plan notlarında ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı’nda yer alan “…tünel açmak için yüzeyde işlem veya inşaat yapılmayacaktır” hükmü de ortadan kaldırıldı. ODTÜ yönetiminin itirazına karşın ‘Tünel yol’ ile ilgili plan değişikliği hazırlanırken üniversite ile ilgili toplantı yapılmadı ve bakanlığın planlarının ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı’nın genel ilkelerine kesinlikle uymadığı görüldü.

Doğal yapı tamamen bozulur

YÖK’te yapılan toplantıda görüşülen ‘Tünel Yol’ planında, Gökçek ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ODTÜ arazisini koruyacak alternatifler yerine talan edecek projeyi “yüksek maliyet” diyerek savunması da dikkat çekti. ODTÜ yönetimi ise “Bu yöntem kampüsün bütünlüğünü ve doğal yapısını tamamen bozacaktır” değerlendirmesinde bulundu. Tünelin kesinlikle aç-kapa yöntemi ile yapılmaması gerektiğini belirten ODTÜ yinetimi talep edilen Bilkent ve Malazgirt Bulvarları’nın birleştirilmesi için tek çözümün yerin yaklaşık 30 metre altından açılacak tünel ile olduğunu belirtti. Yaklaşık 2 saat süren tartışmanın ardından ODTÜ yönetiminin önerisi kabul edildi ve önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili mutabakat metni imzalanması planlandı.

ODTÜ dikkate alınmadı

ODTÜ’nün talanına yol açacak bir diğer proje ise ‘Batı Bölgesi Yolu’ planı oldu. Başkent’e yeni yapılan Şehir Hastanesi ile birlikte gündeme gelen ve ODTÜ’nün batı arazinde planlanan proje 22 Haziran’da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Tabiat Varlıklarını Koruma Şubesi tarafından askıya çıkartıldı. Üniversitenin itirazlarına karşın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Genel Müdürlüğü bu görüşleri dikkate almadı ve plan değişikliği yaparak askıya çıkartı. Plan değişikliği kapsamında ODTÜ arazisinden yaklaşık 4.8 km uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde bir yol geçmesi öngörüldü.

35 hektarlık talan

ODTÜ yönetimi, üniversitenin arazisini betona boğacak yola karşın bilimsel açıklama ve Yol Komisyonu tarafından 2 alternatif önerse de yolun büyük bir bölümünün bir vadi olması, yol yapımına uygun olmaması gerekçesiyle bu alternatifler değerlendirilmedi. Ve ODTÜ arasizinden yaklaşık 35 hektarlık bir bölümünün kullanılması planlandı. ODTÜ ayrıca zararı en aza indirebilmek için yolun planlanandan daha dar yapılması, ODTÜ’ye bitişik bir alandan arazi olarak üniversiteye verilmesi, yol ile ODTÜ arasında kalan alanın ağaçlandırılması konularını gündeme getirdi.

İşte parseller:

36 şehit açıklaması yapan Erdoğan Trump’la diyaloğunu espri yapıp gülerek anlattı: Rusların bir petrol olayı var dedim

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın "İdlib'de 36 şehidimiz var" açıklamasını yaptığı toplantıda, gülerek Donald Trump ile ilgili diyaloğunu anlatması, sosyal medyada tepkiye neden oldu.

İdlb’deki 34 şehidin ardından ilk açıklamasını yapan Erdoğan Gezi Direnişini hedef aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib'deki saldırı sonucu 33 askerin şehit olmasının ardından ilk kez açıklama yaptı.

Rus Büyükelçi: Türk askerinin koordinatlarını Suriye ile paylaştık ama vurulan yer hariç

Reuters'ın aktardığına göre Rusya ve Türkiye, BMGK'da İdlib'deki saldırılar hakkında çelişen açıklamalarda bulundu. 

Hatay’a giden CHP heyeti saldırının ayrıntılarına ulaştı

İdlib'de yaralanan askerleri Hatay'da ziyaret eden CHP heyeti, askerlerin saldırısı esnasında savunmasız kaldıklarını ve nokta atışı ile vurulduklarını kaydetti.

“Şehitler tepesi boş kalsın, niye bizim kınalı kuzularımız ölsün, niye askerlerimiz şehit oluyor?”

CHP'li Barış Yarkadaş Meclis'teki ortak bildiriye imza atan partisine ve İYİ Parti'ye eleştiri yönelterek İdlib'teki şehitlerin tek sorumlusunun AKP olduğunu söyledi. 
209,107BeğenenlerBeğen
5,309TakipçilerTakip Et