Gezici 7 büyükşehir için anket sonuçlarını açıkladı

Ankara, İstanbul, Bursa, Adana, Manisa, Hatay ve Balıkesir araştırmalarının sonucunu açıklayan Gezici Araştırma Başkanı Murat Gezici, tanzim kuyruklarının halkın hafızasında yer ettiğini seçimlerde iktidar açısından olumsuz etki yapacağını söyledi.

Yerel seçimler öncesi anket çalışmasını açıklayan Murat Gezici “Türkiye’de şehir efsanesi olarak görülen ekonomik kriz, tanzim mağazaları kuyrukları ile halkın görsel hafızasına yerleşmiş oldu. Halkın 2019 Ocak ve Şubat aylarında kuru erzak stoklarını önceki yıllara göre fazla yaptığı görülüyor. Tanzim olayları seçmeni ürküttü ve korkuttu.” dedi.

Gezici Araştırma Merkezi’nin, Ankara, İstanbul, Bursa, Adana, Manisa, Hatay ve Balıkesir genelinde yerel ve politik konuları belirlemek üzere 16- 17 Mart 2019 tarihlerinde araştırmaya göre Ankara’da Mansur Yavaş öne geçerken İstanbul’da Ekrem İmamoğlu Binali Yıldırım’la olan farkı kapatmak üzere.

Ak Parti Kırsala Hapsoluyor ve Ak Parti Seçmeni yaşlanıyor

18-27 yaş arasındaki gençlerin % 72’si muhalefete oy veriyor. Türkiye’nin ekonomisinin % 70’nin temsil edildiği bölgelerde Ak Partinin oylarının ortalaması % 32,7 olduğu görülüyor. AK Parti’nin seçmeninin yaklaşık % 32’sinin ideolojisi yok bu seçmen Ak Parti’nin sadık seçmeni olmadığı görülüyor. Ak Parti seçmenin Türkiye genelinde yer yer % 70 – 75 – 85 oranında partisinin adayına veya desteklediği adaya oy vereceğini söylüyor, yani % 30 ile 10’u Ak Partinin adayına yer yer oy vermediği görülüyor. Fakat muhalefete de doğrudan oy veririm demiyor kendini kararsız veya çekimser gösteriyor. AK Parti bu alıngan kızgın küskün seçmeni ikna edemez ise yeni nesil gençleri ikna etmesi daha da zor olacak. Ak Parti seçmeninden kopan oyların seçmen profili ev hanımları, işsizler ve esnaflar olduğu görülüyor. Yaş aralıkları ise 28 – 43 yaş arası seçmenlerden oluşuyor. Ak Parti’nin son 4 seçimde kırsal alanda daha da güçlendiği fakat şehir merkezlerinde ise muhalefetin güçlendiği görülüyor.

Gezici: “Umudu Örgütleyen ve Güven Sağlayan Liderler Seçmeni Sandığa Götürecek’’

Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici “Türkiye’de son 5 yılda 7. seçim yaşanıyor olması seçmeni sandığa mesafeli kılıyor. Türkiye genelinde seçmenin % 15’i sandığa gitmeyecek.

Muhalefetin beklediği umut olarak gördüğü HDP Seçmenin % 22’si sandığa gitmeyecek.

Yerel seçimlerde seçmen iktidarının geçmişte neyi nasıl yaptığına değil, gelecekte neyi nasıl daha iyi yapacağına dair umudu görmek istiyor. 3000 km yol, 200 kavşak ve ya da 1000 km kanalizasyonu yapılmasının seçmeni çok etkilemediği görüldü. Seçmen kendisine umudu örgütleyenin yanında yer alıyor.”

“Tanzim kuyrukları, halkın görsel hafızasına yerleşti”

Türkiye’de şehir efsanesi olarak görülen ekonomik kriz, tanzim mağazaları kuyrukları ile halkın görsel hafızasına yerleşmiş oldu. Halkın ocak şubat aylarında stok yaptığı görülüyor. Tanzim olayları seçmeni ürküttü ve korkuttu. Ekonomik krizin derinliği görüldü. Ak Partinin en büyük seçim hatası; seçmenin temel besinleri olan soğan patlıcan ve diğerlerinin fiyatını düşürmeye çalışmak oldu.

“Kararsızların %72,8’i geçmişte MHP ve AKP’ye oy vermiş seçmen”

Kararsız seçmenlerin % 75,6’sı yani her 4 kişiden üçü geçmişte gerek genel seçimlerde gerekse yerel seçimlerde MHP ve AK Parti’ye oy vermiş seçmen. Sandığa giden muhalif seçmen daha kararlılık gösterirken iktidara oy vermiş seçmende ise bir arayış vardır. Kararsız seçmenlerin % 35’i Ak Parti dışında hiçbir siyasi partiye 17 yıl içinde oy vermemiş seçmen olduğu görülüyor.

İşte Araştırma ve Sonuçları

Gezici Araştırma Merkezi Aboneleri için, Ankara, İstanbul, Bursa, Adana, Manisa, Hatay ve Balıkesir genelinde yerel ve politik konuları belirlemek üzere 16- 17 Mart 2019 tarihlerinde araştırma yapmıştır.

Araştırmaya Katılan Halkın Önümüzdeki Seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Hangi Partiye Oy Vermek İstediğine İlişkin Dağılım

Araştırmaya katılan halkın önümüzdeki seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi partiye oy vermek istediğine ilişkin dağılım incelendiğinde % 49,3’ü MHP Destekli AK Parti Adayı Binali Yıldırım’a oy vermek istediğini % 48,6’sı ise İyi Parti Destekli CHP Adayı Ekrem İmamoğlu’na oy vermek istediğini ifade etmektedir..

Araştırmaya katılan halkın önümüzdeki seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi partiye oy vermek istediğine ilişkin dağılım incelendiğinde % 47,7’si MHP destekli Ak Parti Adayı Mehmet Özhaseki’ye oy vermek istediğini ifade ederken, % 49,8’i İyi Parti destekli CHP Adayı Mansur Yavaş’a oy vermek istediğini ifade etmektedir.

Araştırmaya Katılan Halkın Önümüzdeki Seçimlerde Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Hangi Partiye Oy Vermek İstediğine İlişkin Dağılım

Araştırmaya katılan halkın önümüzdeki seçimlerde Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi partiye oy vermek istediğine ilişkin dağılım incelendiğinde 54,1’i Ak Parti destekli MHP Adayı Hüseyin Sözlü’ye oy vermek istediğini ifade ederken, % 45,4’ü İyi Parti destekli CHP Adayı Zeydan Karalar’a oy vermek istediğini ifade etmektedir.

Araştırmaya Katılan Halkın Önümüzdeki Seçimlerde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Hangi Partiye Oy Vermek İstediğine İlişkin Dağılım


Araştırmaya katılan halkın önümüzdeki seçimlerde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi partiye oy vermek istediğine ilişkin dağılım incelendiğinde % 53,1’i MHP Destekli AK Parti Adayı Yücel Yılmaz’a oy vermek istediğini % 45,8’i ise CHP destekli İyi Parti Adayı İsmail Ok’a oy vermek istediğini ifade etmektedir. MHP ve İYİ Parti tabanın Sn. Yücel Yılmaz ismine odaklandığı ve desteklediği görülüyor. Yücel Yılmaz’ın merkezde başarılı belediye başkanı olarak görenlerin en önemli etkisi olduğu görülüyor.

Araştırmaya Katılan Halkın Önümüzdeki Seçimlerde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Hangi Partiye Oy Vermek İstediğine İlişkin Dağılım

Araştırmaya katılan halkın önümüzdeki seçimlerde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi partiye oy vermek istediğine ilişkin dağılım incelendiğinde 51,1’i MHP destekli Ak Parti Adayı İbrahim Güler’e oy vermek istediğini ifade ederken, % 47,8’i İyi Parti destekli CHP Adayı Lütfü Savaş’a oy vermek istediğini ifade etmektedir.

Araştırmaya Katılan Halkın Önümüzdeki Seçimlerde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Hangi Partiye Oy Vermek İstediğine İlişkin Dağılım

Araştırmaya katılan halkın önümüzdeki seçimlerde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi partiye oy vermek istediğine ilişkin dağılım incelendiğinde % 46,6’sı MHP Destekli AK Parti Adayı Alinur Aktaş’a oy vermek istediğini % 52,9’u ise İyi Parti Destekli CHP Adayı Mustafa Bozbey’e oy vermek istediğini ifade etmektedir. Bursa’da Mustafa Bozbey ismi ön planda olduğu görülüyor.

Araştırmaya Katılan Halkın Önümüzdeki Seçimlerde Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Hangi Partiye Oy Vermek İstediğine İlişkin Dağılım

Araştırmaya katılan halkın önümüzdeki seçimlerde Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi partiye oy vermek istediğine ilişkin dağılım incelendiğinde % 63,2’si AK Parti destekli MHP Adayı Cengiz Ergün’e oy vermek istediğini ifade ederken % 34,7’si CHP destekli İyi Parti Adayı Orkun Şıktaşlı‘ya oy vermek istediğini ifade etmektedir.

Araştırmanın Örneklemi

Araştırmanın örneklemi TÜİK 2014 Yerel Seçim Sonuçları ve 24 Haziran 2018 Milletvekili Genel sonuçları dikkate alınıp, her ili temsil edecek nitelikte oluşturularak düzenlenmiştir. Araştırma 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden, yaklaşık yarısı kadın olmak üzere her ilde ortalama 1800 – 3400 kişi ile yürütülmüştür. Yapılan çalışmada tüm veriler hanelere gidilip yüz yüze görüşme metodu ile toplanmıştır. Gezici Araştırma Merkezi aboneleri için araştırmayı yapmıştır. Gezici Araştırma Merkezi Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası yerli kuruluşudur.

Kılıçaroğlu’na rakip olmaya hazırlanıyorlar.. Ortak aday formülü!

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 28-29 Mart’ta yapılacak 37. Olağan Kurultayı için geri sayım başladı. Gözler Kemal Kılıçdaroğlu’na rakip çıkacak aday ya da adaylarda.

Acı haber gece yarısı geldi… İdlib’te iki şehit daha!

Piyade Uzman Çavuş Soner Enes Baykuş ve Uzman Onbaşı Şükrü Elibol Suriye'nin İdlib bölgesinde düzenlenen hava saldırısında hayatını kaybetti.

“Kılıçdaroğlu HDP’yi istedi belgesi var” deyince canlı yayına bağlanan Bülent Tezcan gerçeği açıkladı, Perinçek’in gıkı çıkmadı!

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek 7 Haziran seçimleri öncesinde Cumhuriyet Halk Partisi ile ittifak görüşmeleri yaptıklarını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'ittifakta HDP olmazsa olmaz' dediğini öne sürdü. Perinçek iddiası için "elimde belgesi var" dedi ancak yine gösteremedi. Vatan Partisi ile ittifak görüşmelerini yürüten o dönemki CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ise yayına bağlanarak Perinçek'in yalanını deşifre etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Gökçek şoku: Beyaz TV de ‘montaj değil’ dedi

AKP’li Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in sahibi olduğu Beyaz TV’de canlı yayında büyük bir “gaf”a imza atıldı.

Sağlık Bakanı Koca: İran’dan gelen 132 kişinin testleri negatif çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran’dan gelen 132 kişinin testleri negatif çıktı.
209,101BeğenenlerBeğen
5,040TakipçilerTakip Et