Çarşamba / 5 Ağustos 2020

Genç avukatın intiharından FETÖ çıktı

Didem Yaylalı’nın 2013’teki intiharı ‘FETÖ’nün darbe girişimi’ iddianamesinde yer aldı. iddianamede Didem Yaylalı’nın uğradığı haksızlıklara dayanamayarak intihar ettiği ortaya çıktı.

206,524BeğenenlerBeğen
8,608TakipçilerTakip Et

Hürriyet’in haberine göre İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı Can Tuncay tarafından hazırlanan darbe girişimine ilişkin iddianamede, örgütün ‘yargı yapılanmasına’ da yer verildi. Örgüt üyelerinin ‘paralel yapılanma’ için tehlikeli gördükleri kişileri etkisiz hale getirmek amacıyla baskı, tehdit, şantaj, gibi yöntemleri kullandığı anlatıldı.

İddianamede, Adalet Akademisi’nin hâkim – savcı adayları yönünden fişleme merkezine dönüştürüldüğü, kendilerinden olmayanların mesleğe kabullerini engellemek amacıyla usulsüz soruşturmalar yapıldığı belirtildi. Hakkında usulsüz soruşturma açılarak disiplin cezası tayin edilen, bu ceza gerekçe gösterilerek mesleğe kabul edilmeyen hâkim adayı Didem Yaylalı’nın da Yarbay Ali Tatar gibi uğradığı haksızlıklara dayanamayarak intihar ettiği belirtildi.

Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2009’da mezun olan Didem Yaylalı, hâkimlik sınavını geçtikten sonra atanmasına bir hafta kala, ‘eksik imzalı belge sunduğu’, ‘idareye yalan beyanda bulunduğu’ iddiasıyla disiplin cezası aldı.

ALKOL VE TAYT SUÇLAMASI

HSYK, Yaylalı’yı mesleğe almadı. Yaylalı, 26 yaşındayken 2013’te Fethiye’de tatil yaptığı otelde intihar etti. Arkadaşları Didem Yaylalı’nın stajını yaptığı dönemde Adalet Akademisi’nde tayt giydiği gerekçesiyle uyarıldığını, ara sıra alkol almasının sorun edildiğini söylemişti.

Emekli Astsubay olan baba Yaşar Yaylalı, kızının ölümünden o dönem HSYK’da görev yapanları sorumlu tuttu. Baba Yaşar Yaylalı, kızının ölümüyle ilgili özetle şu açıklamaları yapmıştı:

“HSYK üyeleri bazı kişileri elemek için bu yollara başvuruyormuş. Yavrum, durumu çözmek için İbrahim Okur, Ahmet Hamsici ve Mustafa Arslan ile konuşuyor. Son olarak o dönemin HSYK imamı olarak tabir edilen Hüseyin Yıldırım kızımı odasına çağırarak, ‘Bize biat edeceksin’ diyor. Tabii ki kızım bunu kabul etmiyor. Onu bıktırıp, kendi isteğiyle ayrılması için çaycıların yanına gönderip küçük düşürüyorlardı.”

ÇATI DAVASINA BAŞVURU

Baba Yaylalı’nın yaptığı açıklamada da şunları söyledi:

“Ankara’daki çatı davasına müdahil olarak başvuracağız. Kızımın ölümü ardından yaptığım açıklamalar nedeniyle 1.5 yıl kelle koltukta gezdim. Ölüm tehditleri aldım. Telefonlarım dinlendi. Didem çağdaş, hukukçu bir çocuktu. ‘Baba ben ölürüm de kimse beni doğruluktan dürüstlükten vazgeçiremez’ derdi. Mesleği onların istediği gibi yapmasını istediler. Didem’le birlikte 7 kişinin ataması yapılmadı. Didem’in vefatından sonra Meclis’te yapılan düzenlemeyle bu atanamayan 7 kişinin ataması yapıldı. Keşke yaşasaydı o da şimdi hâkim olacaktı.”

Gözler CHP’de: MYK’ya kimler girecek?

37. olağan kurultayın ardından CHP Parti Meclisi (PM) netleşti. Partiyi iktidara taşıması hedeflenen A takımının şekillenmesi ise bayramın araya girmesi nedeniyle gecikti. CHP’de bayram boyunca da MYK için kulisler sürdü.

Ankara Tabip Odası’ndan dikkat çeken koronavirüs verileri: 488 sağlık çalışanı Covid-19 tanısı aldı, yoğun bakımlarda yer bulunamıyor

Ankara Tabip Odası'nın sahada pandemi ile mücadele eden sağlık çalışanlarından elde ettiği verilerle göre; 488 sağlık çalışanı Covid 19 tanısı aldı. ATO analizinde dikkat çekici tespitler yer aldı.

Evli olduğu görme engelli kadını bayıltana kadar döven erkek gözaltına alındı

Bingöl'de evli olduğu görme engelli kadını bayıltana kadar döven Hasan E. isimli erkek, şiddet görüntülerinin sosyal medyada gündem olması üzerine gözaltına alındı.

Ekrem İmamoğlu’nun konuşmasını bölen sürpriz telefon! Sesi dışarı verdi!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu; Edirnekapı’da İETT, Yenikapı’da ise İSKİ çalışanlarıyla bayramlaştı. İETT’nin Edirnekapı Garajı’nda gerçekleştirilen bayramlaşma etkinliğine, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) TBMM Grup Başkanvekili Engin Altay da katıldı. İSKİ çalışanlarıyla bayramlaşma, Yenikapı Artıma Tesisi’nde gerçekleştirildi. Etkinliklerde; İETT Genel Müdürü Alper Bilgili ve İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Solmaz, çalışanlarıyla birlikte hazır bulundu.

İşte Muharrem İnce’ye gemileri yaktıran anın karesi

Cumhuriyet Halk Partisi kurultayının ardından Muharrem İnce'nin yeni parti kuracağı iddiası gündeme bomba gibi düştü. Muharrem İnce'nin parti kuracağı iddiası Ankara kulislerini hareketlendirdi. AKP'ye yakın medya ve gazeteciler iddiaya ilişkin bilgilerin adresi oldu. 
206,524BeğenenlerBeğen
8,608TakipçilerTakip Et