“Gergedan boynuzu, at yelesi, zebra çizgisi fiyatlarındaki şok düşüşlerle enflasyon dengelendi”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ekim ayı rakamlarına göre enflasyon bir önceki aya göre yüzde 2, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde ise 8,55 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ekim ayı rakamlarına göre enflasyon bir önceki aya göre yüzde 2, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde ise 8,55 arttı.

Ancak baz etkisi ile tek hanede kalan enflasyonun kasım ve aralık ayında tekrar çift haneye çıkması bekleniyor. Peki ekonomi uzmanlarının açıklanan rakamlara ilişkin ilk değerlendirmeleri nasıl oldu?

Uzmanların, Twitter hesaplarından yaptıkları ilk değerlendirmeler şöyle:

İktisatçı Mustafa Sönmez, açıklanan enflasyon rakamlarını Twitter hesabından “TÜFE de aylık artış %2; ilerisi için alarm verici. Giyimde aylık artış %12’ye yaklaşmış, konut harcamalarındaki artış %4’e yakın. Yıllık artışın yüzde 8,5 olması aritmetik” şeklinde değerlendirdi.

Emre Alkin de “Ekim ayı #Enflasyon oranları yüksek çıktı. Sadece baz etkisi sebebiyle yıllık TÜFE tek hane çıktı. 2020 yılında tek hane enflasyon hedefi bizi zorlayacak” dedi.

Murat Muratoğlu “Yıllık enflasyon %8.55 geldi. Sahi fiyatların artmaması için alınan somut önlem neydi? Sonuçta gergedan boynuzu, at yelesi, zebra çizgisi fiyatlarındaki şok düşüşlerle enflasyon dengelendi. Kesin enflasyon sepetinin içine bir şey katıyorlar, kafalar gayet iyi…” ifadelerini kullandı.


Yalçın Karatepe “Aylık enflasyon %2 diye sevinen ekonomi yönetimimiz var. Bu oran dünyanın yarısında yıllık bazda bile görülmüyor” dedi.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan haberler

6 kişinin tecavüzüne uğrayan 13 yaşındaki çocuk intihar etti

Tayland’da, 13 yaşında olan ve 6 kişinin tecavüzüne uğrayan kız çocuğu, kendisine ait Facebook hesabında üst üste mesajlar paylaştıktan sonra intihar etti.

İslamcı sosyete yine şatafatıyla gündemde: Londra’dan gelen Tubiş’e hoş geldin partisi

Türkiye Büşra Nur Çalar'ın şatafatlı hayatına odaklanmışken, bir görüntü daha sosyal medyanın gündeminde. 'Londra'dan gelen Tubiş'e hoş geldin partisi...' AKP aday adayı olan Ahu Kalfa'nın partisi gündeme bomba gibi düştü.

“Ya o CHP’li siyasetçinin siyasi hayatı bitecek, ya da Rahmi Turan’ın gazeteciliği”

Gazeteci,Yazar Gürkan Hacır, sosyal medya hesabından Rahmi Turan'ın 'Saray'a giden CHP'li iddialarını yorumladı.

Türkiye’nin en borçlu belediyesinde ‘yemeyen keriz’ manzarası: AKP’li belediyenin araç kiralama işini AKP’li vekil kazandı

AKP’li belediyede asli görevi kanalizasyon ve su hizmeti olan belediye şirketi, lüks araç kiralama işine girdi. İhaleyi de AKP’li vekilin şirketi kazandı.