Geri Dönüşüm İşçileri Derneği Başkanı Ali Mendillioğlu: 3 arkadaşımız tutuklandı

Geri Dönüşüm İşçileri Derneği Başkanı Ali Mendillioğlu, Yol TV'ye yaptığı açıklamada, "3 arkadaşımız tutuklandı. Fark etmez, hepimizi alsınlar, içerde kalalım. Zaten dışarısı cezaevinden farksız" dedi.

Geri Dönüşüm İşçileri Derneği Başkanı Ali Mendillioğlu, Yol TV’ye yaptığı açıklamada, “3 arkadaşımız tutuklandı. Fark etmez, hepimizi alsınlar, içerde kalalım. Zaten dışarısı cezaevinden farksız” dedi.

Mendillioğlu, “Biraz önce aldığımız bilgiye göre 3 arkadaşımız tutuklandı. Valinin basın açıklamasında 20 polisin darp edildiği iddiası var. Bu iddia gerçek dışı. Alışılagelmiş bir uygulama. Çünkü polis nerede bir olay olursa sahte darp raporu alarak olayı büyütür. 8 tane aracın camlarının kırıldığı söyleniyor bu da doğru değil. 8 tane Afgan işçinin gözaltına alındığı söyleniyor. Bunu da bize ispatlasınlar. Kim bu Afganlar biz bilmek istiyoruz. Bir tutuklamanın zeminini oluşturmak. Zaten Türkiye’de de içerisi dışarısı, dışarısı içerisi oldu. Hiç fark etmiyor, hepimizi alsınlar hepimiz içeride kalalım.”

NE OLMUŞTU?

Önceki gün Ümraniye’de Kadosan Oto Sanayi Sitesi önünde bulunan atık kâğıt işçilerinin depolarına yönelik zabıta ekipleri ve çevik kuvvet ekipleriyle baskın yapılmıştı.

İstanbul Valiliği 23 Ağustos tarihinde yaptığı açıklamada atık toplama işleminin çevre ve halk sağlığı sorunlarına neden olduğunu iddia ederek bu işi yasakladığını duyurmuştu. Açıklamada, “Şehrimizde izinsiz-ruhsatsız atık toplama ve ayırma faaliyetleri; başta çevre ve halk sağlığı sorunları olmak üzere, kayıt dışı ve sağlıksız koşullarda istihdama yol açmakta, ayrıca kamu zararı ve haksız kazanca sebebiyet vermektedir. Bütün bu olumsuzlukları gidermek amacıyla denetimlerimiz devam ediyor, devam edecektir. Bu ilçelerimizde bir daha çekçekçi diye tabir edilen atık toplayıcıları olmaması için belediyelerimiz, muhtarlıklarımız ve hemşehrilerimizin gereken duyarlılığı göstereceklerine inancımız tamdır” denilmişti.

Valilik kararının ardından farklı ilçelerde başlayan operasyonlarda yüzlerce kağıt toplayıcısının arabasına el konurken, onlarca atık deposu da kapatıldı.

Dün gece yarısı ise Ataşehir’de kağıt toplayıcılarına yönelik polis baskını düzenlenmiş ve çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.

Son Haberler