Sosyal Medya

Bu da oldu! Çocuk oyununa savaş ve şiddet karşıtı yasağı

Türkiye

Bu da oldu! Çocuk oyununa savaş ve şiddet karşıtı yasağı

Akhisar Kaymakamlığı çocuk oyunu “savaş” karşıtı olması nedeniyle yasakladı!

İzmir  Urla Toprak Sahne Tiyatrosu tarafından sahnelenmek üzere hazırlanan ‘Çevreci Afacanlar’ adlı tiyatro oyununun, Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından içerisinde savaş karşıtlığı olduğu gerekçesiyle sahnelenmesine izin verilmedi.

Eğitim-Sen Manisa Şubesi’nin girişimiyle, İzmir Toprak Sahne Tiyatrosu mart ayında çocuk ve yetişkin grubuna yönelik gösteri düzenleyecekti, Akhisar Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuru yapıldı. Ancak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü gerekli izni vermedi.

Manisa Akhisar’da okullarda gösterimi yapılmak istenen oyun Kaymakamlık tarafından yasaklandı. Yasak kararını twitter hesabından duyuran gazeteci Erk Acarer Savaş ve şiddet karşıtı olduğu için okullarda oynanması yasaklanan bir çocuk oyunu. Akıl alır gibi değil.” diyerek isyan etti.

Karar metninde “Çevreci Afacanlar” oyununa getirilen yasağın gerekçesi pes dedirtti. Yasakta “Bilgican” isimli karakterin savaş karşıtı, “Yaşlı Ağaç” karakterinin şiddet karşıtı sözleri siyasi olarak değerlendirildi.

Karar metninde “Ülkemizin içinden geçtiği bu hassas dönemde savaş karşıtlığı gibi siyasal söylemlerin çocuklarımıza sunulmasının sakıncalı olduğuna karar verildiğinden okullarımızda oyun tanıtımı ve afişlerinin asılması uygun görülmemiştir” denildi.

Türkiye Kategorisinden...

Yukarı