Stuttgart – Ali Çarman

İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in geçen Ağustos ayında İsveç Parlamentosu önündeki protestosuyla başlayan ve dünya geneline yayılan eylemler Almanya’da da sürüyor.
Her Cuma küresel iklim grevi yapan çocuklar bu kez Stuttgart kentinde meydanlara çıktı.

Yaklaşık 5 bin öğrenci sabah saatlerinde okullarında çıkarak gruplar halinde şehrin Marktplatz alanına gelmeye başladı. Hava yağmurlu olduğu için öğrenciler buldukları her saçağın altında toplanarak mitingin başlamasını beklediler.

ZİL ÇALINCA MEYDAN DOLDU TAŞTI
Ve zil çalınca meydan eylemcilerle doldu taştı. Katılımın yüksek olması üzerine daha önce hiçbir eyleme gelmeyen Stuttgart Büyükşehir Belediye Başkanı Fritz Kuhn da miting alanında eyleme destek verdi. Alkışlar eşliğinde bir konuşma yapan Birlik’90 / Yeşiller Parti’l Başkan Kuhn, öğrencilere “Grev yapmakta haklısınız” dedi.

“KÜRESEL ISINMAYA KARŞI ETKİLİ POLİTİKALAR ÜRETİN”


Sokaklarda iklim değişikliği ile mücadele amacıyla eylem yapan öğrenciler hükümetlerin ve politikacıların küresel ısınmayı önlemek için yeterli politikalar üretmediklerini savundular. Okula gitmeyerek iklim değişikliğine karşı eylem yapan öğrencilere ailelerinin de destek verdikleri gözLendi.

Çocuklar eylemleri sırasında iklim krizine dikkat çektikleri pankartları taşıdılar, hükümetlerin iklim değişikliğine karşı duyarsızlığını protesto ettiler.

ÖĞRENCİLER TALEPLERİNİ PANKARTLARA YAZDILAR
Öğrenciler, eski paket kartonları, evdeki bir iki metre bez, defter kağıtlarına rengarenk kalemlerle özlem ve taleplerini yazarak dile getirdiler. Burada bir yanda müzik diğer yanda dans eden gençler şehirde neşeli ve coşkulu bir hava estirdiler.


“Başka bir gezegen yok, geleceğimizi karartamazsınız” diyen öğrenciler şehir merkezine doğru yürüyüşe geçtiler. Schlosplatz meydanında tekrar bir miting ve yeniden uzun süren bir yürüyüş ile öğrenci eylemi sona erdi.

İKİ AYDAN BU YANA HER CUMA BELEİDYE BİNASI ÖNÜNDE EYLEM YAPIYORLAR
Stuttgart kentinde de yaklaşık iki aydan bu yana öğrenciler her Cuma belediye binası önündeki alanda bir araya geliyorlar. Temiz bir çevre ve doğanın korunması için gerçekleşen öğrenci eylemleri toplumun geneli tarafından da sempatiyle karşılanıyor.
Öte yandan öğrencilerin küresel iklim grevlerine Türkiye’den de destek gelmişti. İstanbul Bebek’te 11 yaşındaki Atlas Sarrafoğlu’nun çağrısıyla çocuklar toplanmış ve hazırladıkları pankartlarla, iklim değişikliğine dikkat çekmişlerdi.