Perşembe / 2 Temmuz 2020

“Gergedan boynuzu, at yelesi, zebra çizgisi fiyatlarındaki şok düşüşlerle enflasyon dengelendi”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ekim ayı rakamlarına göre enflasyon bir önceki aya göre yüzde 2, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde ise 8,55 arttı.

207,094BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ekim ayı rakamlarına göre enflasyon bir önceki aya göre yüzde 2, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde ise 8,55 arttı.

Ancak baz etkisi ile tek hanede kalan enflasyonun kasım ve aralık ayında tekrar çift haneye çıkması bekleniyor. Peki ekonomi uzmanlarının açıklanan rakamlara ilişkin ilk değerlendirmeleri nasıl oldu?

Uzmanların, Twitter hesaplarından yaptıkları ilk değerlendirmeler şöyle:

İktisatçı Mustafa Sönmez, açıklanan enflasyon rakamlarını Twitter hesabından “TÜFE de aylık artış %2; ilerisi için alarm verici. Giyimde aylık artış %12’ye yaklaşmış, konut harcamalarındaki artış %4’e yakın. Yıllık artışın yüzde 8,5 olması aritmetik” şeklinde değerlendirdi.

Emre Alkin de “Ekim ayı #Enflasyon oranları yüksek çıktı. Sadece baz etkisi sebebiyle yıllık TÜFE tek hane çıktı. 2020 yılında tek hane enflasyon hedefi bizi zorlayacak” dedi.

Murat Muratoğlu “Yıllık enflasyon %8.55 geldi. Sahi fiyatların artmaması için alınan somut önlem neydi? Sonuçta gergedan boynuzu, at yelesi, zebra çizgisi fiyatlarındaki şok düşüşlerle enflasyon dengelendi. Kesin enflasyon sepetinin içine bir şey katıyorlar, kafalar gayet iyi…” ifadelerini kullandı.


Yalçın Karatepe “Aylık enflasyon %2 diye sevinen ekonomi yönetimimiz var. Bu oran dünyanın yarısında yıllık bazda bile görülmüyor” dedi.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bahçeli: Sosyal medya hesaplarımı askıya alıyorum

MHP lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sosyal medya çıkışının ardından açıklama geldi. Bahçeli, 'Sosyal medyayla ilgili kanuni düzenleme TBMM’de yapılana kadar şahsen sosyal medya hesaplarımı tümden askıya alıyorum' ifadelerini kullandı.

RTÜK’ün Halk TV ve Tele1 TV’ye verilen ekran karartma cezasına tepki yağdı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından Halk TV ve TELE 1’e verilen 5 günlük ekran karartma cezasına siyasiler, gazeteciler tepki gösterdi.

Uymazsa zorlama hapsi… Deniz Bulutsuz’a şiddet uyguladığı iddia edilen Ozan Güven hakkında 2 ay uzaklaştırma kararı

Deniz Bulutsuz'un Ozan Güven hakkında İstanbul 1'in Aile Hakimliği'ne başvurarak iki ay süreyle uzaklaştırma kararı aldırdığı öğrenildi.

Erdoğan “Youtube Twitter ve Netflix’i tamamen kaldırmak istiyoruz” dedi… CHP’den jet tepki geldi!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya düzenlemesine ilişkin "Niçin Youtube, Twitter, Netflix gibi sosyal medyalara karşı olduğumuzu anlıyor musunuz? Bu millete bu tür mecralar yakışmıyor. Bir an önce parlamentomuza getirip tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz" dedi.

RTÜK düğmeye bastı… Halk TV ve TELE1 ekranları karartılıyor!

RTÜK Üst Kurulu'nda alınan kararla Halk TV ve TELE1'e 5 gün yayın durdurma cezası verildi.
207,094BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et