Generaller Savunma Bakanı’nın mı Genelkurmay’ın mı sözünü dinliyor?

Hükümete yakın Yeni Şafak yazarı Acet, bugünkü yazısında Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın TSK'nın yapısıyla ilgili sözlerini yazdı.

Hükümete yakın Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet bugünkü “Karargah asıl kimden rahatsız olmalı?” başlıklı yazısında Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın TSK’yla ilgili anlattığı bir anekdota yer verdi.

Yazısında TSK’nın yapısına dair değişikliğin yapılmasıyla ilgili Işık’ın sözlerini aktaran Acet şu ifadeleri kullandı:

“15 Temmuz’dan sonra gelişen süreç, “Ordu, FETÖ’den temizlensin, sonra bize bırakılsın” tezinin, niyet beyanının tersi bir istikamette gelişti.

Darbe girişiminin üzerinden kısa süre geçtikten sonra hükümet, KHK’larla TSK’nın yapısına ilişkin esaslı dokunuşlar yaptı.

YAŞ’ın yapısı değişti, sivil ağırlık getirildi, İnsan Kaynakları, Milli Savunma Bakanlığı’nın uhdesine geçti, sivil otoritenin kontrolü bütün gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ağırlık kazandı.

Küçük bir anekdot…

15 Temmuz’dan kısa süre sonra, yeni düzenlemelerin daha hayata geçmediği günlerde, sabah programı için bir araya geldiğimiz Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, programın bir yerinde şöyle bir şey demişti:

“Benim müsteşarım bir korgeneral. Ben müsteşarıma bir talimat verdiğim zaman, gidip bir de Genelkurmay İkinci Başkanı’na soruyor.”

Araya girip, Bakan Işık’a bu defa ben sordum,

“Peki, sizin talimatınız ile İkinci Başkan’ın talimatı birbirinin tersi istikamette ise, müsteşarınız kimi dinliyor?” diye.

Bakan Bey gülümsedi, “Rütbeyi kimden alıyorsa onu dinliyor” dedi.

Meselemiz bu.”

Son Haberler